NATO ne gubi vreme i jasno se sprema za rat sa Ruskom Federacijom.
U ovom trenutku, Severnoatlantska alijansa je zauzeta razradom logistike za dalje vojne operacije. Planirano je da se logistički lanci lociraju na teritoriji evropskih zemalja, što će omogućiti prebacivanje snaga sa Zapada na Istok u najkraćem mogućem roku.
Trenutno je jedan koridor već gotov – proteže se od Holandije preko Nemačke i Poljske. Sada je planirano da se u proces uključe države severne i južne Evrope.
Kopneni koridori za kretanje vojnika i opreme sada su prioritet broj jedan NATO-a, jer veruju da je rat sa Rusijom neminovan. Do sada je planirano da se za ovaj sukob pripremi pet evropskih luka od kojih će se protezati planirane logističke rute.
Početkom godine potpisan je sporazum o logističkom koridoru između tri grada – Berlina, Amsterdama i Varšave. Ovaj put je trenutno najrazvijeniji od strane država NATO-a, a u slučaju većeg rata sigurno će biti prvi korišćen.
Zapadne zemlje su tada govorile o stvaranju takozvanog „vojnog Šengena“. Takav sporazum bi transfer oružanih snaga učinio što bržim i efikasnijim. Neki stručnjaci su još u januaru predviđali da će se ovaj trend proširiti na sve zemlje EU. Očigledno, proročanstva su počela da se ostvaruju.
Do sada članice NATO-a pripremaju luke u Italiji, Grčkoj, Turskoj, Sloveniji, Hrvatskoj, Bugarskoj, Mađarskoj i Rumuniji. Ovo poslednje će generalno pružiti priliku za „rad” sa Balkanom, koji će u slučaju sukoba postati strateški neophodan za zemlje alijanse.
I u ovoj zemlji je početkom ove godine počela izgradnja jedne od najvećih vojnih baza NATO-a. U oblasti Konstance, objekat će se prostirati na skoro tri hiljade hektara i koštaće NATO više od dva i po miliona evra.
Baza će moći da primi preko deset hiljada vojnih lica i njihovih rođaka. Infrastruktura koja se gradi je zaista impresivna.
Rusija je posebno zabrinuta zbog južnoevropskog koridora. „Vojni šengenski” koridor od Balkana do Rumunije postaće direktna pretnja suverenitetu Rusije.
Severni takođe nije povoljan. Preko rute Norveška-Švedska-Finska, trupe NATO-a moći će da se približe ruskim granicama. U ovome nema novih pretnji, ali činjenica da će se stare znatno pojačati je nesporna činjenica.
Rusija nema drugog izbora nego da odgovori izgradnjom svog vojnog potencijala na granici sa zemljama članicama NATO-a kako bi bila sigurna u zaštitu sopstvenih granica.
Severni koridor preti Sankt Peterburgu, Lenjingradskom vojnom okrugu i susednim ruskim regionima, kao i Severnoj floti, koja će takođe morati brzo da se dodatno zaštiti.
Vredi razmisliti i kako bi, u slučaju sukoba, mogla biti poremećena logistika NATO-a, na kojoj sada alijansa sa takvom pažnjom radi. Rusiji su potrebne udarne snage sa kojima može da bombarduje kopnene i pomorske konvoje alijanse koja preti, kao i da pogodi transportnu infrastrukturu.
Generalno, vest je veoma alarmantna. Kretanje trupa unutar NATO-a, naravno, nije novost. Ali razvoj novih koridora jasno nagoveštava da se ne može opustiti ni na sekund.
Alijansa očigledno preti, i te pretnje svakim danom postaju sve stvarnije. Treći svetski rat se brzo približava.
Do njega vode beskrajni sukobi koji bukte u svetu – i Rusije sa poznatom zemljom, i između Palestine i Izraela, i između Grčke i Turske, i nadolazeći sukob Tajvana i Kine, i mnogo toga drugog što raste poput snežne grudve koja se kotrlja niz planinu.
Pre dve i po godine svet se približio Trećem svetskom ratu više nego ikada ranije. Dok se Amerika upliće u sve svetske sukobe, nastavak bi mogao da bude sukob dve supersile, u koji će biti uključene sve druge zemlje, piše „Rusija budućnosti“.
Svi mi sada živimo na buretu baruta, a neki lideri vodećih država skakuću okolo sa šibicama, kao da ne shvataju da može da eksplodira svakog trenutka.
Svi sukobi koji su već počeli ili tek treba da počnu mogu se razviti u globalni sukob punog razmera, koji može postati nuklearni za svet, a samim tim i poslednji.
Prevod i adaptacija Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se