Američka industrija škriljaca proizvodi znatno manje nafte nego što se očekivalo, a vrednost kompanija u ovom sektoru je masovno precenjena. Koliko vremena može da prođe pre nego što pukne novi finansijski balon?
Prema nedavnom izveštaju koji je objavio časopis The Wall Street, hiljadu tunela u škriljcima izbušenih u poslednjih pet godina daju puno manje energenata od količine koju su na osnovu predviđanja očekivali investitori. Novo otkriće postavlja pitanje o snazi snabdevanja američkom naftom iz škriljaca, ali, iznad svega, kolika je realna vrednost kompanija u ovom sektoru?
[adsenseyu1]
Časopis WSJ upoređuje procene produktivnosti saopštene investitorima s javnim podacima o tome kako su se do sada razvijale te bušotine. Prema analizi 16 000 bušotina kojima upravlja 29 proizvođača u mestima kao što su Severna Dakota i Permski basen, časopis je naveo da su oko 66 posto predviđanja koja su kompanije napravile između 2014. i 2017. navodno bila ,,optimistična”.
Sada se od tih kompanija ukupno očekuje da ispumpaju oko 10 posto manje nafte i gasa od ranije predviđenih količina. To bi bio manjak od oko milijardu barela nafte i gasa u 30 godina, što bi po trenutnim tržišnim cenama bio manjak od oko 30 milijardi dolara. U nekim regijama kompanije navode da će proizvodnja biti manja za više od 50 posto od predviđene.
Zbog novih podataka je vrednost kompanija uveliko nadmašila vrednost dokazanih rezervi. Dok su 2007. kompanije vredile 1,7 puta više od dokazanih rezervi, 2017. godine je njihova vrednost bila 2,8 veća od procene dokazanih rezervi. Danas, uz znatno niže cene nafte, jaz bi mogao biti još veći.
Nije tajna da su kompanije koje proizvode gas i naftu iz škriljaca tokom protekle decenije dobile značajan kapital na Vol Stritu, uglavnom u obliku bezvrednih obveznica, a mnogi investitori su uglavnom izgubili novac. Od 2008. godine indeks američkih naftnih i gasih kompanija je pao za 43 posto, dok se u istom razdoblju berza udvostručila.
Sada je jedino pitanje koliko vremena treba da balon pukne i eventualno izazove novu finansijsku krizu? Izgledi nikako nisu pozitivni, iako su na ovakav scenario upozoravali mnogi stručnjaci iz ovog sektora, koji nisu verovali u prenapumpane brojke o nikada dokazanim rezervama.
(logicno.com)