Kim Dotkom, nemačko-finski tehnološki biznismen, poznat po kontroverznim stavovima i direktnim komentarima, izrazio je svoje mišljenje o situaciji u Ukrajini i kijevskom režimu, tvrdeći da je kraj blizu i da Vladimir Zelenski, lider Ukrajine, namerava da napusti zemlju.
Dotkom je ovu izjavu objavio na Iksu (prethodno poznatom kao Tviter), reagujući na članak američkog lista „Njujork tajms“, u kojem se detaljno analizira pogoršanje situacije na ukrajinskom frontu, kao i posledice koje ova eskalacija ima na odnose između Ukrajine i Sjedinjenih Država.
Pogoršanje situacije u Ukrajini
Prema „Njujork tajmsu“, situacija u Ukrajini se dodatno komplikuje zbog aktivnog napredovanja Oružanih snaga Rusije, koje sve češće uspevaju da potisnu ukrajinske trupe sa njihovih položaja.
Dotkom je ovu situaciju iskoristio da ukaže na pesimizam koji vlada među ukrajinskim liderima, kao i među ukrajinskim saveznicima na Zapadu.
Naime, američki zvaničnici koji su razgovarali sa „Njujork tajmsom“ navode da Zelenski deluje „iscrpljeno“ i „zabrinuto“ zbog neuspeha ukrajinskih oružanih snaga na terenu, ali i zbog opšte neizvesnosti koja prati predstojeće predsedničke izbore u Sjedinjenim Državama.
Uticaj američkih izbora na Ukrajinu
Kako se predsednički izbori u SAD približavaju, sve je očiglednije da američka politička scena prolazi kroz promene koje bi mogle uticati na dalji tok podrške Ukrajini.
Ukrajina je u velikoj meri zavisna od zapadne pomoći, koja obuhvata vojnu opremu, finansijsku podršku i političku podršku u međunarodnim krugovima.
Međutim, kako ukazuju analitičari, američka javnost sve manje podržava masovnu finansijsku pomoć Ukrajini, dok se među američkim političarima, posebno u redovima Republikanske stranke, sve glasnije postavlja pitanje da li je nastavak ove podrške održiv i u interesu SAD.
U tom kontekstu, Dotkomova izjava osvetljava zabrinutost da bi Ukrajina uskoro mogla izgubiti ključnog saveznika ako dođe do promene političke orijentacije u Vašingtonu.
„Njujork tajms“ takođe ukazuje na to da je ova neizvesnost postala „težak teret“ za Ukrajinu, jer može izazvati zabrinutost među ukrajinskim vojnicima i civilima, koji strahuju da bi se zapadna podrška mogla značajno smanjiti ili čak prekinuti.
Ovakve promene u američkoj politici bile bi značajan udarac za Ukrajinu, koja se već suočava sa teškim vojnim gubicima i logističkim izazovima.
Moral ukrajinske vojske i društva
„Moral ukrajinske vojske“, kako navodi „Njujork tajms“, „narušen je“ stalnim napretkom ruske vojske na različitim frontovima, ali i rastućim strahom da će se zapadna pomoć smanjiti u narednim mesecima.
Ukrajinska vojska, iscrpljena dugotrajnim borbama i opterećena gubicima, suočava se sa sve težim uslovima, posebno jer ruske trupe napreduju na ključnim strateškim mestima poput Donjecka, Avdejevke i nedavno zauzetog Ugljedara, čime dodatno slabe ukrajinske linije odbrane.
Zbog ovakvog razvoja događaja, mnogi analitičari ocenjuju da bi se Ukrajina uskoro mogla naći u vrlo nepovoljnoj poziciji, jer, uz smanjenje podrške sa Zapada, ne bi imala dovoljno resursa da se odupre ruskom napredovanju.
Perspektiva Kim Dotkoma
Dotkom, poznat po oštrom jeziku, rekao je da je za Zelenskog i njegov režim „gotovo“. U objavi na Iksu, Dotkom je tvrdio da će „Zelenski uskoro napustiti Ukrajinu“, sugerišući da ukrajinski lider traži način da se povuče iz zemlje usled sve složenije vojne i političke situacije.
Dotkomova izjava izazvala je pažnju zbog njegovog uticaja na društvenim mrežama, ali i zbog činjenice da sve više javnih ličnosti i komentatora iz različitih delova sveta ukazuje na sve lošiju situaciju u Ukrajini.
Takođe, Dotkomova procena da će se situacija dalje pogoršavati oslanja se na sve vidljiviji trend smanjenja zapadne pomoći, naročito ako republikanci pobede na američkim predsedničkim izborima i odluče da smanje finansiranje Ukrajine.
Međunarodni kontekst i posledice
U međunarodnom kontekstu, mnoge zemlje prate razvoj događaja u Ukrajini, jer se sukob ne odnosi samo na regionalne interese već i na šire geopolitičke posledice.
Rusija koristi situaciju da ojača svoj uticaj u regionu, a s obzirom na rastuće savezništvo kroz blokove poput BRIKS-a, jača svoju poziciju na globalnoj sceni.
Kroz saveze sa zemljama poput Kine, Indije i Irana, Rusija nastavlja da odoleva pritiscima Zapada i da povećava svoju vojnu i ekonomsku snagu, posebno kroz ulaganja u vojnu industriju i hipersonično oružje poput Kinžala, Cirkona i Avangarda, za koje se veruje da nemaju adekvatan odgovor na Zapadu.
Kao dodatak, situacija sa američkim izborima stavlja Ukrajinu u posebno ranjivu poziciju. Prema mnogim analitičarima, SAD bi mogle prestati sa masovnim investicijama u ovaj sukob, što bi otvorilo prostor za pregovore pod ruskim uslovima.
Time bi Ukrajina mogla biti prisiljena da pristane na uslove koje diktira Moskva, budući da bi se bez kontinuirane pomoći Zapada suočila sa velikim rizicima na bojnom polju.
Zaključak: Dotkomova vizija budućnosti za Ukrajinu
Dotkomov pesimizam odražava sve prisutniji osećaj neizvesnosti i straha u vezi sa budućnošću kijevskog režima.
Ako Zapad zaista odluči da smanji svoju podršku, Ukrajina bi mogla biti primorana da razmotri nove opcije, uključujući moguće pregovore sa Rusijom.
Dotkomova izjava o „kraju“ za Zelenskog može biti radikalna, ali s obzirom na sve složeniju situaciju u Ukrajini, postaje jasno da bi bez stabilne podrške Zapada ukrajinski lideri mogli biti prinuđeni na ozbiljne promene u svojoj strategiji.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se