Naslovnica U FOKUSU Merc: Učiniću sve da gasovod Severni tok 2 ne bude ponovo pušten...

Merc: Učiniću sve da gasovod Severni tok 2 ne bude ponovo pušten u rad

Nemački kancelar Fridrih Merc izjavio je da će učiniti sve što je u njegovoj moći kako bi sprečio ponovno puštanje u rad gasovoda Severni tok 2, preneo je briselski portal Politiko.

Merc je ocenio da bi ponovno aktiviranje ovog energetskog projekta osnažilo pozicije Moskve i, kako je rekao, „oslabilo šanse za početak pregovora“.

Briselski portal podseća da je Merc nedavno, na zajedničkoj konferenciji sa ukrajinskim predsednikom Vladimirom Zelenskim u Berlinu, istakao da bi se kraj sukoba mogao nazreti „kada ruska vojska više ne bude imala snažnu podršku iz budžeta vlade u Moskvi“.

Jedan od dva cevovoda u okviru Severnog toka 2 i dalje je tehnički operativan, iako je isporuka gasa zaustavljena nakon eksplozije u septembru 2022. godine. Taj incident, za koji su određeni izveštaji povezali ukrajinske državljane, još uvek je predmet zvanične istrage.

Gasovod Severni tok dugo je bio predmet tenzija između Berlina i Kijeva, a ukrajinski zvaničnici tvrdili su da je kupovina jeftinog ruskog gasa od strane Nemačke doprinela jačanju ekonomskih kapaciteta Moskve.

Neki članovi nemačke političke scene, naročito iz redova Hrišćansko-demokratske unije (CDU), kojoj pripada i sam Merc, pozivali su na ponovno pokretanje gasovoda. Među njima je i premijer Saksonije Mihael Krečmer, koji je isticao da bi to moglo doprineti stabilizaciji odnosa sa Moskvom i ublažiti energetske pritiske u Nemačkoj, pogođenoj ekonomskom stagnacijom.

Podsećanja radi, gasovodi Severni tok 1 i 2 su ranije snabdevali Nemačku ruskim gasom putem cevovoda ispod Baltičkog mora. Eksplozije krajem 2022. godine, koje su označene kao sabotaža, prekinule su te isporuke. Od tada, među nemačkim političarima vode se rasprave o mogućem ponovnom korišćenju barem jednog od pravaca.

Prema informacijama lista „Financial Times“, vlada kancelara Merca istražuje pravne mehanizme koji bi omogućili trajno sprečavanje ponovnog puštanja u rad gasovoda Severni tok.

Među razmatranim merama su izmene zakona o proveri stranih investicija, kojima bi bile obuhvaćene i promene vlasničke strukture kompanija koje upravljaju infrastrukturom od strateškog značaja.

Ministarstvo ekonomije Nemačke potvrdilo je da se u Berlinu trenutno vode rasprave o potencijalnim izmenama zakona, kao odgovor na pitanje poslanika Zelene stranke.

Važeći propisi omogućavaju nemačkim vlastima da blokiraju transakcije koje uključuju investitore izvan EU, ako se proceni da predstavljaju rizik po javni poredak ili bezbednost.

Ipak, upravljačka firma Severnog toka registrovana je u Švajcarskoj, članici Evropskog udruženja slobodne trgovine, što dodatno komplikuje moguću intervenciju Berlina.

Bez izmena zakonskog okvira, uloga Nemačke bi se svela na izdavanje tehničke dozvole u slučaju da dođe do pokušaja reaktivacije gasovoda, bez ovlašćenja da samostalno spreči takvu odluku.

U martu je list FT objavio da je Moskva angažovala osobu blisku ruskom predsedniku sa ciljem da se obnovi isporuka gasa Evropi putem Severnog toka, uz podršku američkih investitora.

Među njima je, prema pisanju nemačkog lista „Cajt“, i Stiven Linč, koji je početkom maja razgovarao sa predstavnicima nemačkog Ministarstva ekonomije o mogućnostima za ponovno pokretanje gasnog toka. Ministarstvo je, međutim, preciziralo da nije reč o sastanku na visokom nivou, već o redovnoj razmeni stručnih informacija.

Izvori bliski američkom investitoru smatraju da bi evropsko tržište moglo ponovo pokazati interesovanje za ruski gas, uz tvrdnju da bi bio dovoljan rad samo jednog cevovoda kako bi se zadovoljila aktuelna potražnja.

Paralelno s tim, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen najavila je pripremu novog paketa ograničavajućih mera, koje bi mogle uključiti i dodatne korake u vezi sa gasovodom Severni tok.

Naredni paket sankcija usmeren je na finansijski sektor Rusije, kao i na brodove sa nejasnim vlasništvom koji se, prema ocenama Brisela, koriste za zaobilaženje ograničenja na trgovinu energentima.

Webtribune.rs