Specijalne službe SAD očekuju da će Rusija želeti da raširi svoj uticaj što može doći u konflikt sa ciljevima SAD, navodi se u novoj nacionalnoj strategiji SAD u sferi obaveštajnih poslova.
„Pokušaji Rusije da poveća svoj uticaj i vlast će se najverovatnije nastaviti i mogu doći u sukob sa ciljevima i prioritetima SAD u mnogim regionima“, navodi se u dokumentu.
Druga pretnja je Kina. Obaveštajne službe brine modernizacija njenih oružanih snaga i težnja ka ekonomskoj i teritorijalnoj dominaciji u Pacifičkom regionu.
[adsenseyu1]
„Mada postoje mogućnosti za saradnju sa Pekingom po pitanjima koja predstavljaju zajednički interes“, navodi se u dokumentu. Kao primer se navodi denuklearizacija Severne Koreje.
Povod za zabrinutost američkih specijalnih službi predstavlja međunarodna trka za dominaciju u svemiru i ubrzani razvoj tehnologija, uključujući sajber oružje.
„Rusija i Kina nastavljaju da teže stvaranju cele lepeze protivsatelitskog oružja kao sredstava smanjenja vojne efikasnosti i bezbednosti SAD“, navodi se u strategiji.
Nacionalna strategija SAD u sferi obaveštajnih poslova je dokument koji sadrži ocene obaveštajnih službi pretnji SAD i predlaže strategiju borbe protiv njih. Prvi put je takva strategija usvojena 2005. godine, a zatim obnovljena 2009 i 2014. godine.
Rusija i Kina izvlače korist iz promena „u strateškom rasporedu sila“ u poslednjih skoro 100 godina što ometa SAD u postizanju njihovih ciljeva, navodi se u strategiji.
Ranije je predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio da Rusija striktno poštuje svoje obaveze u sferi međunarodne bezbednosti i da je otvorena za dijalog sa partnerima, ali da radi sve kako bi se zaštitila.