Zašto ova rotirajuća strelica uvek pokazuje desno? Neverovatna opstička iluzija matematičara zbunila internet
- To je kreacija profesora Kokičija Sugihare sa Univerziteta Meiji u Tokiju
- Profesor Sugihara ima dugu istoriju dizajniranja zbunjujućih predmeta
- Njegov najnoviji predmet je pažljivo napravljen tako da strelica pokazuje samo desno
- Ova dvojnost se može prepoznati samo kada uređaj pogledate odozgo
Rotirajuća strelica koja uvek pokazuje desno je kreirana kao deo neverovatne optičke iluzije koja je uzdrmala internet.
Trik oka – koji je najnoviji u dugom nizu koji je dizajnirao japanski matematičar – na prvi pogled izgleda kao jednostavna bela strelica.
[adsenseyu1]
Međutim, izgled zna da prevari, jer je ovaj predmet – montiran na drveno postolje – pažljivo napravljen kako bi postigao zapanjujući efekat.
Ova dvojnost se može videti samo kada uređaj gledate odozgo, otkrivajući njegovu tajnu.
Iluzija je delo profesora Kikičija Sugihare, doktora inženjeringa na Univerzitetu Meiji u Tokiju.
Profesor Sugihara je poznat po izgradnji 3D optičkih iluzija koje navode gledaoce da dovode u pitanje zakone fizike, pa čak i nakon što otkriju prevaru, oni i dalje mogu videti isti vizuelni trik.
Ova iluzija je prikazana na video snimku koji je postavljen na stranici Physicsfun na Instagramu, gde je do sada pregledan 368.452 puta.
U opisu, autor je napisao: “Okrenite ovu strelicu za 180 stepeni i ona i dalje pokazuje na desno – samo će u ogledalu pokazati levo, i samo na levo.“
“Pametna kombinacija refleksije, perspektive i ugla gledanja stvara ovu zapanjujuću iluziju.“
https://youtu.be/UHiFDZAv_ik
Ova slika u ogledalu pruža ideju o dizajnu rotirajuće strelice, koja je odgovorna za njena naizgled magična svojstva.
U drugom delu klipa, strelica je nagnuta kako bi se otkrio njen pravi oblik – duguljasta figura sa šiljasta kraja, sa višestrukim nagibima nagore i nadole.
Taj čudan simetričan izgled, karakterističan za rad profesora Sugihare, je zaslužan za iluziju.
Kada se pogleda odozgo, ovaj predmet je savršeno simetričan, ali iz perspektive kao što se isprva videlo u snimku, naizmenični talasi koji su vidljivi odozgo čine da izgleda kao da strelica pokazuje u jednom pravcu.
Vaš mozak zatim pokušava da uklopi ovaj oblik sa nečim poznatim, popunjavajući praznine u vašoj percepciji sa najočiglednijim kandidatom – strelicom.
Ova iluzija je posebno dobro dočekana na Reddit-u, gde je zbunila učesnike ovog foruma koji su posvećeni čudesnim i interesantnim nalazima iz onlajn sveta.
Asperi je rekao: “Prokletstvo. Ova me zaista zbunjuje.“
Jedan anonimni korisnik je rekao: “Možete mi jednu staviti u ruke, i ja i dalje ne bih shvatio kako.“
ketchy_shuby je dodao: “Kada se pojavila slika sa ogledalom, mogao sam osetiti kako delovi mog mozga stvaraju nove nabore.“
Ovo nije prvi put da su ovakve iluzije profesora Sugihare dospele u naslove.
Iluzija stvorena korišćenjem “dvoznačnih cilindara“ je kolektivno zbunila internet otkako je objavljena na internetu 2016. godine.
Profesor Sugihara je te godine osvojio drugo mesto na godišnjoj Iluziji godine za svoju ponudu. U njoj, skup plastičnih kvadrata izgledaju okruglo kada se postavi ispred ogledala.
Video ove iluzije je objavljen na Reddit-u i brzo je privukao pažnju čidalaca koji su ostali zbunjeni ovom zbunjujućom optikom.
Jednominutni snimak pokazuje šest plastičnih kvadrata spojenih zajedno koji, kada se postave ispred ogledala, izgledaju kao da imaju kružni oblik. Zatim, kvadrati se rotiraju i izgledaju kao da su krugovi, dok u odrazu u ogledalu postaju kvadrati.
Zatim je predstavljen još jedan skup, ovog puta sa četiri kvadrata, koji u ogledalu izgledaju kao isprepletani krugovi. Postepeno se uvodi sve više i više 3D oblika, od kojih svi ilustruju istu zbunjujuću iluziju.
[adsenseyu1]
Zaposleni u 3D štamparskoj kompaniji Make Anything, bili su prvi koji su otkrili magiju koja stoji iza ove misterije, “obrnuti inženjering“ iluzije za kreiranje modela pomoću štampača.
Otkrili su da je “pravi oblik“ ovih komada bio tačna mešavina između kruga i kvadrata, sa jednom stranom zakrivljeno prema gore, dok je druga strane nagnuta na dole.
Različite visine strana “ispravljaju“ činjenicu da su strane različitih oblika, što znači da se stapa unazad u kvadrat ili u krug kada je pravi oblik zapravo između.
Još jedna iluzija profesora Sugihare uključuje malu papirnu kuću sa krovom koji je nešto više od onoga što oko vidi.
Kada se tri kuglice postave na njega i ne skotrljaju se niz njegove stranice, možda možete pomisliti da je njegov tvorac pronašao način da se suprotstavi geometriji i gravitaciji.
Ali ono što se zapravo dešava jeste to da vaš mozak pretpostavlja da je ova struktura konstruisana sa krovom koji ide ka dole, a zapravo ide nagore.
Ovo se otkriva kada se pokaže pravi oblik kuće, što se može videti samo iz određenog ugla.
Profesor Sugihara stvara ovakve radove koristeći računarski softver koji koristi dvodimenzionalne linijske crteže za dizajniranje trodimenzionalnih predmeta.
U drugom triku koji uključuje očigledno suprotstavljanje gravitaciji, optička iluzija profesora Sugihare pokazuje četvorosmernu strukturu rampe i neke drvene kuglice koje izgledaju kao da putuju uz padine, a ne ka dole.
Matematičar je rekao da se mozak lako zavarati da pomisli da rampe idu u suprotnom pravcu od onoga kako zapravo stoje.
“Zbog toga što slike ne sadrže informacije o dubini, mozak mora to pogoditi unosom dodatnih informacija kao što su kvadratura ili simetrija,“ rekao je profesor Sugihara.
“S druge strane, postoji bezbroj načina tumačenja slike bez ovog procesa koje ne bi bilo šanse razumeti.“
Druga iluzija, zvana Sklopljene merdevine pokazuje štapić koji prolazi kroz različite prozore strukture koja je slična merdevinama.
Ove konfiguracije izgledaju nemoguće – osim ako se štapić može saviti – jer se svaki red prozora čini ravnim. Ali kada se struktura prikaže otpozadi, ona uopšte nije ravna.
Kako kaže Nautillus, profesor Sugihara je skicirao merdevine, a zatim taj crtež pustio kroz svoj program. Izabrao je trodimenzionalno tumačenje koje se najviše razlikuje od prirodnog ljudskog tumačenja, zbog čeka ovaj trik radi tako dobro.
Webtribune.rs
[adsenseyu6][adsenseyu5]