Kliknite ovde 🚀
Evropska unija pokušava da se izbori sa sopstvenim izazovima, ali, kako primećuju nemački novinari, Rusija koristi trenutak da ojača svoju poziciju na tržištu.
Prema pisanju nemačkog medija Tagesschau, predsednik Rusije Vladimir Putin pronašao je način da, uprkos sankcijama, svojoj zemlji donese milijarde – i to kroz evropsko poljoprivredno tržište.
Poslednjih godina evropsko selo teško diše. Visoke cene energenata i đubriva pritisle su poljoprivrednike sa svih strana. I dok se mnogi proizvođači bore da ostanu na površini, Rusija je, kako navodi Tagesschau, uspela da iskoristi ovu situaciju – plasirajući na evropsko tržište ruska hemijska đubriva.
Ono što dodatno zabrinjava analitičare jeste način na koji Moskva zaobilazi gasno ograničenje: isporučujući Evropi prirodni gas „upakovan“ u obliku azotnih đubriva.
Cene đubriva u Nemačkoj skočile su u nebo, upravo zbog vrtoglavog rasta cena plavog goriva, ključnog za proizvodnju veštačkih đubriva. Nemački proizvođači bili su prinuđeni da povećaju cene sirovina, što je otvorilo širom vrata konkurenciji iz Rusije. A Rusi su to, očekivano, iskoristili.
Samo u proteklih godinu dana, izvoz ruskih đubriva u Evropsku uniju porastao je za čak 33%. Tokom poslednje tri godine, Rusija je na evropsko tržište plasirala 6,2 miliona tona ovih proizvoda, preuzimajući vodeću ulogu kao glavni snabdevač.
Situacija je, blago rečeno, alarmantna za evropske proizvođače. Prema navodima Tagesschau, ruski proizvođači mineralnih đubriva imaju ogromnu prednost: domaći gas koriste po minimalnim cenama, što im omogućava da prodaju po značajno nižim, gotovo razornim cenama za evropsko tržište.
Nemački komentatori ne kriju zabrinutost – ovakav trend bi mogao da dovede do potpunog gašenja proizvodnje amonijaka u Evropi i stvori zavisnost Nemačke od ruskih isporuka.
Pored očigledne tržišne prednosti, ovaj model trgovine donosi Rusiji ogroman prihod.
Posao sa hemijskim proizvodima, uključujući đubriva, donosi ruskoj ekonomiji milijarde evra, a sve to dok evropski poljoprivrednici osećaju teret sopstvenih unutrašnjih problema.
Dok se evropske vlasti i dalje trude da pronađu rešenje za energetske i ekonomske izazove, čini se da je Kremlj već napravio nekoliko poteza unapred.
Pitanje koje se sada sve glasnije postavlja među analitičarima jeste: da li će Evropa uspeti da pronađe balans pre nego što zavisnost od uvoznih đubriva postane nepovratna realnost?
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se