Naslovnica SPEKTAR NAJVEĆA IKADA: Vojna vežba Rusije i Kine govori da se nešto ZAUVEK...

NAJVEĆA IKADA: Vojna vežba Rusije i Kine govori da se nešto ZAUVEK PROMENILO

ngfjhnfggf

Kina će poslati vojsku, tenkove i avione da se pridruže najvećoj vojnoj vežbi Rusije u poslednjih nekoliko decenija.

Ove vojne vežbe u Rusiji se odvijaju svake četiri godine i ovo će biti najveće vežbe još od 1980-ih godina. Uz uključivanje Kine u vojnu vežbu, ona se smatra glavnom geopolitičkom promenom, jer Moskva i Peking šalju signal Vašingtonu kroz vojnu saradnju, iako se Kina smatra glavnom pretnjom za SAD, kaže se u članku koji je Stiv Molman postavio na internet sajt Defense One.

[adsenseyu1]

Za zajedničku vojnu vežbu, Kina u svoj komšiluk šalje 30 aviona, 900 tenkova i 3.200 vojnika. Postoji nekoliko faktora koji ukazuju na to da se nešto promenilo. Obim i veličina ovih vežbi su sami po sebi vredni razmatranja.

Učešće Kine u vežbama kasnije ovog meseca ilustruje kako zajednička vojna obuka raste u svom strateškom značaju, s obzirom da Kina povećava svoju moć i uticaj u azijsko-pacifičkom regionu.

U protekloj godini, Kina je sprovela oko 20 bilateralnih i multilateralnih vežbi sa drugim vojnim osobljem, kaže američko Ministarstvo odbrane. Ovi brojevi već uključuju pomorske vežbe u Baltičkom moru sa Rusijom i vežbe sa borcima kineske mornarice sa Pakistanom.

[adsenseyu5]

Peking je takođe podstakao zemlju i članove ASEAN-a za zajedničke vojne vežbe u Južnom kineskom moru. Obuke, odlučene ovog meseca, biće održane u oktobru u neosporenom delu voda kineske obale, gde su SAD isključene.

U maju je predsednik Si Đinping podstakao svog severnokorejskog kolegu Kim Džong Una da insistira na suspenziji godišnjih vežbi između SAD i Južne Koreje. Nakon sastanka između Trampa i Kia, vežbe su suspendovane. Pored toga, Kina pokušava da ojača saradnju sa drugim azijskim zemljama kako bi započeli sopstvene zajedničke vežbe.

Sve ovo označava značajne promene, koje nam govore da je strateški Kina dobro pozicionirana i da dalje kreira potpuno nove uslove u jugoistočnoj Aziji. Ovo je realnost u kojoj SAD, pod svojim trenutnim pozicioniranjem kao “imperija,“ više neće biti dobrodošle.

[adsenseyu1]

Kineski lideri su dosledno naglasili da će SAD uvek biti dobrodošle kao normalan trgovinski partner, ali ne kao globalna vojna sila koja koristi “diplomatiju topovnjače.“

Ove nedelje je Japan bio spreman da pošalje veliki nosač helikoptera i eskort brodove u Južno kinesko more i Indijski okean sa flotama, zastajući na Filipinima, Indoneziji, Singapuru, Šri Lanki i Inidiji, i sprovodeći vojne vežbe usput. Međutim, u odnosu na Filipine, inkluzija izgleda više kao nada nego kao opis. Bivša španska kolonija se razvila eksponencijalno dalje od SAD tokom Duterteovog doba, jer se približavala Kini.

Još u maju, Pentagon se okrenuo protiv Kine sa velikom pomorskom vežbom pod vođstvom SAD-a, kao odgovor na ono što on vidi kao kinesku militarizaciju ostrva u Južnom kineskom moru, što je odluka za koju je Kina rekla da nije konstruktivna.

Webtribune.rs

[adsenseyu6]