Naslovnica U FOKUSU Napadi Izraela na Siriju: Desetine žrtava, ciljani vojni objekti u plamenu

Napadi Izraela na Siriju: Desetine žrtava, ciljani vojni objekti u plamenu

Izraelski napadi na Siriju, koji su se dogodili u noći 8. septembra 2024. godine, izazvali su veliku pažnju zbog ozbiljnih posledica koje su rezultirale smrću i ranjavanjem više ljudi.

Prema izveštajima sirijskih državnih medija, najmanje pet osoba je poginulo, dok je 19 povređeno, od kojih su tri osobe u kritičnom stanju.

Napadi su ciljano izvršeni na vojne objekte u centralnim oblastima Sirije, a sirijska protivvazdušna odbrana (PVO) je uspela da presretne i obori deo projektila.

Glavni izvor informacija o ovim događajima bila je novinska agencija SANA, koja je izvestila o vojnoj eskalaciji u regionu i potezima Izraela. Među najteže pogođenim područjima bio je grad Masijaf, koji se nalazi u zapadnoj provinciji Hama.

U tom gradu, povređeni i poginuli su prevezeni u državnu bolnicu Masijaf, gde je šef bolnice, Fajsal Hajdar, potvrdio broj žrtava i stanje povređenih. Požari su izbili na mestima napada, dodatno pogoršavajući situaciju.

Napadi su usmereni na ključne vojne ciljeve i lokacije koje Izrael povezuje sa prisustvom iranskih milicija i stručnjaka koji pomažu sirijskoj vladi u razvijanju oružja.

Sirijska opservatorija za ljudska prava, nevladina organizacija sa sedištem u Velikoj Britaniji, koja izveštava o sukobima u Siriji, potvrdila je da je jedan od glavnih ciljeva bio naučno-istraživački centar u Masijafu. Takođe su istakli da su pogođene lokacije koje su povezane sa iranskim snagama i njihovim naporima da pojačaju vojnu moć sirijske vlade.

Ovi napadi su deo šireg izraelskog vojnog delovanja u Siriji, koje traje već godinama. Izrael redovno napada ciljeve koje smatra opasnim za svoju nacionalnu bezbednost, a koji su povezani sa Iranom i njegovim saveznicima.

Izraelska vojska tvrdi da ti napadi imaju za cilj sprečavanje iranskog uticaja u Siriji i razvoj sofisticiranih oružanih sistema koji bi mogli ugroziti Izrael. Međutim, izraelski zvaničnici obično ne komentarišu pojedinačne napade, držeći politiku ne potvrđivanja niti poricanja vojnih operacija u Siriji.

Konflikt između Izraela i Irana se često prenosi na tlo Sirije, koja je postala glavni poligon za sukobljavanje dve zemlje. Iranske milicije, kao i šiitske grupe koje podržava Iran, prisutne su u Siriji i pružaju podršku vladi predsednika Bašara al-Asada.

Uloga iranskih snaga u Siriji je ključna u jačanju vojnih kapaciteta sirijske vlade, posebno u razvijanju naprednih sistema naoružanja i vojnih tehnologija.

Izraelski napadi su dodatno intenzivirani nakon izbijanja rata između Izraela i Hamasa, koji je eskalirao poslednjih meseci. U tom kontekstu, napadi na sirijske ciljeve se mogu posmatrati kao deo šire strategije Izraela da oslabi iransku podršku ne samo u Siriji, već i drugim savezničkim snagama širom regiona, uključujući Hamas u Gazi.

Izrael se trudi da eliminiše svaki vid pomoći Hamasa od strane iranskih snaga, smatrajući da te veze dodatno ugrožavaju njegovu bezbednost.

Ovaj ciklus nasilja podseća na kompleksnost bliskoistočnih sukoba, gde se lokalni sukobi često prepliću sa širim geopolitičkim interesima. Sirija, koja je deset godina bila poprište građanskog rata, postala je ključna tačka u sukobima regionalnih i međunarodnih sila.

S jedne strane, Iran vidi Siriju kao strateškog partnera u borbi protiv Izraela i jačanju svog uticaja u regionu.

S druge strane, Izrael vidi iransku prisutnost u Siriji kao direktnu pretnju i nastoji da predupredi svaki pokušaj iranskog vojnog jačanja na tom tlu.

Na međunarodnoj sceni, ovi napadi dolaze u trenutku kada su tenzije u regionu visoke, a sukob u Siriji, uprkos smanjenju intenziteta u poslednjih nekoliko godina, i dalje ostaje otvoreno pitanje.

Izraelski napadi na Siriju povremeno dovode do reakcija drugih zemalja, ali u većini slučajeva, međunarodna zajednica ostaje suzdržana kada su u pitanju ove operacije, prepoznajući pravo Izraela na samoodbranu, ali istovremeno izražavajući zabrinutost zbog eskalacije sukoba.

Napadi kao ovi izazivaju dodatnu nestabilnost u Siriji, zemlji koja se i dalje oporavlja od dugotrajnog rata. Pored ljudskih žrtava, svaki novi udarac na ključne vojne i naučne instalacije može dodatno oslabiti sposobnost zemlje da se stabilizuje i obnovi.

Uprkos tome, Sirijska vlada i njeni saveznici, poput Irana, nastavljaju da razvijaju vojne kapacitete, što samo pojačava mogućnost budućih sukoba sa Izraelom.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social