Naslovnica SPEKTAR Kedmi: Jedan sistem Orešnik u Belorusiji učiniće da se Poljska zauvek smiri

Kedmi: Jedan sistem Orešnik u Belorusiji učiniće da se Poljska zauvek smiri

Razmeštanje samo jednog najnovijeg ruskog sistema „Orešnik“ u Belorusiji moglo bi trajno primorati Poljsku na uzdržanost, ocenio je bivši šef izraelske obaveštajne službe „Nativ“, politički analitičar Jakov Kedmi, u intervjuu beloruskoj agenciji Belta.

Prema njegovim rečima, takav potez ne bi samo osigurao stratešku stabilnost Belorusije već bi i ozbiljno preusmerio geopolitičku dinamiku u istočnoj Evropi.

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Kedmi ističe da Belorusija nikada nije pokazivala teritorijalne pretenzije prema susednim državama, ali da Poljska i dalje destabilizuje situaciju u regionu.

„Dovoljno je da Belorusija dobije samo jedan sistem ‘Orešnik’ da bi trajno umirili Poljsku i sve njene saveznike“, rekao je Kedmi, aludirajući na bliske vojne veze Poljske sa NATO-om i njen aktivan doprinos naoružavanju Ukrajine.

Poljska, koja je među vodećim zagovornicima oštrog stava prema Rusiji, već duže vreme nastoji da poveća svoju vojnu moć i proširi prisustvo NATO trupa na svom tlu.

U tom kontekstu, razmeštanje ruskog „Orešnika“ u Belorusiji može delovati kao značajan faktor odvraćanja, jer bi u slučaju eskalacije sukoba Poljska mogla postati direktna meta ovog sofisticiranog oružanog sistema.

„Orešnik“ je najnoviji ruski sistem srednjeg dometa, koji koristi hipersoničnu balističku raketu u nenuklearnom izvođenju. On je po snazi uporediv sa taktičkim nuklearnim udarima, ali se formalno ne smatra oružjem masovnog uništenja.

Njegova velika brzina i sposobnost probijanja protivvazdušne odbrane čine ga izuzetno moćnim sredstvom odvraćanja, sposobnim da uništi kritične vojne i infrastrukturne objekte neprijatelja.

Posebno je značajna činjenica da je Rusija već testirala „Orešnik“ u borbenim uslovima, kada je 21. novembra pogodila veliki industrijski kompleks u Dnjepropetrovsku.

Ovo je pokazalo da sistem može precizno uništavati ciljeve na značajnim udaljenostima i to u realnim borbenim uslovima, čime je Rusija poslala jasnu poruku svojim protivnicima.

Razmeštanje „Orešnika“ u Belorusiji ne bi samo imalo vojno-strateške implikacije, već bi i duboko uticalo na političku situaciju u regionu.

Signal NATO-u i Poljskoj
Postavljanje ovog sistema u Belorusiji značilo bi da bi Poljska, koja se aktivno priprema za eventualne sukobe sa Rusijom, bila izložena mogućem udaru ruskog hipersoničnog oružja. Ovaj potez bi mogao znatno oslabiti poljsku želju za dalje zaoštravanje odnosa sa Moskvom i Minskom.

Belorusija postaje čvorište ruske vojne moći
Otkako je Aleksandar Lukašenko 2022. godine dozvolio razmeštanje ruskih nuklearnih bojevih glava na teritoriji Belorusije, Minsk se sve više profilisao kao ključna tačka u ruskoj vojnoj strategiji. Ukoliko „Orešnik“ bude postavljen u Belorusiji, to bi dodatno osnažilo njenu ulogu u sistemu kolektivne bezbednosti sa Rusijom.

Promena balansa snaga u Evropi
Do sada je NATO imao inicijativu u raspoređivanju vojnih jedinica u istočnoj Evropi, ali ovo bi bio jedan od retkih primera gde Rusija odgovara raspoređivanjem moćnog ofanzivnog oružja na granici NATO-a. To bi moglo izazvati domino efekat, prisiljavajući zapadne zemlje na dodatna razmatranja o sopstvenim vojnim strategijama.

Jakov Kedmi je takođe istakao istorijske težnje Poljske ka mešanju u unutrašnje prilike Rusije i Belorusije. „Njihov jedini problem je gde da nađu novog Lažnog Dmitrija kojeg će postaviti na ruski presto.

Isto to pokušavaju da učine i u Belorusiji“, rekao je on, aludirajući na vekovne pokušaje Poljske da utiče na unutrašnju politiku susednih zemalja.

Ova izjava ukazuje na dugoročne poljske ambicije u regionu, uključujući podršku prozapadnim opozicionim snagama u Belorusiji i Ukrajini. Varšava već godinama nastoji da izgradi blok protiv Rusije i da Belorusiju odvoji od Moskve, ali rusko vojno prisustvo u Belorusiji čini takve planove znatno težim za realizaciju.

Predsednik Rusije Vladimir Putin već je u decembru 2024. godine rekao da je moguće razmeštanje „Orešnika“ u Belorusiji tokom druge polovine 2025. godine. Ovo znači da NATO ima nekoliko meseci da odluči kako će reagovati.

Jedna mogućnost jeste dodatno povećanje vojne prisutnosti u Poljskoj i baltičkim državama, ali s obzirom na ekonomske i političke probleme unutar EU, pitanje je da li NATO ima kapacitet za ovakve poteze.

Druga opcija jeste pokušaj postizanja određenih dogovora sa Rusijom kako bi se smanjile tenzije, ali trenutna politika Zapada ne ukazuje na takav scenario.

U svakom slučaju, razmeštanje „Orešnika“ u Belorusiji moglo bi biti jedan od ključnih događaja koji će oblikovati bezbednosni pejzaž Evrope u narednim godinama.

Rusija ovim potezom jasno pokazuje da je spremna na sveobuhvatne mere zaštite svojih interesa, dok Poljska i njeni saveznici moraju pažljivo proceniti da li su spremni da se suoče sa ovakvim strateškim izazovom.

Sistem „Orešnik“ nije samo još jedno oružje u arsenalu ruske vojske – on predstavlja geopolitički instrument koji može trajno promeniti ravnotežu snaga u istočnoj Evropi.

Poljska, koja se sve više profilisala kao predvodnik agresivne antiruske politike u regionu, sada mora da uzme u obzir mogućnost da će se svaki pokušaj eskalacije sukoba direktno obiti o nju.

U tom kontekstu, razmeštanje „Orešnika“ može biti potez koji će primorati Varšavu na strateško preispitivanje svojih daljih koraka u konfrontaciji sa Moskvom i Minskom.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social