Sve više stručnjaka potvrđuje da je Francuska oborila IL-20, i da ruski sistem za prijatelj/neprijatelj identifikaciju nije zakazao.
Prema rečima zamenika ruskog premijera Jurija Borisova, ruski konzorcijum Kalašnjikov je predložio da ruske baze u Siriji budu opremljena sa automatskim nadzornim sistemima.
“Kalašnjikov konzorcijum je predložio niz tehničkih rešenja, za sprovođenje nadzora će biti instalirani automatski sistemi,“ rekao je Borisov, koji je dodao da već postoji rad na primeni ovih mera u praksi.
[adsenseyu1]
Pitanje predostrožnosti je pokrenuto ranije od strane ruskog predsednika Vladimira Putina, koje je naredio veću predostrožnost u ruskim bazama Hmeimim i Tartus. Pored toga, rusko Ministarstvo odbrane je pokazalo da je upoznato sa pitanjima bezbednosti, naročito nakon što je ruski avion Il-20 oboren nad Mediteranom u blizini sirijske obale 17. septembra, kaže Borisov.
Ruski medij FortRuss tvrdi da je jedan čisto vojno-strateški cilj francuskog obaranja ruskog aviona IL-20, lažno pripisan Siriji, učinjen da bi se videlo kako će Rusija “popuniti prazninu“ koja je stvorena tim što nema izviđačkih informacija iz IL-20. Čini se da je ovo procedura koja je usmerena na to.
Pored toga, Rusija je takođe formalno izjavila da njihov IFF sistem (sistem za identifikaciju prijatelj/neprijatelj) nije zakazao. Međutim, Rusija jasno ističe da, zbog toga što sirijski sistem S-200 (koji je izgrađen u Rusiji), a za koji i Rusija i Zapad tvrde da je bio uključen u obaranje ruskog IL-20, nije imao ruske kodove, IFF pitanje nije bilo u igri.
Važno je napomenuti da to nije izjavljeno eksplicitno, uz pozivanje na članak FRN-a koji objašnjava kako su ruski mediji i zvanične izjave izmišljene, takođe isti članak koji objašnjava da je najverovatnije Francuska bila ta zemlja koja je oborila Il-20, a ne Sirija.
I nezavisni analitičar Pepe Eskobar i uvaženi Tom Luongo iz Strategic Culture Foundation, istupili su da ponove procenu FRN-a da je Francuska bila ta koja je najverovatnije oborila IL-20.
Što se tiče najnovije ruske objave:
“IFF sistem državnog prepoznavanja koji koristi Rusija, koriste samo avionski i vazdušni sistemi odbrane koji su identifikovani kao ruski. Nikada nije bilo nikakvih presedana na transfer takvog sistema, zajedno sa ruskim identifikacionim kodeksima, drugoj državi, i u principu ih ne može biti,“ rekao je Konašenkov.
[adsenseyu1]
Ovo je važan uslov, čak i ako ima malo veze sa aktuelnošću, iz nekoliko razloga.
- Rusija će nastaviti da prodaje napredne SAM sisteme, naročito S serije (S-400, itd.) i važno je da zemlje koje kupuju ove proizvode imaju ekstremno poverenje da Rusija ne može “kontrolisati“ koga oni ciljaju. Turska ne bi kupila S-400 od Rusije ako ne bi mogla da ih koristi protiv ruskih aviona.
- Rusija u ovom trenutku ne može da podseća javnost, naročito sopstvenu, da je ruska komanda u Latakiji integrisana, i da su napadi na Latakija bazu takođe bili napadi na rusko osoblje i imovinu koji se nalaze na terenu u toj bazi. Jer, to bi značilo da, bez obzira na to šta francuska fregata pogodi, (IL-20 ili Latakija bazu), ona će pogotiti rusku imovinu i pogodiće, ili rizikovati da pogodi, rusko osoblje. Ruski narodni birači bi pozvali Putina da naredi odgovor protiv Francouske, čak iako to geopolitički nije pametno.
