18.jula 2018. godine, rusko Ministarstvo odbrane je objavilo nove video snimke o novim strateškim sistemima koje je najavio predsednik Vladimir Putin tokom svog obrećanja Saveznoj skupštini 1. marta 2018. godine.
Okeanski višenamenski sistem Posejdon
Zvanični komentar ruskog Ministarstva odbrane uz ovaj video navodi: Ruska Federacija nastavlja svoje napore da ojača svoju bezbednost. Stvaranje novih strateških sistema ima za cilj poboljšanje odbrambenog potencijala Rusije, sprečavajući bilo kakvu agresiju ka našoj zemlji i njenim saveznicima.
Posejdon je konceptualno nov podvodni sistem oružja, koji koristi bespilotne podvodne aparature. Njegove jedinstvene mogućnosti će omogućiti Mornarici da se bori protiv grupa nosača i površinskih udarnih grupa u bilo kom pomorskom sklopu operacija, i da udara na obalnu infrastrukturu pri interkontinentalnom dometu.
Kako je naznačeno u predsedničkom obraćanju Saveznoj skupštini, testiranje Posejdonovog nuklearnog pogona je uspešno zaključilo njegovo testiranje u decembru 2017. godine. To potvrđuje mogućnosti podvodnog bespilotnog vozila sa određenim karakteristikama. Posejdon je trenutno u fazi razvoja sistema.
[adsenseyu1]
Odbrambena preduzeća testiraju pouzdanost svih aspekata izgradnje Posejdona, a poligoni ruskog Ministarstva odbrane pripremaju testove za potvrđivanje mobilnosti vozila nakon simuliranih lansiranja u realnim uslovima, i naknadnog kretanja duž odreženje rute u autonomnom načinu rada. Razvoj Posejdona ostaje u planu.
Borbeni laserski sistem Peresvet
Po prvi put u istoriji, Svemirske snage su dobile moderno oružje zasnovano na novom fizičkom principu, odnosno borbenom laserskom sistemu. Peresvet sistemi su već raspoređeni na svojim operativnim lokacijama i aktivno ulaze u aktivnu službu.
Njihova operativna upotreba će biti olakšana specijalizovanom infrastrukturom, smeštajnim i skladišnim prostorima izgrađenim na lokacijma za raspoređivnje.
Osoblje jedinica koje su opremljene Peresvetom je prošlo kroz ponovnu obuku u bazi Vojno-svemirske akademije Možajsk i nastavljaju da unapređuju svoje taktičke i tehničke veštine i u specijalno opremljenim učionicama i kroz primenu na stvarnim sistemima.
Krstareće rakete Burevestnik na nuklearni pogon
Tokom pomenutog obraćanja, predsednik Putin najavio je krstareću raketa sa neograničenim dometom, čiji je razvoj započeo kao odgovor na američko uspostavljanje globalnog ABM sistema nakon povlačenja SAD, u decembru 2001. godine, iz ABM sporazuma iz 1972. godine, bila testirana krajem 2017. godine na Centralnom poligonu Ruske Federacije.
Krstareće rakete niskog leta, niske vidljivosti, sa nuklearnim sposobnostima, sa praktično neograničenim dometom i nepredvidivom putanjom leta, uz mogućnost da zaobiđe neprijateljske zone vazdušne odbrane, nije ranjiva ni na postojeće ni na projektovane ABM i sisteme vazdušne odbrane.
Testiranje nove krstareće rakete sa kompaktnim nuklearnim pogonom je omogućilo ruskim naučnicima, inženjerima i dizajnerima da zajedno sarađuju sa Oružanim snagama RF kako bi potvrdili tačnost usvojenih naučnih i tehničkih rešenja, i dobili vredne eksperimentalne podatke potrebna za finaliziranje sistemskih zahteva. Razvoj krstareće rakete neograničenog dometa se nastavlja kako je planirano.
