Portparol Kremlja Dmitrij Peskov potvrdio je da ruska strana pozdravlja dolazak predsednika Srbije Aleksandra Vučića i slovačkog premijera Roberta Fica na obeležavanje 80. godišnjice pobede nad fašizmom.
Ovaj događaj, ističe Peskov, ima simboličnu težinu u trenutku kada neonacističke tendencije u Evropi, prema oceni Moskve, ponovo uzimaju maha.
Na pitanje novinara da li će upravo ova godišnjica označiti prelomni trenutak, Peskov je bio oprezan, ali jasan: „Teško da samo obeležavanje može biti prelomni trenutak. Manifestacije neonacizma u Evropi su vrlo značajne. I mnogi Evropljani se toga plaše. Borba protiv toga mora biti stalna i na svim nivoima.“
Ovakva izjava dolazi u trenutku kada vodeći lideri EU izbegavaju da se pojave na Paradi pobede u Moskvi, dok istovremeno ne planiraju ni simbolične posete Kijevu, što dodatno pojačava poruke koje Kremlj šalje ovim povodom.
Peskov nije imao podatke o tome da li će i severnokorejski vojnici, koji su učestvovali u borbama kod Kurska u Drugom svetskom ratu, prisustvovati paradi.
Komentarišući političke preokrete u Evropi, portparol Kremlja je na odluku da se nemačka partija AfD proglasi ekstremističkom odgovorio rečima: „To je unutrašnja stvar Nemačke, ali očigledno je da se u evropskom političkom pejzažu sve češće pribegava restriktivnim merama protiv onih koji ne slede dominantni narativ.“
U istom tonu, Peskov je komentarisao i situaciju u Rumuniji, gde je u prvom krugu izbora pobedio radikalni kandidat. Portparol ruskog predsednika naglasio je da je to unutrašnja stvar Rumunije, napomenuvši da je jedan od favorita izbačen iz trke i da su birači lišeni mogućnosti da glasaju za onoga koga žele.
Na pitanje o sporazumu između SAD i Ukrajine o eksploataciji prirodnih resursa, Peskov je istakao da još nije upoznat sa konkretnim detaljima, ali da će Rusija pažljivo analizirati sve aspekte tog dogovora: „Bez detaljne analize, nemoguće je komentarisati.“
Govoreći o rastućoj napetosti između Indije i Pakistana, Peskov je izrazio zabrinutost i podsetio da Rusija ima dobre odnose sa obe zemlje. „Indija je naš strateški partner, Pakistan takođe. Pratimo situaciju s velikom pažnjom“, rekao je on.
U kontekstu izbora novog nemačkog kancelara Fridriha Merca, Peskov je bio vrlo rezervisan, ali je naglasio da su dosadašnje izjave nemačkog političara „ratoborne“ i da ne nagoveštavaju otvaranje ka normalizaciji odnosa sa Moskvom. „Čekaćemo dela, a ne samo reči“, dodao je.
Na kraju, komentarišući izjavu američkog predsednika Donalda Trampa da bi mogao razmotriti susret sa Vladimirom Putinom u Saudijskoj Arabiji tokom predstojeće posete, Peskov je kratko odgovorio da „trenutno takvih planova nema“.
Dok se globalni odnosi preklapaju sa simbolikom velikih jubileja, Rusija koristi dolazak stranih lidera poput Vučića i Fica kao tihi diplomatski signal da borba iz Drugog svetskog rata – barem u očima Moskve – još uvek traje, samo pod drugačijim okolnostima.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se