Procena je da u Republici Srpskoj deluje oko 7.000 nevladinih organizacija. Neke od njih primaju novac iz inostranstva, od drugih zemalja, pa se postavlja logično pitanje – kako su one nevladine ako ih finansira druga vlada.
Malo je reći da je najava predsednika Republike Srpske Milorada Dodika o uvođenju zakona o nevladinim organizacijama izazvala potres u Sarajevu. Na tu najavu burno je reagovala ambasada SAD u Bosni i Hercegovini navodeći da je to napad na temelje slobode.
Američkoj ambasadi u najavi Dodika odmah se pričinila Rusija, neobično, jer je Dodik rekao da će zakon prepisati iz američkog zakonodavstva, te da će biti isti kao Zakon o registraciji stranih agenata (FARA) koji je Vašington doneo još 1938. godine, dok je Moskva takav zakon usvojila tek 2012. godine.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
„SAD u svom zakonu strane nevladine organizacije, ili one koje finansiraju stranci, nazivaju stranim agentima na prostoru SAD“, rekao je Dodik i napomenuo da će biti preuzeta američka terminologija, a umesto SAD – pisaće Republika Srpska.
Ambasada SAD na to odgovara da, prema njihovom zakonu, svaki pojedinac ili organizacija koja zastupa ili lobira u ime stranog nalogodavca mora da se registruje kod Ministarstva pravosuđa i prijavi prirodu aktivnosti i finansijsku naknadu.
„FARA ne zabranjuje niti ograničava bilo kakve aktivnosti, te se ne primenjuje na nezavisne medije niti organizacije civilnog društva. FARA omogućava javnosti da bude informisana o aktivnostima stranih agenata u Sjedinjenim Državama bez ograničavanja slobode govora ili udruživanja na bilo koji način“, stoji u saopštenju ambasade.
Potpuno se previđa da Dodik uopšte nije ni najavio da će neka organizacija biti ukinuta, niti njen rad zabranjen, napominje profesor geopolitike Srđan Perišić za RT Balkan.
„Niko ne želi nikakav progon nijedne domaće organizacije. Po uzoru na američki zakon, definisale bi se i registrovale, a ne proganjale organizacije u Republici Srpskoj koje se bave politikom, a koje nastoje da promene unutrašnju i spoljnu politiku RS, ali za to vreme primaju novac iz SAD“, kaže Perišić.
Naš sagovornik postavlja pitanje kako je moguće da je neka organizacija nevladina, a finansira je vlada neke druge države, i pritom se bavi politikom.
„Taj američki zakon definiše strane agente kao pravna i fizička lica koja finansiraju strane vlade ili strane agencije, a nastoje da promene unutrašnju i spoljnu politiku SAD“, napominje Perišić.
Na pitanje zašto se Vašington toliko protivi zakonu, te šta bi se njime otkrilo, Perišić kaže da bi se saznalo ko sve učestvuje u finansiranju političkih i društvenih organizacija u RS.
„Oni to izgleda ne žele da se otkrije. Na prvi pogled je nejasno zašto, a u suštini, SAD finansiraju one organizacije preko kojih žele da promene vlast u toj državi ili da ostvare neke svoje (geo)političke interese“, napominje Perišić.
Za Perišića je očigledno da protivljenje Amerike ovom zakonu dolazi zbog toga što žele da se sakrije njihovo delovanje.
„Samo bi se videlo ko kome uplaćuje novac, pa da i građani imaju uvid u taj spisak i odmah vidite ko kako deluje politički, spoljnopolitički i radi na destabilizaciji neke zemlje. Te organizacije koje primaju taj novac često sebe u Republici Srpskoj ističu kao samostalne, da imaju svoju politiku i ideje, međutim, to nije tačno“, smatra Perišić.
Dodaje da te organizacije ne mogu biti samostalne, već sprovode politiku onog ko ih finansira.
Sorošev centar se seli iz Tirane u Sarajevo?
Dodik je kazao da Fondacija za otvoreno društvo Džordža Soroša ima nameru da sedište za Balkan iz Tirane preseli u Sarajevo, i u toj odluci vidi nameru da se destabilizuje društvo u Bosni i Hercegovini.
[adsenseyu1]
„Naravno da ćemo da se zaštitimo od toga. Soroš je ovde neprihvatljiv, to nije dobronamerna organizacija, već rušilačka koja želi da provede svoje rušilačke pohode, što smo gledali u nizu zemalja u svetu“, naveo je Dodik.
Perišić očekuje da bi se, ako se Sorošev centar preseli u Sarajevo, odmah pojačala aktivnost te organizacije u finansiranju i formiranju novih „nevladinih organizacija“ u cilju podbunjavanja naroda.
„Bosna i Hercegovina je veoma rovito društvo i u političkom, ekonomskom i socijalnom smislu. Oni bi sigurno tako rovito stanje iskoristili za destabilizaciju Republike Srpske. Dodik dobro razmišlja o tome“, ocenjuje Perišić.
Prepreka zakonu neće sigurno biti ambasada SAD, izričit je naš sagovornik, već to može biti samo nesaglasje u samoj Dodikovoj stranci.
„Dodik ima snage da iznese izglasavanje ovog zakona. Samo je pitanje da li se u vrhu njegove stranke se slažu sa time. Ima ljudi u stranci, nažalost, koji se protive toj Dodikovoj najavi i želji da uredi taj prostor“, kaže Perišić.
Dodik je nedavno upitao zašto ono što i zakonodavstvo u EU i u Americi podržava nije gušenje sloboda, a u Republici Srpskoj jeste.
„Onima koji žele sa strane da utiču na društveno-politički život Republike Srpske, da je obesmišljavaju, da oni, a ne građani Republike Srpske, određuju ko će da bude njihov predstavnik ili da oni, a ne vlasti Republike Srpske, određuju šta je za Republiku Srpsku bitno, kakve će zakone usvajati te u kojem će pravcu voditi svoju politiku, ovo predstavlja ozbiljnu prepreku u procesu obesmišljavanja Republike Srpske“, kaže Dodik.
Film koji smo svi već gledali
Perišić očekuje da će američka ambasada upregnuti sve svoje poluge da spreči izglasavanje tog zakona.
Ambasador SAD u BiH Erik Nelson rekao je da je američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) uložila više od dve milijarde dolara u Bosnu i Hercegovinu.
Direktorka USAID Samanta Pauer, koja je pre te funkcije bila novinarka i reporterka iz BiH, protivi se Dodikovoj inicijativi, a nedavno je u Sarajevu prenela poruku američkog predsednika Džozefa Bajdena.
„Ovo nije 1992. godina. Morate znati da i u ovom teškom trenutku SAD stoje uz sve ljude u BiH“, rekla je Pauer.
Inače, pripadnici ruske garde pronašli su nedavno u Luganskoj Narodnoj Republici dokumente koji potvrđuju umešanost SAD i destabilizaciju situacije u istočnim regionima Ukrajine od 2014. do 2022. godine.
Kako je objavio TASS, Vašington je godinama finansirao, preko svoje Agencije za međunarodni razvoj (USAID), propagandne aktivnosti, štampanje priručnika i slično, koje su imale za cilj diskreditaciju Rusije u očima stanovništva.
„Dodik je rekao da će ovaj zakon odražavati američko zakonodavstvo. Ovaj smo film već gledali i znamo kako se završava“, saopštila je ambasada SAD u BiH reagujući na Dodikovu najavu.
I mi smo filmove o američkom delovanju u Ukrajini i širom sveta već gledali, nažalost.
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte
Teodora Kostić (RT)
[adsenseyu4]