Naslovnica SPEKTAR Mlađan Đorđević: Evo šta Vučić pokušava da isporuči po zahtevu SAD i...

Mlađan Đorđević: Evo šta Vučić pokušava da isporuči po zahtevu SAD i Nemačke

Od 2012. godine traje predaja svih atributa državnosti tzv. nezavisnom Kosovu, ocenio je predsednik pokreta Oslobođenje Mlađan Đorđević govoreći je o pitanju Kosova i Metohije u velikom božićnom intervjuu za portal Nova S.

“Sever Kosova i Metohije je do 2012. godine bio potpuno integrisan u pravni, politički i ekonomski sistem Srbije, a mi smo u srpskim opštinama imali sve od telekomunikacija i energetike do pravosuđa i civilne zaštite. Kada je došao na vlast, Aleksandar Vučić je prvo pregovore podigao na statusni nivo, a već 2013. godine Briselskim sporazumom ukinuo srpske pravosudne i bezbednosne strukture Srbije na Kosovu“, istakao je Đorđević.

Na pitanje novinara o izjavama predsednika Srbije da „neće priznati Kosovo“ i da „neće potpisati ništa što bi ukazivalo na priznanje“, predsednik Oslobođenja odgovara da je Vučić pre nekoliko meseci već potpisao Vašingtonski sporazum, u kojem je Kosovo po prvi put bilo predstavljeno bez oznake 1244 koja osporava nezavisnost.

Tim sporazumom je, kaže Đorđević, „Izrael pozvan da prizna Kosovo, a Vlada Srbije je prekinula relativno uspešnu kampanju povlačenja priznanja nezavisnosti“.

„Uzevši sve navedeno u obzir, da li je ostalo još nešto da se preda nakon ovih osam godina veleizdaje?“ upitao je Đorđević. On je zatim objasnio da je preostao još jedino „pravno obavezujući sporazum kojim bi Kosovo dobilo stolicu u UN“, a to, kako kaže, „Vučić pokušava da isporuči po zahtevu SAD i Nemačke“.

Prema njegovim rečima rešenje za status Kosova i Metohije nalazi se u Rezoluciji 1244 i Ustavu Srbije, a svaki predsednik Srbije ima obavezu da se pridržava tih dokumenata, a ne da „mešetari i trguje suverenitetom svoje zemlje kao na pijaci“.

Osvrnuvši se na stanje u Srpskoj pravoslavnoj crkvi, Đorđević smatra da postoji pritisak iz SNS da bi se „crkva stavila pod kontrolu“, budući da je to jedna od retkih institucija u kojoj režim nije ostvario presudan uticaj, posebno po pitanju Kosova i Metohije.

„Na poslednja tri sabora, stav crkve je bio suprotan onome što vlast zagovara. Zato će sada pokušati da dobiju novog patrijarha koji će im biti podrška za finalizaciju izdaje Kosova. Lobiranja i medijski napadi su već počeli“.

Đorđević navodi da bi, ukoliko bi kriterijum bio samo podrška unutar crkve i naroda, episkop budimljansko-nikšićki Joanikije bez sumnje bio favorit. Ipak, smatra on, vladika Joanikije ne bi odgovarao vlastima u Srbiji: „On bi svojim autoritetom ojačao nezavisnost SPC od političke vlasti, pogotovo u suprotstavljanju izdaji Kosova“.

Govoreći o motivima za osnivanje pokreta Oslobođenje, Mlađan Đorđević kaže da je pokret „osnovan sa svrhom da oslobodi Srbiju od pošasti SNS, mafijaške organizacije koja je zarobila celu državu i posmatra Srbiju kao plen koji treba opljačkati“.

„Za vreme ove vlasti smo dobili politička ubistva Dimitrija Janićijevića i Olivera Ivanovića, pokušaje ubistva Borka Stefanovića i novinara Milana Jovanovića, a pravosuđe, policija i službe bezbednosti su stavljeni u službu mafijaških poslova SNS-a, dok zemljom haraju navijačke grupe i narko-karteli“, optužuje Đorđević.

„Vučić neće otići sa vlasti na nameštenim izborima, već zahvaljujući narodnom buntu i pobuni“, ocenio je Đorđević.

Po njegovim rečima, „sve stranke i pokreti koji već sada trče da se prijave za učešće na lažnim Vučićevim izborima, učestvuju u pokušaju održavanja fasade demokratije, a ustvari održavanja jednog pljačkaškog, kriminalnog i izdajničkog režima“.

„Ideja da se pregovara sa Vučićem o izbornim uslovima je poražavajuća, jer se tako opozicija svodi na marionetu koja treba da igra svoju malu ulogu u prikazivanju Srbije kao demokratske države. Čak i da izađu na izbore, cenzus će preći jedna ili dve liste sa desetak poslanika u parlamentu, koji će tamo da glume mečku koju će Vučić pokazivati na zapadu kao dokaz da je režim demokratski”, ističe predsednik Oslobođenja i dodaje: „Mi na takvu igru ne pristajemo“.

„Srbija je tokom 2020. godine imala dve pošasti: kovid i vlast Aleksandra Vučića. Pandemija je potpuno ogolila nestručnost, nesposobnost, lopovluk i laži režima koji osam godina uništava Srbiju. Isto kao što je Milošević „pobedio NATO“ 1999. godine pa nakon toga izgubio vlast, verujem da će „pobeda nad kovidom“ biti Vučićevo gubilište – i to polako uviđaju čak i oni koji podržavaju ovaj kriminalni režim“, zaključio je Mlađan Đorđević.

(Pravda.rs)