Naslovnica SPEKTAR Neočekivani razlog Trampovog nezadovoljstva posle razgovora sa Putinom

Neočekivani razlog Trampovog nezadovoljstva posle razgovora sa Putinom

Razlog nezadovoljstva američkog predsednika Donalda Trampa nakon telefonskog razgovora sa ruskim liderom Vladimirom Putinom zapravo nije vezan za situaciju u Ukrajini, već za Iran.

Ovu ocenu izneo je politički analitičar Sergej Markov, ističući da je tema Bliskog istoka bila ključna u njihovom poslednjem razgovoru.

Kako navodi Markov, Tramp je pokušao da ubedi Putina da izvrši dodatni pritisak na Teheran kako bi se Iran povinovao zahtevima Vašingtona. Konkretno, američka strana želi da Iran potpuno ograniči svoj nuklearni program, kao i da se odrekne proizvodnje oružja. Međutim, Moskva je odbila da podrži takav predlog.

– Tramp je već dobro upoznat sa stavom Kremlja o ukrajinskoj krizi i navikao se na to. Iran je druga stvar – objasnio je Markov, dodajući da je upravo ta tema bila najvažnija tokom razgovora dvojice lidera.

Prema rečima analitičara, Tramp je izneo tri ključna zahteva: da Teheran odustane od obogaćivanja uranijuma, da dozvoli pun pristup inspektorima Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), i da se nuklearno gorivo proizvodi u SAD, dok bi finansiranje obezbedile arapske zemlje.

Putin se navodno delimično složio s prva dva zahteva, ali je ukazao na teškoće u sprovođenju. Iranske vlasti, kako kaže Markov, ne veruju inspektorima IAEA jer ih vide kao produženu ruku američkih i izraelskih bezbednosnih struktura.

Što se tiče treće tačke, ruskom predsedniku odgovara da se nuklearno gorivo proizvodi u Rusiji, a ne u Americi.

Pored toga, Tramp je zatražio da Iran ograniči svoj raketni program, što bi, po mišljenju Mar­kova, značilo gotovo potpuno razoružanje zemlje i otvorilo prostor za nove tenzije.

– SAD žele i da Iran prekine podršku takozvanoj šiitskoj osovini – Hezbolahu, Hutima i iračkim šiitskim grupama. Međutim, Teheran ne može da pristane na to, jer bi to značilo i gubitak uticaja u regionu. U tom slučaju, čak bi i iračke vlasti mogle da se okrenu protiv Irana – tvrdi Markov.

Tema Ukrajine, iako prisutna, bila je sporedna u razgovoru. Tramp je predložio bezuslovni prekid vatre sa Kijevom, ali je taj predlog ocenjen kao nepovoljan za Moskvu.

– Prekid vatre bi omogućio ukrajinskoj strani da primi novu pomoć, konsoliduje redove i organizuje mobilizaciju pod znatno lakšim uslovima. Pored toga, očekuje se i dolazak evropskih trupa na ukrajinsku teritoriju, što dodatno komplikuje situaciju – upozorio je Markov.

Prema njegovim rečima, insistiranje američkog lidera na bezuslovnom primirju ne odgovara ruskim interesima, i to je dodatni izvor neslaganja među dvojicom lidera.

Webtribune.rs