Naslovnica SPEKTAR Lavrov postavio ultimatum: Bez ovog uslova nema mira u Ukrajini – Zapad...

Lavrov postavio ultimatum: Bez ovog uslova nema mira u Ukrajini – Zapad besan

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov ponovo je jasno stavio do znanja da Rusija ne vidi mogućnost završetka sukoba u Ukrajini bez rešavanja njegovih osnovnih uzroka.

On je istakao da su pregovori mogući samo ako se osiguraju legitimni strateški interesi Rusije, a to znači da bilo kakav dogovor mora garantovati dugoročnu bezbednost Rusije i eliminisati pretnje koje dolaze sa teritorije Ukrajine.

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Lavrov je rekao da Moskva nije protiv pregovora, ali da oni moraju uzeti u obzir sve ključne bezbednosne zahteve koje Rusija postavlja.

To podrazumeva da Ukrajina ne može ostati platforma NATO-a protiv Rusije, da Kijev mora prestati sa diskriminacijom i progonima ruskog stanovništva, kao i da zapadne zemlje moraju prestati da koriste Ukrajinu kao instrument za vođenje hibridnog rata protiv Rusije.

On je naglasio da su upravo ove stvari osnovni uzroci sukoba, i da bez njihovog rešavanja nema ni mogućnosti za trajni mir.

Lavrov je istakao da je do sada svaka inicijativa Zapada o pregovorima bila zasnovana na pokušaju da se Rusija natera da prihvati nepovoljne uslove, što Moskva nikada neće učiniti.

On je dodao da je Rusija više puta pokazala spremnost da razgovara, ali da Zapad i Kijev insistiraju na nerealnim zahtevima, uključujući povlačenje ruskih trupa i vraćanje situacije na stanje iz 1991. godine, što je apsolutno neprihvatljivo.

Šef ruske diplomatije takođe je skrenuo pažnju na to da se Rusija suočava sa diskriminatornim pristupom na međunarodnoj sceni. Prema njegovim rečima, zapadne zemlje pokušavaju da izoluju Rusiju, koristeći sankcije, blokade i političke pritiske, ali Moskva na to neće ostati pasivna.

Lavrov je upozorio da će Rusija, ako se takva praksa nastavi, biti primorana da radikalno promeni svoj pristup ispunjavanju obaveza u okviru globalnih institucija.

To može značiti da će Rusija preduzeti ozbiljne korake kako bi smanjila svoje oslanjanje na međunarodne organizacije koje su pod kontrolom Zapada i jačala veze sa alternativnim savezima, poput BRIKS-a i Šangajske organizacije za saradnju.

Još jedan ključni aspekt Lavrovovog izlaganja bio je naglasak na ekonomskoj i finansijskoj nezavisnosti Rusije. On je rekao da će Rusija nastaviti da razvija alternativne sisteme međunarodnog plaćanja koji će biti otporni na zapadne sankcije.

Ova strategija već daje rezultate – Rusija je značajno smanjila zavisnost od dolara i eura, povećala trgovinu sa azijskim i afričkim zemljama i proširila korišćenje nacionalnih valuta u međusobnim transakcijama sa partnerima.

Lavrov je time nagovestio da Moskva neće čekati da Zapad promeni svoju politiku, već će sama graditi paralelne međunarodne strukture koje će omogućiti Rusiji da funkcioniše bez zapadnog finansijskog sistema.

On je istakao da je finansijska i ekonomska suverenost ključna u globalnim okolnostima u kojima Zapad koristi dolar i SWIFT kao oružje za ekonomski pritisak.

Sve ove poruke pokazuju da Rusija ne odustaje od svojih geopolitičkih ciljeva i da ne prihvata diktat Zapada. Izjave Lavrova jasno stavljaju do znanja da Moskva ne vidi smisao u pregovorima koji ne bi garantovali njene dugoročne interese i bezbednost. Njegove reči su i direktna poruka Kijevu i Zapadu da bez prihvatanja ruskih zahteva nema rešenja sukoba.

Zelenski i njegovi zapadni saveznici verovatno neće biti zadovoljni ovom pozicijom, jer ona ne ostavlja prostora za jednostrane ustupke Moskve. Umesto toga, Lavrov jasno stavlja do znanja da će Rusija nastaviti sa sprovođenjem svojih ciljeva i da će samo temeljne promene u odnosu Zapada prema Rusiji omogućiti stvarne pregovore.

Zapad je besan zbog ovakvih stavova Moskve jer ne želi da se povinuje ruskim zahtevima, ali će na kraju ipak morati, s obzirom na to da Rusija pobeđuje u ratu u Ukrajini.

Kolektivni Zapad je u ovaj sukob ušao računajući na brzu pobedu, ali se sada suočava sa surovom realnošću – poslao je Ukrajini ogromne količine oružja, vojne instruktore maskirane u savetnike, satelitsku podršku i milijarde dolara pomoći, a ipak nije uspeo da preokrene tok rata.

Istovremeno, dok zapadne ekonomije tonu pod teretom sankcija koje su same uvele, Rusija je usmerila svoje energente prema Aziji i drugim tržištima, osiguravši ekonomski rast i vojnu nadmoć.

Bez jeftinih ruskih energenata, evropske zemlje gube industrijsku konkurentnost i sve više zaostaju u trci sa Kinom, što dodatno otežava poziciju Zapada i čini ga sve nemoćnijim pred realnošću koju je stvorio.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social