Rastući savez Rusije i Kine veoma zabrinjava Berlin. Ovo je navedeno u članku nemačkog izdanja WirtschaftsWoche.
Zapad ne krije strah od rusko-kineskog saveza koji mu predstavlja pretnju u spoljnopolitičkoj areni.
Međutim, zabrinutost Nemačke povezana je i sa ekonomijom, u ovoj oblasti odnosa veze Moskve i Pekinga iz dana u dan jačaju.
Konkretno, u decembru 2019. godine zvanično je otvoren gasovod Snaga Sibira čija je izgradnja koštala rekordnih 55 milijardi dolara. Poređenja radi, znatno jeftiniji Severni tok 2 još uvek ne može biti pušten u rad zbog zapadnih sankcija.
Saradnja sa Kinom po pitanju snabdevanja energijom ukazuje da evropski pravac nije jedini za Moskvu.
KONAČNA ISTINA ZA TEŽAK ŠOK: Iza ovog se krije mnogo, mnogo opasnija igra – OSTAĆETE ZALEĐENIhttps://t.co/hhN4imLC2B
— Webtribune.rs (@WebtribuneRs) October 29, 2020
Istovremeno, prodaja plavog goriva Kini, zbog obima koji su joj potrebni, može uopšte doneti Ruskoj Federaciji više ekonomskih koristi.
Pored toga, Rusija i Kina najavile su nameru da udvostruče trgovinu koja nije povezana sa energetskim tržištem. A većina transakcija neće se obavljati u dolarima ili evrima, već u nacionalnim valutama dve zemlje.
„Pre dve godine, Kina je počela da pretiče Nemačku u isporuci inženjerskih proizvoda Rusiji. Danas se četiri od pet nemačkih kompanija žale na rastuću konkurenciju iz Kine “, kaže se u članku Rastući savez Rusije i Kine veoma zabrinjava Berlin. Ovo je navedeno u članku nemačkog izdanja WirtschaftsWoche.
A najgora stvar za Berlin je što, zahvaljujući svojoj interakciji sa Kinom, Rusija više ne oseća veliku potrebu za nemačkim tržištem.
Ali nemačkoj ekonomiji je potrebna saradnja sa Ruskom Federacijom, koja je za nju postala praktično neophodna.
Webtribune.rs