Naslovnica IZA OGLEDALA Maje mapirale solarni sistem 700 godina pre Kopernika

Maje mapirale solarni sistem 700 godina pre Kopernika

mayan_pyramid

Drevne Maje su bile jedna od najnaprednijih civilizacija koje su ikada postojale na planeti i ispostavilo se da su možda locirale planete u našem solarnom sistemu 700 godina pre Kopernika.

Maje su imale razvijenu poljoprivredu, keramičku obradu, sistem hijeroglifa, kalendar odluka, matematički sistem i impresivnu astronomiju.

Iako je među naučnicima poznato da su drevne Maje stvorile sofisticirane nebeske mape sa izuzetnom peciznošću kako bi se izručanale dužine meseci i godina, njihova astronomska dostignuća možda su potcenjena od strane akademika.

[adsenseyu1]

Prema novoj studiji, ova drevna srednjeamerička civilizacija bila je toliko napredna da je svojim znanjem iz astronomije rival Koperniku koji je živeo 700 godina kasnije.

Prema istraživanju, otiven je konačan dokaz da su Maje locirale planete solarnog sistema pre više od hiljadu godina na način na koji je vekovima kasnije to učinio renesansni astronom Kopernik.

Doktor Gerard Aldana, antropolog kalifornijskog univerziteta “Santa Barbarbara”, ispitao je pomnije Venerinu tablicu pronađenu u Drezden kodeksu i ponudio je novo tumačenje njenog značenja.

[adsenseyu5]

Dr Aldana smatra da su zapažanja koja se nalaze u Drezden kodeksu iz drevne knjige Maja Čičen-ica, Jukatan, Meksiko- i da su previđena.

Dr Aldana nudi potpuno drugačiji ugao razmišljanja koji se temelji na tome da se majanska numerologija ilustruje kao složeno astronomsko zapažanje iz Čičen-ice, a ne samo kao obična numerologija kako mnogi istraživači tvrde.

venus

Prema njegovim rečima, ovaj model astronomskih posmatranja mogao je biti razvijen od strane drevnih Maja stotinama godina pre nego što je poznati astronom Kopernik došao na ideju da je Sunce u centru našeg sistema početkom 16.veka.

Dr Aldana je rekao: “ Kad se pogleda na to kao na historijski zapis, onda se menja tumačenje. Grafikon Venerinog pojavljivanja na nebu je korišćen za ritual ciklusa. Maje su imale obredne aktivnosti prilikom kojih bi se okupljao ceo grad, i vršeni su rituali na osnovu posmatranja Venere.”

[adsenseyu4]

Poznato je da grafikon kretanja Venere sadrži matematičke korekcije kako bi se ispravio kalendar Maja. S obzirom na to da je ciklus kretanja Venere nepravilan za oko 583 dana – zahteva nekoliko ispravki baš kao i prestupne godine po gregorijanskom kalendaru danas.

Međutim, dr Aldana ukazuje da su tradicionalne interpretacije majanske numerologije kao i hijeroglifi potcenjeni i da imaju veću naučnu vrednost.

Otkrića dr Aldana su objavljena u časopisu astronomije i kulture.

Njegov rad ukazuje na to da su Maje upražnjavale astronomiju na Čičen-ici u veoma specifičnom vremenskom razdoblju.

[adsenseyu6]

Naučnik tvrdi da je taj period astronomskog istraživanja možda doša pod vladavinom Kak u Pakal Kavila, jednog od najistaknutijih vladara grada.

“Ovo je deo koji smatram najzahvalnijim za posmatranje Maja, a osobu koja je tvorac numerologije možemo nazvati naučnikom, astronomom. Ta osoba, koja je svedok događaja u jednom veoma određenom periodu, stvorila je svojom kreativnošću matematičku inovaciju”- rekao je dr Aldan.

Za dr Aldana imperatvi je bio otkrivanje tajne Venerine tablice i analiziranje hijeroglifa sve dok nije otkrio ključni glagol koji ustvari ima potpuno drugačije značenje nego što su istraživači do sada mislili.

Dr Aldana smatra da je glagol “priložiti” upotrebljen u istorijskom i kosmološkom kontekstu.

Zanimljivo je da tablice o kretanju Venere postoje i u drugim majanskim gradovima- u Kopanu, u Hondurasu.

Prema dr aldanu, sličnosti između ove dve numerološke tablice potvrđuje da su one istorijska zapažanja.

Dr Aldana je rekao:” Zovem ovo “otkrićem otkrića” jer to nije samo njihovo otkriće, to je i skidanje poveza koji imamo, jer smo stvoreni i stavljeni na mesto koje nas sprečava da vidimo stvarnu naučnu misao Maja.”

“Ako se kaže da je to samo numerologija a da se poklapa sa datumima- to nije nešto što se može pogledati”- dodao je dr Aldana.

“Ako se polazi sa stanovišta ispravke kojim bi se manipulisalo do najpreciznijih putanja- cela stvar se ograničava na istorijski trenutak”- tvrdi dr Aldana.

“Tvrdnjom da je ovo zasnovano na istorijskim podacima smanjuje spektar mogućnosti. I ako se korekcije izvrše za određenu svrhu, onda odjenom imamo mali prozor po pitanju vremenskog trenutka kada se moglo desiti ovo otkriće”- zaključio je dr Aldana.

Webtribune.rs

[adsenseyu6][adsenseyu5]