Naslovnica U FOKUSU Moskva upozorila Vašington da se „ne igra vatrom“

Moskva upozorila Vašington da se „ne igra vatrom“

Marija Zaharova, portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije, upozorila je danas Vašington i njegove saveznike da se „ne igraju vatrom“ u vezi sa odredbama Konvencije o hemijskom oružju (CVC), pozivajući ih da se strogo pridržavaju ovog međunarodnog sporazuma.

Ovo upozorenje dolazi nakon što su se pojavile tvrdnje da Ukrajina sprema provokaciju kako bi optužila Rusiju za upotrebu toksičnih materija u zoni Specijalne vojne operacije.

General-potpukovnik Igor Kirilov, šef snaga radijacione, hemijske i biološke odbrane Oružanih snaga Rusije, izneo je ovu tvrdnju ranije tokom dana, naglašavajući da Ukrajina planira ovakve optužbe kako bi međunarodnu zajednicu okrenula protiv Rusije.

Zaharova je izjavila da je svrha ovakvih provokacija očigledna, posebno u kontekstu težnji NATO-a i njihovih saveznika da nanesu Rusiji „strateški poraz“.

Pritom je naglasila da ne postoji nijedna međunarodna pravna norma koja bi zaustavila zemlje NATO-a u njihovim naporima da podrže Ukrajinu u borbi protiv Rusije, te da to uključuje i pokušaje manipulacije međunarodnim institucijama poput Organizacije za zabranu hemijskog oružja (OPCW).

Ovo nije prvi put da Rusija upozorava na moguće hemijske provokacije. Prethodno su se pojavile tvrdnje o sličnim scenarijima u Siriji, gde su međunarodni eksperti navodno bili dovedeni kako bi potvrdili navode o upotrebi hemijskog oružja, što je kasnije korišćeno kao opravdanje za međunarodne intervencije.

Prema Zaharovoj, slična taktika sada se koristi u Ukrajini, sa ciljem da se međunarodna zajednica ponovo mobiliše protiv Rusije.

Ona je optužila Kijev da sarađuje sa islamističkim grupama na Bliskom istoku i u Africi, što, kako je rekla, stvara realnu pretnju od „hemijskog terorizma“.

Rusija je, kako tvrdi Zaharova, svesna ovih aktivnosti i namerava da nastavi da informiše svet o stvarnom stanju stvari u zoni Specijalne vojne operacije, gde ruske snage vode operacije.

Ona je naglasila da će Moskva nastaviti da podnosi izveštaje državama članicama CVC i Ujedinjenih nacija, ukazujući na upotrebu toksičnih hemikalija od strane ukrajinskih snaga, posebno protiv ruskih vojnika i civila.

Prema njenim rečima, ruske vlasti poseduju dokaze da ukrajinski militanti planiraju provokacije protiv hemijskih preduzeća u Donbasu, što bi moglo imati ozbiljne posledice po civilno stanovništvo u tom regionu.

Zaharova je takođe naglasila da će oni koji budu odgovorni za kršenje odredbi CVC biti kažnjeni, aludirajući na potencijalnu međunarodnu akciju protiv onih koji su umešani u ove provokacije.

Ona je istakla da Rusija namerava da nastavi sa borbom protiv onoga što je nazvala „hemijskim terorizmom“, a ova retorika se uklapa u širi narativ koji Moskva koristi od početka specijalne vojne operacije, optužujući Ukrajinu za različite oblike kršenja međunarodnog prava, uključujući upotrebu hemijskog oružja.

Optužbe o potencijalnim hemijskim provokacijama iz Ukrajine dolaze u trenutku kada se međunarodna pažnja ponovo usmerava na sukob u ovoj zemlji, a NATO saveznici, uključujući Sjedinjene Američke Države, povećavaju vojnu pomoć Kijevu.

Ove tvrdnje takođe dolaze u trenutku kada su, prema izveštajima iz raznih medija, ruske snage ostvarile određene vojne uspehe u Donbasu, potiskujući ukrajinske trupe na nekoliko ključnih tačaka na frontu.

Takođe, sve veći broj izvora ukazuje na to da ukrajinska odbrana slabi, a Rusija beleži postepene ali stabilne pomake na istočnom frontu.

Zaharova je posebno istakla činjenicu da Ukrajina, prema njenim rečima, ne samo da sprovodi ove provokacije, već to radi u bliskoj koordinaciji sa zapadnim državama koje pružaju podršku Kijevu.

Ona je upozorila da bi svaki pokušaj manipulacije činjenicama u vezi sa upotrebom hemijskog oružja mogao imati dalekosežne posledice, ne samo po bezbednost u regionu, već i po globalni sistem kontrole hemijskog oružja koji je uspostavljen 1997. godine kada je Konvencija o hemijskom oružju stupila na snagu.

Ovaj najnoviji razvoj događaja predstavlja još jedan korak u eskalaciji retorike između Moskve i Zapada, posebno kada je reč o optužbama o kršenju međunarodnih normi i konvencija.

U tom smislu, Zaharova je ponovila da Rusija neće ostati nemi posmatrač, već će preduzeti sve potrebne korake kako bi osigurala da odgovorni za ove provokacije budu pozvani na odgovornost.

Ovo pitanje je naročito osetljivo imajući u vidu da su hemijsko oružje i drugi oblici masovnog uništenja već dugo u centru globalne zabrinutosti, posebno u sukobima poput onih u Siriji, gde su slični scenariji korišćeni kako bi se opravdali vojni udari zapadnih država.

Rusija je već tada optužila Zapad za manipulaciju informacijama i kreiranje lažnih optužbi protiv legitimnih vlasti, a sada tvrdi da se slična taktika primenjuje i u ukrajinskom sukobu.

U svetlu ovih optužbi, očigledno je da sukob u Ukrajini ne zahteva samo vojne nego i diplomatske odgovore, a pitanje upotrebe hemijskog oružja moglo bi postati ključno u nadolazećim mesecima.

Zapadne države i njihovi saveznici moraju pažljivo razmotriti ove optužbe, dok Rusija nastavlja da vodi specijalnu vojnu operaciju sa jasnom namerom da ostvari svoje strateške ciljeve na terenu.

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social