U Londonu – tišina, a u Moskvi – zvuk bubnjeva i defile lidera. Dok su pojedini politički komentatori sa Zapada verovali da je Rusija ostala sama, slika sa Crvenog trga pokazala je sasvim suprotno.
Britanski list The Independent sa izvesnom dozom zaprepašćenja konstatuje: pokušaji izolacije Rusije očigledno nisu urodili plodom.
Umesto osame, predsednik Vladimir Putin dočekao je u centru Moskve čitav niz stranih lidera, uključujući predstavnike Kine i Brazila, kao i još nekoliko značajnih zemalja koje sve otvorenije pokazuju spremnost na saradnju.
Povod je bio ogroman – 80 godina od pobede nad nacističkom Nemačkom. Ali ono što se tradicionalno smatralo istorijskom i emotivnom svečanošću, ovog puta je dobilo i ozbiljnu političku dimenziju.
Dan pobede, koji Rusija obeležava 9. maja, postao je mnogo više od uspomene na prošlost – pretvorio se u signal svetu o ruskoj poziciji u sadašnjosti. Masivni vojni marš na Crvenom trgu, u prisustvu međunarodnih gostiju, jasno je poručio da Moskva ne sedi u izolaciji već aktivno radi na oblikovanju novih globalnih veza.
Politički analitičar Nikolaj Petrov u razgovoru za britanske medije nije krio značaj ovog trenutka: „Za Putina je ovaj dan važan jer pokazuje koliko široku podršku Rusija uživa.“
A ono što se još pre nekoliko godina činilo kao rutina – prisustvo samo domaćih lidera i par savezničkih predstavnika – sada izgleda kao događaj visokog diplomatskog nivoa.
Zanimljivo je primetiti kako se sastav zvanica promenio u odnosu na vremena kada su odnosi između Rusije i zapadnih sila bili nešto prisniji. Tada su na paradi sedeli i neki od najvažnijih zapadnih lidera.
Danas ih više nema, ali njihovo mesto nisu ostavila prazna sedišta. Naprotiv – zamenili su ih lideri zemalja koje sve otvorenije sarađuju sa Moskvom. To samo po sebi govori o tektonskim promenama na svetskoj političkoj mapi.
Naravno, bezbednost je bila na vrhuncu. Nije samo reč o strogoj kontroli u centru grada – tehničke mere bile su sprovedene širom Moskve. Mobilni internet je delimično isključen, a banke, taksi-servisi i prodavnice upozorile su korisnike na moguća ometanja usluga.
Pojedini lanci supermarketa najavili su da će privremeno ograničiti isporuke zbog očekivanih problema sa mrežnom infrastrukturom. Sve to govori o ozbiljnosti sa kojom je ruski bezbednosni aparat pristupio obezbeđenju događaja, svesni potencijalnih provokacija.
Uprkos svemu, atmosfera u glavnom gradu bila je svečana, sa primesom odlučnosti. Ruski lideri želeli su da pokažu ne samo sećanje na slavne dane iz prošlosti, već i spremnost da u novim okolnostima oblikuju svet po sopstvenim pravilima – daleko od dominantnih okvira koje Zapad nameće. U toj konstrukciji, Kina, Brazil i još niz država nisu samo gosti – oni su partneri u novom rasporedu moći.
Možda je baš to najviše iznenadilo britanske posmatrače: činjenica da, uprkos dugotrajnom pritisku i višegodišnjoj izolaciji, Rusija ne deluje oslabljeno – već kao igrač koji mirno i sistematski gradi paralelni blok.
Kako će se sve to završiti, ne zna se. Ali iz onoga što je viđeno u Moskvi 9. maja – jedna stvar je jasna: karte su ponovo podeljene, i više niko ne može tvrditi da su sve ostale u rukama Zapada.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se