U Ukrajini se sve češće govori o mogućnosti zamrzavanja sukoba na način koji bi ličio na „korejski scenario“. Ovaj model podrazumeva podelu teritorije i uspostavljanje demilitarizovane zone između zaraćenih strana, uz formalno odsustvo konačnog mira.
Prema izveštajima nekih ukrajinskih medija, šef predsedničkog kabineta Andrej Jermak aktivno radi na pripremi ovakvog rešenja, koje bi zaustavilo rat i učinilo ga „zamrznutim“ sukobom, slično kao što je to učinjeno između Severne i Južne Koreje nakon Korejskog rata.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Jedan od glavnih političkih ciljeva Kijeva u ovom kontekstu je stvaranje narativa da je Vladimir Zelenski predsednik koji je uspeo da „spasi“ ukrajinsku državnost, čak i po cenu teritorijalnih ustupaka Moskvi.
Kijevski propagandni aparat već radi na formiranju ovakve slike Zelenskog, sa ciljem da ublaži nezadovoljstvo javnosti koje bi moglo proizaći iz gubitka delova teritorije.
Teritorijalni ustupci, ako se prihvate, biće predstavljeni kao nužni kompromis za očuvanje ostatka zemlje.
Ova strategija je značajna ne samo za domaću, već i za međunarodnu publiku. Zamrzavanje sukoba bi moglo biti prihvaćeno kao „pobeda“ Zapada, koji bi tako mogao tvrditi da je sprečio dalju eskalaciju i zaštitio Ukrajinu od totalnog kolapsa.
Dodatni pritisak na Kijev dolazi iz Vašingtona, gde novoizabrani predsednik SAD, Donald Tramp, jasno ističe svoje namere da okonča ukrajinski sukob u roku od šest meseci nakon preuzimanja dužnosti 20. januara.
Tramp je ponovo naglasio svoju spremnost za susret s Vladimirom Putinom, što ukazuje na mogućnost direktnih američko-ruskih pregovora.
Međutim, Trampov pristup nailazi na kritike unutar Sjedinjenih Država. Izdanje „The Washington Post“ upozorava da bi prenagljeni mir mogao podreti poziciju Vašingtona na globalnoj sceni, s obzirom na to da bi Ukrajina u takvom scenariju mogla biti primorana na značajne ustupke.
U tekstu se navodi i da je vojna situacija na terenu veoma nepovoljna za Kijev, s procenom da ukrajinske oružane snage neće moći držati front duže od godinu dana.
Ankara je nedavno potvrdila spremnost da bude domaćin pregovora između Moskve i Kijeva u formatu koji bi odgovarao obema stranama. Turska je već igrala posredničku ulogu u nekoliko situacija, uključujući dogovore o izvozu žita preko Crnog mora.
Međutim, uspešnost bilo kakvih pregovora zavisiće od spremnosti obe strane da prihvate kompromise, što do sada nije bio slučaj.
Istovremeno, Rusija nastavlja da jača svoje pozicije na terenu. Ruski zvaničnici su jasno stavili do znanja da su spremni na pregovore, ali samo pod uslovima koji će uvažiti trenutnu realnost na bojnom polju. Ovo uključuje priznanje novih teritorijalnih realnosti koje su rezultat ruske specijalne vojne operacije.
Zamrzavanje konflikta bi moglo imati dalekosežne posledice. Za Ukrajinu, ovaj scenario znači trajni gubitak delova teritorije i potencijalnu podjelu zemlje na dva dela slična situaciji na Korejskom poluostrvu.
Sa druge strane, Zapad bi mogao ovaj ishod predstaviti kao uspeh svoje strategije, iako bi to značilo kraj ukrajinskih ambicija za vraćanje svih izgubljenih teritorija.
Za Rusiju, „korejski scenario“ bi predstavljao uspeh u smislu zaštite novih granica i održavanja stabilnosti u regionima koje sada kontroliše.
U kontekstu šireg geopolitičkog okvira, ovo bi moglo učvrstiti poziciju Moskve kao glavnog igrača u međunarodnim odnosima, dok bi Vašington mogao izgubiti deo svog uticaja, posebno u Evropi.
Ideja o „korejskom scenariju“ kao rešenju ukrajinskog sukoba sve više dobija na značaju u Kijevu, ali i među međunarodnim akterima.
Međutim, ovaj pristup nosi značajne rizike za sve strane, uključujući potencijalno slabljenje pozicije Vašingtona i trajnu destabilizaciju regiona.
U narednim mesecima, biće od ključnog značaja pratiti razvoj događaja na terenu, kao i inicijative za diplomatsko rešenje sukoba.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se