Završni sistemski zahtevi se koriste za poboljšanje dizajna pojedinačnih komponenti i sporovođenje njihovog ispitivanja na kopnu, i pripremu testnih letova prototipova krstareće rakete sa inkorporisanim poboljšanjima. Istovremeno, nastavljaju se radovi na pripremi leta i opremi za lansiranje, i na poboljšanju procesa proizvodnje, montaže i testiranja.
Kolektivno, ovi napori rezultiraju novom vrstom oružja, odnosno strateškom krstarećom raketom sa nuklearnim sposobnostima opremljenom sa nuklearnim pogonom.
Raketni sistem Avangard
Ruska industrija odbrane je dovršila razvoj raketnog sistema Avangard koji je dizajniran da nosi neobičan teret. Industrija je započela serijsku proizvodnju ove rakete.
Bojeva glava leti na visini od nekoliko desetina kilometara, u debelim slojevima atmosfere, za razliku od tradicionalnih ICBM bojevih glava koje su pratile balističku putanju. Ima interkontinentalni domet pri hipersoničnim brzinama od preko 20 Maha.
Može promeniti visinu i izvesti manevre klizanja u stranu i do nekoliko hiljada kilometara, činjeći svoju putanju leta nepredvidivom za ABM sisteme i pružajući joj mogućnost da zaobiće neprijateljsku detekciju i raketne sisteme.
Osim toga, putanja bojeve glave je niža od minimalne visine ABM sistema za presretanje. Takođe je teško presresti je korišćenjem raketa kratkog dometa zbog njihovog ograničenja na bavljanje ciljevim koji manevrišu pri velikim brzinama i toga što bojeva glava koristi anti-ABM mere.
Jedinica Strateških raketnih snaga (SRS) u Dombarovskom vrši organizacione i tehničke pripreme za uvođenje sistema Avangard u službu. To uključuje inženjersku i geodetsku adaptaciju lokacija za lansiranje raketa za nove sisteme, izgradnju nove i modernizaciju postojeće infrastrukture radi podrške raspoređivanju rakete i upotrebe, instalaciju električnih, komunikacionih i komandnih linija. Osoblje prolazi kroz obuku.
Raketni sistem Sarmat
Jedan od glavnih pravaca u razvoju strateških nuklearnih snaga utvrđenog SRS Planom razvoja je raspoređivanje Sarmat ICBM. Ovaj sistem neće imati svog konkurenta bilo gde u svetu. Raspoređivanje Sarmata će se podudariti sa postepenim povlačenjem iz službe njegovog prethodnika, R-36M Vojvoda.
Sarmatov kinetički potencijal mu omogućava da koristi širok spektar korisnih opterećenja, uključujući bojeve glave niskog, srednjeg, visokog ili veoma visokog prinosa. Raketa je već uspešno zaključila testiranje izbacivanja iz silosa, što otvara put za njen program testiranja leta.
Dosadašnji napredak omogućava da se zaključi da će Sarmat ući u službu u planiranom roku. Naoružavanje Sarmatom će znatno ojačati SRS i dati im nove mogućnosti u oblasti nuklearnog odvraćanja i očuvanja ruske bezbednosti.
Vazdušnodesantni raketni sistem Kinžal
Eskadrila opremljena hipersoničnim raketama Kinžal je dostigla svoju početnu operativnu sposobnost (IOC) 1. decembra 2017.godine u Južnoj vojnoj oblasti. Tehničko osoblje i osoblje leta se bavi savladavanjem ovog novog sistema.
Od IOC-a, eskadrila je sprovela preko 350 letova, uključujući 70 sa dopunjavanjem goriva u letu. Počevši od aprila 2018. godine, borci MiG-31 koji nose rakete Kinžal sprovode redovne letove iznad Kaspijskog mora u misiji strateškog odvraćanja.
Oni su takođe sproveli zajedničku vežbu sa Avijacijom dugog dometa o napadima na kopnene i pomorske mete.
Ova vežba je korišćena za pripremu za korišćenje Kinžala od strane bombardera dugog dometa Tu-22M3 i da obezbedi borbeni pokrivač za udarne grupe avona. Osim toga, testovi lansiranja Kinžala se nastavljaju kako bi proširili njegove mogućnosti.
Webtribune.rs