Nešto čudno se događa u Srbiji po pitanju priključivanja na respirator pacijenata obolelih od koronavirusa.
Još pre 4 meseca makedonski lekar i naučnik svetskog glasa dr Velo Markovski upozorio je da se oboleli od korone nikako ne stavljaju na respirator jer se tako znatno povećava smrtnost.
[adsenseyu1]
Upozorenje se odnosi samo na obolele od koronavirusa jer respiratori imaju svoju funkciju ali ne u ovom slučaju.
Ekspert kaže da se oboleli od korone ne smeju staviti na respirator
Zapanjujuća analiza makedonskog doktora Markovskog koji odlično poznaje koronu – TITLOVANI VIDEOhttps://t.co/KG4iGxpuUV
— Webtribune.rs (@WebtribuneRs) July 28, 2020
Lekari i naučnici u Americi su došli do zastrašujućih saznanja da je preživljavanje obolelih od korone priključenih na respirator veoma malo, odnosno u tim slučajevima smtnost je velika.
[adsenseyu4]
Zašto srpski lekari sve rade suprotno velika je zagonetka i neko bi trebalo da se pozabavi tim pitanjem, nije svet lud.
ŠOKANTAN PREOKRET U ITALIJI: Lekari i pravnici tužili vladu: “Bolesnici ubijani intenzivnom negom i respiratorima”https://t.co/hOuoIUvmKZ
— Webtribune.rs (@WebtribuneRs) July 19, 2020
U Srbiji je u prethodna 24 časa registrovano još 339 osoba zaraženih virusom korona, od 9.436 testiranih. Od posledica virusa preminulo je osam osoba.
Na respiratorima su 162 osobe. Taj broj se u odnosu na prethodni dan povećao kada je na respiratorima bilo 150 osoba.
[adsenseyu1]
Ukupan broj testiranih u našoj zemlji su 668,984 osobe, od toga su registrovana 25.552 slučaja obolelih od kovida. Dosad su preminula 573 čoveka, a trenutno je u bolnicama 4.305 pacijenata. Procenat smrtnosti je 2,24 odsto.
Broj pregleda u ambulantama KSC, kao i svim ambulantama u Beogradu opada, a samim tim i prijem, kaže direktor KCS dr Milika Ašanin.
On je dodao da se situacija u Beogradu poboljšava, te da se u beogradske bolnice po potrebi primaju i pacijenti iz drugih delova Srbije.
Ašanin je govorio i o pacijentima koji nisu zaraženi.
„U KCS imamo oko 1.600 do 1.900 pacijenta dnevno, a radi i dnevna bolnica“, kaže Ašanin.
[adsenseyu4]
Rizik u domovima za stare veći
Dr Verica Jovanović istakla je da je sa epidemiološkog aspekta SZO apelovala na sve zemlje sveta da se može očekivati povećan broj zaraženih u narednom periodu.
Jovanovićeva je rekla da se posebno prati situacija u domovina za stare kako bi se ta polulacija zaštitila.
„Rizik u domovima za stare jeste veći. Kada je u pitanju praćenje ustanova, ako se negde primeti povećan broj slučajeva, primenjuju se protivepidemijske mere i situacija se rešava“, kaže dr Verica Jovanović.
Pravila ulaska u Srbiju
Dr Jovanović je izjavila da će se okviru Kriznog štaba raspravljati o pravilima ulaska u Srbiju.
„U ovom trenutku nema uslova za ulazak, ali ćemo razmotriti te mogućnosti“, rekla je ona.
„Bez obzira na trend opadanja broja zaraženih ne treba da zaboravimo da je virus prisutan u populaciji, kao i na teritorijama van naših granica. Dakle, lične preventivne mere nikako ne smemo da zaboravimo“, kaže Jovanovićeva.
Kako je objasnila, sve mere bi trebalo da važe i za aktivnosti kao što je odlazak na bazene. Kako je rekla, važno je da oni koji imaju bilo kakve simptome ne odlaze na takva mesta, kao i da je obavezna distanca.