Izjava ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova izazvala je buru pažnje širom regiona i šire. Dok se evropski zvaničnici utrkuju ko će pre da otvori vrata Ukrajini, od Srbije se — kako Lavrov tvrdi — traži upravo suprotno: da sama sebi zatvori vrata. Da uvede sankcije Rusiji i da, faktički, podigne ruke od Kosova.
Gostujući na televiziji „Rusija 1“, Lavrov nije birao reči. “Naravno, to je sramota. Sramota,” rekao je, govoreći o pokušajima pojedinih članica EU da zabrane prelet evropskih lidera ka Moskvi povodom Dana pobede 9. maja.
Njegova poruka nije bila usmerena samo na formalnosti oko vazdušnog saobraćaja – već na širu sliku odnosa između EU, Srbije i Ukrajine.
U jeku najava da bi proces pristupanja Ukrajine Evropskoj uniji mogao biti ubrzan, Lavrov podseća da od Srbije u isto vreme traže nešto sasvim drugo: uvođenje mera protiv Moskve i – što je posebno osetljivo pitanje – tiho prihvatanje gubitka teritorije.
I to ne bilo koje, već Kosova. “Danas su Ursula fon der Lajen ili neko drugi histerično izjavili da treba započeti proces pristupanja Ukrajine EU, dok od Srbije traže da se pridruži antiruskim sankcijama i pristane na gubitak Kosova”, rekao je Lavrov u tom intervjuu.
U kontekstu kolektivnog pamćenja na Drugi svetski rat i vrednosti antifašizma, Lavrov je ukazao na, kako kaže, dvostruke aršine u evropskoj politici. S jedne strane, EU – prema njegovim rečima – dočekuje rukoljubom lidere koji, kako kaže, neguju ideje koje suprotstavljene vrednostima za koje se borila tadašnja koalicija pobednica nad nacizmom.
Kao primer navodi predsednika Ukrajine Vladimira Zelenskog, koji, kako ocenjuje, “propagira nacističke vrednosti”. S druge strane, one zemlje koje sa Rusijom čuvaju istorijsku svest o borbi protiv nacizma – Brisel pokušava da marginalizuje i liši ih političkog uticaja.
U pozadini cele situacije odvija se značajan međunarodni događaj – Parada pobede u Moskvi. Ove godine Rusija obeležava 80 godina od pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu.
Na Crvenom trgu okupiće se više od 20 svetskih lidera, a među njima i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je doputovao direktno iz Bakua.
Njegov dolazak nije prošao bez komplikacija – ranije je objavljeno da je zbog zatvorenih koridora, let predsedničkog aviona morao privremeno da sleti u Azerbejdžan.
Dok svet pažljivo prati simbole i poruke koje šalju učesnici moskovske parade, na političkoj pozornici Evrope dešava se tiha, ali duboka podela. U trenutku kada Lavrov optužuje Brisel za licemerje, Srbija se nalazi između dve vatre – pokušava da očuva balans između tradicionalnih partnerstava i pritisaka koji dolaze sa Zapada.
A možda je to upravo ono što Lavrov hoće da podvuče: da Evropa, koja insistira na univerzalnim vrednostima, često zaboravlja da su i te vrednosti – baš kao i mir – oduvek bile pitanje perspektive i interesa.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se