Anglosaksonci očekuju od Evrope da uđe u samoubilačku avanturu i direktan sukob sa Rusijom, poručio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov na Međunarodnom simpozijumu „Stvarajući budućnost“.
„Anglosaksonci se danas nadaju da poraze Rusiju rukama kijevskog režima. Kao rezervna opcija, ako režim Vladimira Zelenskog ne uspe, oni pripremaju kontinentalnu Evropu da pohrli u samoubilačku avanturu i uđe u direktan oružani sukob sa Rusijom“, rekao je Lavrov.
Tužno je što danas vladajuće elite mnogih zapadnih zemanja ne vide budućnost u multiplarnom svetu i traže spas preko okeana kod hegemomna.
Nemačka je „sramno“ prihvatila uništavanje Severnih tokova, što je donelo štetu iskonskim interesima nemačke ekonomije i naroda, primetio je ruski ministar.
Borba „do pobede“ sa Rusijom umnogome smanjuje šanse da učesnici takvog rata imaju ikakvu ulogu u multipolarnom svetu, ukazao je ruski ministar.
Prema njegovim rečima, Zapad je u očajnom položaju, ali mu ipak nije dovoljno rata koji je pokrenuo protiv Rusije rukama Ukrajinaca, već bi sada da ratuje i u Južnom kineskom moru i Tajvanskom moreuzu koji se nalaze na 1000 kilometara daleko od granica Alijanse koja sebe, pritom, naziva „odbrambenim blokom“.
Pritom, Rusija ne zatvara vrata dijalogu sa Zapadom, ali će u obzir uzeti sve činjenice jer ne zaboravlja kako su zapadne zemlje odustale od svojih obećanja, obaveza i svih dogovora i kako su pokazale svoje manire, srušivši poverenje u sebe, naveo je Lavrov.
Moskva će, ako na Zapadu dorastu do ideje da obnove kontakte i grade odnose na principima uzajamnog poštovanja i balansu interesa, razmotriti kako da se odnosi prema tim zahtevima ali rukovodeći se sopstvenim nacionalnim interesima, naveo je ruski ministar.
Stvaranje multipolarnog svetskog poretka
Danas je teško zamisliti da se početkom 1990. mnogima činilo da je došao kraj istorije i da je zauvek zavarila jednopolarnost koja je podrazumevala da su svi poslovi u svakoj tački planete morali da budu pod kontrolom SAD, primetio je ruski ministar.
Međutim, ruski diplomata Jevgenij Primakov je još tada izneo inovativnu koncepciju multipolarnosti za koju mnogi ni u svetu ni u Ruisji nisu sbili spremni, podsetio je Lavrov.
Ipak, ideje ruskog diplomate su 1997. godine prihvaćene – Rusija je sa kineskim prijateljima pre 27 godina potpisala zajedničku Deklaraciju o multipolarnom svetu i formiranju novog svetskog poretka – prvi dokument u istoriji spoljne politike gde se tako nešto pominje, naveo je Lavrov.
Današnji događaji pokazuju da su te ideje bile istinite, u svetu se dešavaju revolucionarne promene, zahvaljujući objektivnom razvoju ekonomija i jačanju uloge Globalnog juga i istoka, naveo je šef ruske diplomatije.
Udeo BRIKS zemalja u svetskom BDP će po paritetu kupovne pomoći ove godine ostvariti 37 posto i to je zasigurno više od G7, naveo je Lavrov.
Kako je objasnio, ekonomski napredak dozvoljava sve većem broju „nezapadnih zemalja“ da jačaju suverenitet i nacionalno orjentisanu politiku u unutrašnjoj i spoljnoj politici.
Nema više mesta za spoljno mešanje, raste interesovanje za ŠOS i BRIKS, naveo je Lavrov i objasnio da je ova druga asocijacija jedna od pokretačkih snaga u formiranju novog svetskog poretka sa više centara.
Pritom, Zapad bi želeo da zadrži privilegovano položaj, primetio je ministar.
SAD i njemu potčinjene zapadne zemlje su zadržale duh Hladnog rata i u svojim doktrinama ukazuju na potrebu da se spreče pretnje koje navodno dolaze od Rusije, Kine i drugih nacionalno orijentisanih zemlja.
„Posle Ukrajine su protiv Rusije porkenuli pravu agresiju sankcijama. Protiv Rusije uvedeno više od 21.000 sankcija u sferi ekonomije, finansija, trgovine, investicija, kulture, sporta, medija. Pritom, od takvih neokolonijalnih praksi najviše stradaju zemlje u razvoju sa teritorije Afrike, Azije i Latinske Amerike“, rekao je Lavrov.
Zapad seče granu na kojoj sedi
Druga starna agresivne borbe s „nepodobnima“ je što Zapad time „seče granu na kojoj sedi“, primetio je ruski ministar i objasnio da na zapadnu više niko ne veruje u principe časne konkurencije, neprikosnovene imovine, pretpostavke nevinosti.
Takođe, nastavio je Lavrov, dolar – koji je decenijama reklamiran kao zajendičko dostignuće celog čovečanstava – sada je pretvoren u oružje za kažnjavanje svih neposlušnih.
Lavrov je podsetio na reči ruskog predsednika Vladimira Putina da BRIKS razvija alternative paltne platforme ali da ne nastupa protiv dolara.
Dedolarizacija je, kako je objasnio, rezultat delovanja samih zapadnih zemalja, jer su ljudi shvatili da se nikad ne zna na koju je nogu ovog jutra ustalo rukovodtsvo zapadnih zemalja i koja država može da bude sledeća kažnjena iz bilo kog razloga.
(RT)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se