Prema ukrajinskim vazduhoplovnim snagama, „Rusija je u noći 11. septembra 2023. napala Ukrajinu sa 12 dronova kamikaza Geranj-2 sa jugoistoka“.
„Takođe, Rusija je koristila taktičku avijaciju u Dnjepropetrovskoj oblasti, lansirajući protivradarske rakete H-31P i vođene vazdušne rakete H-59 iz aviona Su-34/Su-35.
Nekoliko kanala na Telegramu javlja da je glavna meta ruskog napada aerodrom Dolgincevo na periferiji Krivog Roga, u Dnjepropetrovskoj oblasti, gde se nalazilo nekoliko aviona ukrajinske vojne avijacije.
Tvrdi se da su na aerodromu uništena dva lovca MiG-29 i tri jurišna aviona Su-25 ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva, a oštećeni su i elementi aerodromske infrastrukture. Lokalni zvaničnici su potvrdili napad na vazdušnu bazu.
„Eksplozije u Krivom Rogu. Ne snimajte ništa i ne postavljajte video-snimke na Internet“, napisao je na kanalu na Telegramu načelnik vojne uprave Aleksandar Vilkul.
Nijedan ukrajinski vojni avion nije stalno lociran u vazduhoplovnoj bazi Dolgincevo u blizini grada Krivi Rog na jugu centralne Ukrajine.
Baza se rutinski koristi za izvođenje udara dronova na Krim pomoću kineskih bespilotnih letelica mugin-5 PRO prenamenjenih za napade kamikaza. 2017. godine, baza iz sovjetske ere, koja je nekada primala teretne Il-76, obnovljena je da podrži operacije svih tipova aviona u službi ukrajinskog vazduhoplovstva.
[adsenseyu1]
Satelitska fotografija avio-baze sa Guglovih mapa ne pokazuje betonske kaponire (skloništa), što bi značilo da u bazi nema dugotrajnog parkiranja vojnih aviona.
Udar na vazdušnu bazu Dolgincevo
Prema rečima ruskog vojnog eksperta, ukrajinski vojni avioni su od početka septembra posmatrani kako deluju iz Dolginceva. Takođe, serija raketa i dronova HARM dopremljena je u vazdušnu bazu za napad na ruska pozadinska područja. Ruske Vazdušno-kosmičke snage su uspele da budu ispred neprijatelja.
Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti https://t.me/webtribune
Lokalni izveštaji pokazuju da se ruski napad odvijao u dva talasa. Ako su izveštaji tačni, verovatno je da su prvi talas činili bespilotne letelice geranj-2 koje su poslate da „osvetle“ ukrajinske radare protivvazdušne odbrane oko aerodroma i napadnu ih antiradarskim raketama H-31P.
U tom slučaju, ukrajinsko vazduhoplovstvo tvrdi da je oborilo sve dronove kamikaze geranj-2 koje je lansirala Rusija može biti ironično jer su oboreni dronovi geranj-2 postigli svoju svrhu tako što su bili oboreni.
Uspeh ruske obaveštajne službe
Navodno uništavanje ukrajinskih lovaca u vazduhoplovnoj bazi Dolgincevo može biti još jedan veliki uspeh ruskih obaveštajaca.
Kao što je ranije pomenuto, baza nema ojačana skloništa. Zbog toga je verovatno da se baza koristi za izvođenje napada pokrenutih iz baza dublje u unutrašnjosti i zapadnoj Ukrajini.
Napadačka letelica sleće na Dolgincevo, najverovatnije samo da bi dopunila gorivo. Dodatna prednost je u tome što kada se dignu u vazduh za napad, zbog blizine vazduhoplovne baze liniji fronta, vreme upozorenja na raspolaganju ruskoj protivvazdušnoj odbrani se smanjuje.
Činjenica da su ruske snage bile u stanju da izvedu raketne napade na avio-bazu Dolgincevo, dok su ukrajinski lovci ratnog vazduhoplovstva prolazili kroz nju, mogla se postići samo ljudskim radom.
Rusi ne samo da su znali kada je letelica stigla u bazu, već su znali i tačnu lokaciju na kojoj je bila parkirana. Malo je verovatno da su ruske snage mogle da dobiju informacije o ciljanju koristeći svemirska ili vazdušna sredstva ISR.
Prethodni obaveštajni uspesi
Da bi sačuvala svoj inventar raketa, Rusija se sve više oslanja na preciznu, blagovremenu i aktivnu ljudsku pomoć iz svojih resursa na ukrajinskoj okupiranoj teritoriji.
Ruska kampanja zabrane u ruskim govornim područjima teritorije Ukrajine dala je izvanredne rezultate. Rusija je više puta uspešno gađala vozove koji istovaraju municiju, mesta gde su rezerve trupa premeštene na bojište i komandne i kontrolne centre u kojima su se održavali sastanci.
Ruski precizni napadi u lučkom regionu Odese, ponovo zasnovani isključivo na ljudskom faktoru, poremetili su snabdevanje VSU oružjem i municijom iz SAD i NATO zemalja.
Činjenica da Ukrajina više od mesec dana nije bila u stanju da izvede napade krstarećim projektilima storm šedou/SCALP svedoči kako o odličnoj ruskoj špijunskoj službi, tako i o preciznosti ruskog preciznog udarnog oružja.
U prošlosti su SAD i NATO ismevali mogućnosti ruskog preciznog udarnog oružja. Oni sada plaćaju visoku cenu za svoje zablude.
H-59
Čini se da ruska krstareća raketa H-59 igra važnu ulogu u ruskoj kampanji. H-59, koja ima bojevu glavu od 360 kg, dizajnirana je da probije statično očvršćene i zakopane mete.
Postoje različite varijante projektila sa TV, aktivnim radarom ili optičkim tragačima. Varijanta H-59MKM sa optičkim tragačem je raketa koja može precizno da se kreće u uslovima zvezdane svetlosti. Ima CEP u rasponu od 3 do 5 m.
Čini se da je Rusija u potpunosti prešla na dobro planirane udare malih raketa i bespilotnih letelica zasnovanih na ljudskim podacima.
Ograničena upotreba američkog i NATO preciznog oružja dugog dometa kao što su HIMARS, storm šedou, SCALP, JDAM i HARM od Ukrajine nagoveštava ograničenja zaliha, što zauzvrat garantuje efikasnost ruske kampanje zabrane.
Pod ovim okolnostima, infuzija novog zapadnog oružja dugog dometa, kao što su zapadnonemački projektili taurus i američki ATACMS, verovatno će malo uticati na tok rata.
(Eurasiantimes,Novosti.rs)
[adsenseyu4]