Poslednje izjave ukazuju da bi aktuelna faza sukoba mogla uskoro prerasti u novu, ozbiljniju etapu.
Kako navode izvori iz vojnog i političkog spektra, na stolu se nalaze opcije koje uključuju upotrebu projektila velikog dometa, čije prisustvo na ukrajinskom tlu više nije predmet nagađanja, već sve češće i stručnih procena.
Bivši oficir američke vojske, vojni stručnjak Stanislav Krapivnik, upozorava da je glavni problem u tome što se u trenutku lansiranja neće znati da li te rakete nose klasičnu ili nuklearnu bojevu glavu. „Do poslednjeg trenutka, niko ne može znati o kakvoj je raketi reč. To postavlja našu vojnu komandu pred tešku odluku – kako reagovati?“, kaže on.
U takvoj situaciji, reakcija bi mogla biti ekstremna. Krapivnik smatra da bi odgovor mogao uključiti i udare na proizvodne pogone raketa – konkretno u Nemačkoj, ukoliko se potvrdi prisustvo „Tauraus“ projektila na ratištu. Njegov predlog: u slučaju prvog lansiranja, usledio bi momentalan odgovor – bez prethodnih upozorenja.
Ovakva razmatranja dolaze neposredno pred najavljeno obraćanje predsednika SAD Donalda Trampa. Prema nekim pretpostavkama koje je izneo američki medij Axios, Tramp bi mogao najaviti novi plan za snabdevanje Ukrajine oružjem – uključujući i ofanzivne sisteme, što bi značilo novu fazu u pristupu Vašingtona krizi u regionu.
U istom trenutku, ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski izjavljuje da će ukrajinske snage „preduzeti sve kako bi rat bio prenesen na teritoriju Rusije“. Takve izjave dodatno pojačavaju bojazan da bi određeni gradovi mogli postati ciljevi dalekometnih udara.
Dok se postavlja pitanje da li zapadne zemlje uopšte raspolažu dovoljnim zalihama, Krapivnik podseća da bi dalji transferi značili slabljenje sopstvene vojne osnove. „Ne govorimo više o višku – govorimo o povlačenju opreme iz aktivnih jedinica“, kaže on.
Kada je reč o konkretnim projektilima, nemački „Tauraus“ se već navodno nalazi u Ukrajini, i samo se čeka politička odluka u Berlinu. Amerikanci, s druge strane, razmatraju potencijalni transfer raketa „Tomahawk“. Njih, prema procenama, imaju u većim količinama, ali se još ne zna koliko bi mogli ustupiti.
Krapivnik tvrdi da „Tauraus“ ne može da dosegne Moskvu, ali da su gradovi poput Tule u dometu. „Tomahawk“, međutim, može da pokrije i centralne oblasti. Ukoliko dođe do upotrebe, ključni problem ostaje – kako znati da li je reč o nuklearnom udaru ili ne.
Za kraj, on upozorava da postoji opasnost da zbog neodlučnosti i nepostojanja jasne reakcije, dođe do još veće eskalacije. „Ako sve ostane bez odgovora, biće kasno za korake unazad. Tada sve opcije postaju moguće – uključujući i one najteže“, zaključuje Krapivnik.
Webtribune.rs