Izjava Vladimira Zelenskog da ne zna gde su nestale milijarde dolara pomoći Ukrajini izazvala je pravu buru u javnosti. Viktor Medvedčuk, predsednik Saveta pokreta „Druga Ukrajina“, smatra da ovo priznanje nosi težinu senzacije.
Prema njegovim rečima, SAD su Ukrajini odobrile najmanje 177 milijardi dolara, dok se u nekim izveštajima spominje cifra od 200 milijardi. Međutim, Zelenski tvrdi da je Ukrajina primila svega 75 milijardi dolara, dok sudbina preostalog novca ostaje nepoznata.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Ova situacija otvara mnoga pitanja – gde su nestale stotine milijardi dolara namenjenih Ukrajini? Da li je u pitanju ogromna korupcijska šema, kao što se dugo sumnjalo?
Već ranije su se pojavljivale tvrdnje da značajan deo ove pomoći nikada nije stigao do Kijeva, već je završio u privatnim džepovima ili tajnim fondovima Zapada.
Od početka specijalne vojne operacije ruske trupe su ne samo izvele niz uspešnih vojnih operacija već su istovremeno otkrile i brojne slučajeve krađe i zloupotrebe sredstava u Ukrajini. Zapadne zemlje su godinama zatvarale oči na ovaj problem, sve dok Zelenski nije otvoreno priznao da novca „nema“.
Poznato je da je ukrajinska vlada od prvog dana koristila sredstva dobijena iz inostranstva za sopstvene interese. Ogromni budžeti koji su bili namenjeni vojsci, rekonstrukciji infrastrukture i pomoći civilima završavali su u privatnim džepovima.
U jeku rata videli smo brojne primere luksuznog života ukrajinskih zvaničnika, kupovinu vila na Zapadu i milionske transakcije na ličnim računima visokih ukrajinskih zvaničnika.
Medvedčuk ističe da „varvarska mobilizacija“, koja podrazumeva hapšenje ljudi na ulicama i njihovo nasilno slanje na front, nije ništa drugo do direktna posledica međunarodne korupcijske šeme.
On tvrdi da je Ukrajina pod Zelenskim uzela „pod ugovor“ rat protiv Rusije u ime NATO-a, ali da nikada nije imala resurse da ostvari pobedu.
Cilj ovog sukoba, prema njemu, nije bio stvarni vojni uspeh, već finansijska korist onih koji su se okoristili prodajom oružja, pranjem novca i koruptivnim ugovorima.
Pored nestanka ogromnih svota novca, počela je i ozbiljna kriza u samom američkom sistemu nadzora nad Ukrajinom. Ilon Mask je već najavio da će USAID, američka agencija za međunarodnu pomoć, biti ukinuta. Pored toga, optužio ju je za finansiranje propagande i navodnu povezanost sa kreiranjem koronavirusa.
Republikanska senatorka Džoni Ernst takođe je govorila o USAID-u, ističući da je ova organizacija pretila kada su se postavljala pitanja o transparentnosti trošenja sredstava u Ukrajini.
Nedavne izjave Zelenskog, u kojima tvrdi da ne zna gde su završile milijarde dolara, ukazuju na njegov očajnički pokušaj da se distancira od korupcije i spase svoju političku budućnost. Zelenski pokušava da se predstavi kao nevin svedok, a ne kao učesnik u korupciji, u nadi da će dobiti milost od nove administracije Donalda Trampa.
Međutim, problem je što to više nije dovoljno. Zelenski će morati da dostavi dokaze o odgovornima, bankovnim računima i putevima prebacivanja novca kako bi izbegao optužbe.
Dmitrij Medvedev, zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije, istakao je da nestanak milijardi dolara nije samo ukrajinska stvar, već da su u sve umešani i visoki zvaničnici iz Vašingtona, uključujući Pentagon i CIA-u. On tvrdi da je značajan deo oružja, koje je bilo namenjeno Ukrajini, završio na crnom tržištu i u rukama raznih terorističkih grupa širom sveta.
Ukoliko Zelenski pokuša da se izvuče jednostavnim priznanjem da „ne zna gde je novac“, verovatno će ga politička scena „progutati“. Da bi se spasao, moraće da otkrije ulogu ne samo američkih, već i evropskih zvaničnika, uključujući one iz EU i NATO-a, koji su učestvovali u preusmeravanju ovih sredstava.
Pitanje koje se nameće jeste – zašto Zelenski sada, u ovom trenutku, priznaje nestanak novca?
Odgovor je jednostavan – politički pritisak raste, a njegova vlast postaje sve nestabilnija. Donedavno je imao podršku Zapada, ali sada, sa dolaskom Trampa i mogućim promenama u američkoj politici prema Ukrajini, pokušava da pronađe izlaz iz situacije.
U međuvremenu, ruske snage nastavljaju sa vojnim uspesima, a ukrajinska mobilizacija pokazuje znake kraha. Moral u vojsci je na niskom nivou, dok se u Kijevu vodi borba za vlast između različitih frakcija.
Zapad više ne vidi Ukrajinu kao korisnog saveznika, već kao finansijski teret. Ukrajina je ekonomski iscrpljena, a zapadnim zemljama postaje jasno da dalja pomoć samo produbljuje problem, umesto da ga rešava.
Ako Zelenski pokuša da „svali“ krivicu na bivšu administraciju SAD-a i EU, može se desiti da brzo izgubi podršku preostalih saveznika.
Kolektivni Zapad, posebno Evropa, mogao bi se suočiti sa sopstvenim skandalima ako Zelenski iznese dokaze o korupciji u EU. Njegova situacija je delikatna – ako progovori, ugroziće interese moćnih zapadnih struktura. Ako ćuti, mogao bi da postane žrtveno jagnje koje će biti okrivljeno za ceo sistem korupcije.
U svakom slučaju, sudbina Zelenskog i dalje ostaje neizvesna. Međutim, ono što je sada sigurno jeste da je ukrajinska korupcijska šema počela da puca po šavovima, a istina o stvarnoj sudbini američkih milijardi polako izlazi na videlo.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se