- Konašenkov izjavljuje dve rečenice, svaka se mora uzeti kao samostalna izjava – njihovo sastavljanje u jednu izjavu je greška,“stoga,“ ili “shodno tome“ nije korišćeno na početku druge rečenice.
- Važno je da Rusija saopšti da nema problema sa njihovim IFF sistema koji rade u kompleksnim borbenim scenarijima u realnom vremenu sa više angažovanih aktera.
- Ova izjava i dalje nije u suprotnosti sa najverovatnijom teorijom, a to je da je francuska FREMM fregata, opremljena sa relativno naprednim SAM pod nazivom Aster, zapravo oborila ruski IL-20.
Glavni problem ovde je što izvori FRN-a na terenu, unutar SAA, kao i prošli potvrđeni izveštaji objavljeni širom sirijskih medija, potvrđuju da je Latakija komanda integrisana, što znači da zajedno sa Rusijom dele komandnu prostoriju. Ovo ima nekoliko implikacija.
- Zvanične ruske izjave nisu na prvu loptu “neistinite.“ Oni jednostavno povezuju rečenice na način koji je pogrešan. Dovoljno je verovatno da sam S-200 sistem SAA-a nije opremljen odgovarajućim IFF transponder prijemnicima u Latakiji. Ali sa ruskim komandnim osobljem na toj istoj lokaciji, deleći komandni centar, sekundarni analog ovom procesu koji uključuje samo jedan dodanti prenos informacija u realnom vremenu (Rusi govore Sirijcima u istoj prostoriji “to je naš avion“) jeste da je sve što je potrebno, i zapravo prisutno, da deluju identično opremljeni odgovarajućim transponderima.
- Čitav način pristupanja priči omogućava Rusiji da nastavi sa dve priče koje su viđene u ruskim državnim ili nezavisnim medijima, jedna da su Sirijci slučajno pogodili IL-20 sa svojim S-200, i druga da su SAA ispravno ciljale izraelske F-16, ali su ti F-16 naveli raketu na IL-20 u svom manevru u stilu “Top Gun-a.“ Da li ijedna od ove dve priče, ili obe, mogla dogoditi, istovremeno? Da. Da li je to najverovatnije objašnjenje? Ne.
U vreme kada je ruski avion oboren, dogodio se izraelski napad na objekte u Latakiji. Četiri izrelska F-16 borca su koristila ruski avion kao štit, kako kaže zvanična priča, što je prouzrokovalo da sirijski protivavionski sistem lansira rakete na ruski avion, što je navodno rezultiralo kolapsom i smrću 15 ruskih vojnih lica. Iako je moguće zamisliti da se ovo dogodilo, shvatajući da je prisustvo IL-20 bilo više nego poznato vzadušnoj odbrani SAA, znači da ne bi bilo pokušaja da se izraelski F-16 pogode dok je IL-20 u neposrednoj blizini.
Zbog toga je ruski ministar odbrane ove akcije opisao kao namerne i neprijateljske, navodeći da zadržavaju pravo da adekvatno odgovore protiv Izraela. On je izrazio žaljenje zbog ovog slučaja i naglasio da je pad ruskog aviona potpuna odgovornost Damaska, kao i Irana i šiitskog pokreta Hezbolaha.
Ruski istražni odbor je u utorak rekao da su otvorili istragu o padu izviđačkog aviona IL-20.
“Glavno istražno odeljenje Ruskog istražnog odbora je pokrenulo krivičnu istragu o padu aviona IL-20 u Sredozemnom moru,“ rekla je portparolka Svetlana Petrenko.
Prema njenim rečima, istražitelji i kriminolozi ovog odbora sarađuju sa ruskim Ministarstvom odbrane na mestu ovog incidenta.
“Utvrđuju se sve okolnosti i uzroci ovog incidenta,“ dodala je portparolka.
Webtribune.rs