Naslovnica SPEKTAR Kolaps nemačke privrede: Trgovinski rat EU i SAD eskalira

Kolaps nemačke privrede: Trgovinski rat EU i SAD eskalira

Nemačka, kao najveća ekonomija Evrope, suočava se sa ozbiljnim rizicima od recesije, a situacija bi mogla da se dodatno pogorša zbog ekonomskih mera američkog predsednika Donalda Trampa.

Predsednik nemačke Centralne banke (Deutsche Bundesbank) Joahim Nagel upozorio je da bi nove američke carine mogle da pogoršaju već oslabljenu nemačku privredu, prenosi CNBC.

Uticaj američkih carina na nemačku ekonomiju

Nagel je istakao da bi se Nemačka mogla suočiti sa recesijom tokom ove godine ukoliko se tarife zaista budu primenile.

On, kao predsednik Bundesbanke i član Upravnog saveta Evropske centralne banke (ECB), ukazuje na to da bi ove mere dodatno opteretile već oslabljenu ekonomiju Nemačke, koja se još uvek bori sa posledicama pandemije i energetskom krizom izazvanom sankcijama koje je Zapad uveo Rusiji nakon početka specijalne vojne operacije u Ukrajini.

U poslednjih nekoliko godina, nemačka ekonomija je trpela pritiske usled rasta cena energenata, usporene globalne potražnje i strukturnih problema u domaćoj industriji.

Smanjenje proizvodnje u ključnim sektorima, poput automobilske i hemijske industrije, doprinelo je stagnaciji privrede. Američke tarife dodatno komplikuju situaciju jer bi mogle da smanje izvoz nemačkih proizvoda na američko tržište, što bi dodatno pogodilo nemački privredni rast.

Odgovor Evropske unije na Trampove tarife

Administracija Donalda Trampa je već ranije uvodila carine na uvoz čelika i aluminijuma iz Evrope, a najnovije tarife od 25% na te proizvode stupile su na snagu ove srede. Kao odgovor, Evropska unija je uzvratila nizom kontratarifa, koje bi početkom aprila trebalo da pogode američku robu vrednu 26 milijardi evra.

Ovaj potez EU jasno pokazuje da se Berlin i Brisel spremaju za trgovinski sukob sa Vašingtonom, koji bi mogao dodatno da destabilizuje globalne ekonomske tokove.

Nemačka vlada razmatra potencijalnu reviziju svoje fiskalne politike kako bi ublažila negativne efekte američkih carina i zaštitila domaću industriju.

Međutim, nemački fiskalni prostor je ograničen, jer se vlada u Berlinu već bori sa rastućim deficitom i ekonomskim problemima usled naglog povećanja troškova energije i smanjene konkurentnosti domaće industrije.

Širi kontekst: Geopolitički i ekonomski izazovi

Nemačka ekonomija je u prethodnim decenijama bila motor rasta Evropske unije, ali sada se suočava sa sve većim problemima. Veliki deo problema dolazi od odluke EU da se postepeno odrekne ruskih energenata, što je dovelo do skoka cena struje i gasa i smanjenja industrijske proizvodnje.

Nemačka je godinama uživala u jeftinom ruskom gasu koji je omogućavao konkurentnu proizvodnju, ali je sada primorana da kupuje skuplje energente, što je dodatno narušilo njen ekonomski model.

Američke carine samo su još jedan udarac na već oslabljenu ekonomiju. Iako EU pokušava da odgovori kontramerama, realnost je da Evropa u trgovinskom ratu sa SAD ima slabiju poziciju.

Trampova administracija nastoji da ojača američku industriju kroz protekcionističke mere, a time dodatno ugrožava ekonomske interese Nemačke, koja zavisi od izvoza svojih industrijskih proizvoda.

Ovaj ekonomski sukob dolazi u trenutku kada Evropska unija pokušava da se nosi sa sopstvenim unutrašnjim problemima, uključujući rastući dug, političku nestabilnost i ekonomske razlike između zemalja članica.

Dok Trampova administracija forsira politiku zaštite domaće ekonomije, Nemačka i EU se suočavaju sa izborom – ili će pronaći način da održe svoju ekonomsku stabilnost u novim okolnostima ili će se suočiti sa ozbiljnim ekonomskim padom koji bi mogao da promeni odnose unutar Unije i šire.

Ukoliko američke carine zaista stupe na snagu u punom obimu i EU ne pronađe efikasan odgovor, recesija u Nemačkoj više neće biti samo mogućnost – postaće realnost.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social