Naslovnica SPEKTAR Najveći neprijatelji američke vojske više nisu Rusija i Kina

Najveći neprijatelji američke vojske više nisu Rusija i Kina

Milioni Amerikanaca zabrinuli su se kada su odgledali viralni video koji upoređuje oglase američke vojske za regrutovanje sa onima napravljenim za rusku i kinesku vojsku.

U ruskom oglasu bili su prikazani jaki i zgodni muškarci. Muškarci koji su skakali iz aviona i pucali iz pušaka na snegom pokrivenom bojnom polju.

Kineski oglas prikazuje pešadiju kako puca iz vatrenog oružja dok trči pored tenkova u pokretu.

Video-zapis američke vojske prikazuje crtani film o ženi sa dve mame koja paradira za ravnopravnost i pridružuje se vojsci kako bi pokušala da „razbije određene stereotipe“.

Pratite naše odabrane najbolje vesti na mreži “Telegram” na Android telefonima ili desktop računarima OVDE

Američka vojska decenijama je raznolika. Generalno, nikoga od njih nije briga da li su obučeni vojnici muškarci ili žene, homoseksualci ili strejt muškarci, ili koliko mama imaju. Sve što žele, kao uostalom i svaka druga nacija, jesu vešti ratnici koji vole Ameriku i čuvaju im leđa kada meci počnu da lete.

Ono što zabrinjava jeste mogući nedostatak fokusa. Postaje sve očiglednije da je američko rukovodstvo više zainteresovano za vojsku koja izgleda na određeni način, a ne za onu koja pobeđuje u ratovima.

Da li su toliko zabrinuti zbog ravnopravnosti da bi mogli da izgube iz vida svrhu vojske? Da li inkluzije i potpuna ravnopravnost zapravo postaje glavna misija?

Do kraja leta, ove neopravdane i pomalo nejasne brige postale su potpuni strahovi.

Prvo smo posmatrali kako u Avganistanu administracija postavlja Stejt department na čelo vojne misije evakuacije hiljada Amerikanaca i saveznika iz Avganistana.

Kada su očekivanja Stejt departmenta, za sigurno i mirno povlačenje, umanjile navale talibanskih snaga, obratili su se talibanima za podršku, dok je američka vojska stajala i gledala.  

Američke oružane snage imale su kapacitet da napuste aerodrom i spasu Amerikance koji su bili zarobljeni u gradu, ali nisu imali dozvolu od Bele kuće.

Znali su kako da preuzmu drugi aerodrom, ali Bela kuća to nije želela. Doneta je odluka da se naše snage ne koriste za zaštitu Amerikanaca. Iz nekog razloga, administracija nije želela da se evakuacija iz Avganistana posmatra kao vojna operacija, a rezultat je bio jedan od najsramnijih američkih prekomorskih debakla.

Zatim, manje od dve nedelje kasnije, videli smo dodatne dokaze da je Amerika više zainteresovana za izgled nego za bitku. Komanda za specijalne operacije Sjedinjenih Država, poznatija pod skraćenicom SOCOM, dom je vrhunskih ratnika u timu 6 SEAL,  Zelenim beretkama i rendžerima. Oni su najbolji od najboljih i već decenijama inspirišu mlade pripadnike komandosa.

Ali, prema navodima američkih medija, potpukovnica vojske Keti Komb izjavila je da potkomanda SOCOM-a, Centralna komanda za specijalne operacije, želi da se rebrendira i regrutuje druge ljude, a ne grubijane koji su ubili mnoge velike američke neprijatelje. Rekla je da su ljudi koje želi da zaposli „mnogo drugačiji od toga“.

Ovo nekima može zvučati kao pokušaj da američke snage specijalnih operacija ostanu van borbe, ili barem van fokusa. Ovo bi bila zapanjujuća odluka nakon 20 godina borbi u Avganistanu i Iraku u kojima su snage SOCOM -a učestvovale u nekim od najtežih borbi.

Ovi događaji – video koji prikazuje američku vojsku kao društveni klub, propust da se američkim oružanim snagama da dozvola da zaštite Amerikance u Avganistanu i potencijalno ublažavanje američkih specijalnih snaga – ukazuju na zabrinjavajući trend.

Tragični i smrtonosni izlazak SAD-a iz Avganistana još jednom je pokazao da Americi još uvek trebaju grubijani, spremni da izvrše grubu silu u ime američkog naroda.

Jason Beardsley (1945)

Webtribune.rs