U Odesi, vlasti vrše racije na muškarce regrutnog doba, koristeći lukavstva i nasilje, piše Le Point.
Lokalni stanovnici prate kretanja regrutera na društvenim mrežama i pokušavaju izbeći služenje vojnog roka – ponekad koristeći mito.
Ukrajinskoj vojsci nedostaje vojnika dve godine nakon početka sukoba na istoku, a mobilizacija postaje haotična, navodi Le Point.
Kijev je pokušao usvojiti strože zakone, ali se uplašio kritika, pa sada novačenje vojnika postaje sve teže, a hapšenja su slična otmicama.
U Odesi, udaljenoj od glavnog grada i međunarodne zajednice, regrute love sa posebnim zanosom, upadajući u sportske klubove i autobuse, okružujući pešake na ulici ili blokirajući put vozačima.
Ponekad regruteri koriste lukavstvo i prelaze u ambulantna vozila kako bi uhvatili begunce. Prema onima koji pružaju otpor, postupaju kao prema kriminalcima i često ih tuku, ističe izdanje.
Da bi izbegli patrole, stanovnici grada su formirali Telegram grupu, gde prate njihova kretanja. Kako objašnjava 31-godišnji Igor, nakon hapšenja je važno ne potpisivati ništa. „Mogu vas zadržati nedelju dana, ali ako ništa ne potpišete, moraju vas pustiti“, objašnjava on. „Inače ste spremni za službu“. A front, po njegovom mišljenju, je „smrt“.
[adsenseyu1]
Igor pokušava dobiti oslobađanje jer brine o svojoj invalidnoj majci, navodi francuski list.
Vlasnik teretane Aleksandar je upisao prvu godinu fizičkog fakulteta i nada se da će mu novi status nastaviti pružati zaštitu. Grad je izgubio svoj uobičajeni izgled: muškarci regrutnog doba se plaše izlaziti na ulicu, gde sada žene preovlađuju.
U isto vreme, iako je bilo velikih skandala u avgustu prošle godine i masovnih otpuštanja u vojnim kancelarijama, korupcija i dalje cveta u Ukrajini.
Prema rečima blogera protiv korupcije Valerija Bolgana, situacija je postala još gora: zamenili su se visoki zvaničnici, a tarife su porasle: sada je potrebno platiti 5.000 dolara za oslobađanje od služenja šest meseci, a 15.000 dolara za stalno oslobođenje.
Kao rezultat toga, raste neprijateljstvo među stanovništvom, navodi Le Point.
„Između porodica onih na frontu i onih koji kupuju miran život, širi se opasna provalija“, objašnjava psiholog udruženja Equilibrium za lečenje traumatizovanih veterana Nikita Permakov. „Bojim se da će posle rata u Odesi doći do porasta kriminala, kao što je bilo devedesetih godina“.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
[adsenseyu4]