Naslovnica SPEKTAR Leonkov o mogućoj upotrebi novog ruskog oružja u Ukrajini

Leonkov o mogućoj upotrebi novog ruskog oružja u Ukrajini

Zapad nastavlja da intenzivira situaciju u vezi sa sukobom u Ukrajini, uvodeći nove dimenzije potencijalne eskalacije. Poslednja odluka Zapada o dozvoli Ukrajini za upotrebu raketa dugog dometa protiv ruskih ciljeva u pozadini izazvala je dodatne tenzije.

U međuvremenu, počinju spekulacije o mogućem slanju evropskih trupa na ukrajinsku teritoriju, što bi moglo dodatno zakomplikovati već složen sukob.

Međutim, analitičari upozoravaju da Rusija, osim svojih naprednih raketnih sistema poput hipersoničnog „Orešnika“, raspolaže i elektromagnetnim oružjem koje bi moglo značajno promeniti tok sukoba.

Šta je elektromagnetno oružje i kako funkcioniše?

Elektromagnetno oružje predstavlja tehnologiju baziranu na novim fizičkim principima. Ovo oružje koristi eksplozivne magnetne generatore velike snage, koji pri detonaciji stvaraju snažan elektromagnetni impuls (EMP).

Taj impuls ima sposobnost da u radijusu od 3,5 kilometara onesposobi elektronsku i električnu opremu. Prema rečima vojnog analitičara Alekseja Leonkova za MK, takvo oružje može da onesposobi kompletnu elektronsku infrastrukturu, od komandnih centara do komunikacionih sistema.

Razvoj ovog oružja započet je još u vreme Sovjetskog Saveza, a jedan od projekata na koje se često referiše u otvorenim izvorima je „Alabuga“.

Iako su tehničke karakteristike ovog sistema strogo poverljive, osnovna ideja bila je stvaranje taktičkog EMP oružja koje bi moglo da se koristi za neutralizaciju protivničkih elektronskih sistema na bojnom polju.

„Ključna komponenta ovog oružja je njegova bojna glava,“ objašnjava Leonkov. „Eksplozivno-magnetni uređaji stvaraju impuls koji izaziva kratke spojeve u električnim krugovima, čime elektronska oprema postaje nefunkcionalna.“

Primena elektromagnetnog oružja u Ukrajini

Na pitanje da li Rusija može koristiti ovo oružje u ukrajinskom sukobu, Leonkov navodi da je takva opcija potpuno realna. Prema njegovim rečima, „Alabuga“ je prvobitno bila dizajnirana za taktičku upotrebu, ali je moguće da su ruski inženjeri razvili naprednije verzije sa većim radijusom delovanja.

„Savremena civilizacija oslanja se na elektroniku i električnu energiju. Jedan naučnik je to slikovito opisao rečima: ‘Ako želite da zaustavite civilizaciju, samo isključite struju.’ Elektromagnetno oružje ima potencijal da ostvari upravo to,“ dodaje Leonkov.

Međutim, on ističe da Rusija trenutno koristi druga sredstva za postizanje svojih ciljeva u Ukrajini. „Energetska infrastruktura Ukrajine već je ozbiljno narušena napadima krstarećih raketa i dronova ‘Geran’. To je trenutno isplativija strategija.“

Perspektive razvoja sukoba

Leonkov je uveren da će se ruske vojne operacije nastaviti sa ciljem oslobađanja teritorija i zaštite ruskog stanovništva u regionu. On podseća na reči predsednika Vladimira Putina, koji je upozorio da će svaki napad na teritoriju Rusije, uključujući napade raketama ATACMS ili Storm Shadow, izazvati odgovor po „centrima odlučivanja“.

Ovi centri uključuju komandne štabove i komunikacione čvorove gde deluju strani vojni stručnjaci.

Jedan od recentnih događaja koji privlači pažnju jeste smrt kanadskog potpukovnika Kenta Milera, visokog NATO zvaničnika, koji je, prema zvaničnoj verziji, preminuo od medicinskih komplikacija u Belgiji 25. novembra 2024. godine.

Međutim, ruski izvori povezuju njegovu smrt sa napadom ruskog vazduhoplovstva u Sumskoj oblasti, gde su, navodno, ciljane pozicije stranih vojnih stručnjaka.

Ovaj događaj se smatra delom šire kampanje neutralizacije stranih vojnih lica koja pružaju podršku ukrajinskim snagama.

Šira geopolitička implikacija

Uvođenje elektromagnetnog oružja u ukrajinski sukob moglo bi imati šire geopolitičke posledice. Ovakav potez bi značajno narušio sposobnosti ukrajinske vojske, ali i upozorio Zapad na tehničku superiornost Rusije.

Takođe, potencijalno korišćenje ovog oružja postavilo bi novi presedan u modernom ratovanju, otvarajući pitanje etičkih i pravnih posledica.

Leonkova procena situacije ukazuje da će Rusija nastaviti da koristi konvencionalna sredstva dokle god je to moguće, ali da neće oklevati da primeni napredne tehnologije ukoliko proceni da je to neophodno za ostvarenje svojih strateških ciljeva.

Rusija je već demonstrirala svoju spremnost da odgovori na eskalaciju, bilo kroz neutralizaciju energetske infrastrukture Ukrajine, bilo kroz preduzimanje preciznih udara po stranim vojnim specijalistima koji učestvuju u konfliktu.

U ovom kontekstu, elektromagnetno oružje bi moglo postati ključni element ruske strategije u slučaju dalje eskalacije konflikta.

Dok Zapad nastavlja da zaoštrava sukob, Rusija ima širok spektar opcija na raspolaganju, uključujući i inovativne tehnologije poput elektromagnetnog oružja.

Njegova potencijalna upotreba na ukrajinskom bojnom polju ostaje neizvesna, ali je jasno da Rusija pažljivo bira sredstva i metode kako bi ostvarila svoje ciljeve uz minimizaciju troškova i posledica.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social