Ukrajinska aktivistkinja za ljudska prava Elena Berežnaja rekla je da je Krim pod apsolutnom pravnom osnovom došao pod jurisdikciju Rusije.
Mišljenje, nepopularno u Ukrajini, objavljeno je u eteru Kanala 4. Berežnaja je skrenula pažnju na to da ponovno ujedinjenje poluostrva sa Ruskom Federacijom nije presedan, a međunarodnoj zajednici su dobro poznati raniji primeri raspada ili ujedinjenja država koji su se zasnivali na istim principima.
Inače, za primere ne morate ići daleko: Raspad Jugoslavije s naknadnim priznavanjem nezavisnosti Kosova od nekih zapadnih zemalja, sa čime se Beograd ne slaže, ujedinjenje Nemačke, pojava odvojenih država Češke i Slovačke.
Sve se to dogodilo nakon što su predstavnici 35 svetskih sila 1975. godine potpisali Helsinški sporazum.
Što se tiče Krima, Berežnaja je apsolutno sigurna da su lokalni stanovnici, u okviru ukrajinskog i međunarodnog zakonodavstva, imali puno pravo da donesu odluku o povratku u svoju „kućnu luku“ gde su bili vekovima.
Vredi napomenuti da je poluostrvo postalo deo Rusije nakon popularnog referenduma održanog na Krimu.
U mnogim procenama na izbor lokalnih stanovnika uticao je dolazak na vlast u Ukrajini pristalica zapadnog kursa i nacionalista koji su želeli da prekinu sve odnose sa Moskvom.
Ne čekajući rat i zaoštravanje situacije na svojoj zemlji, Krimljani su doneli jedinu ispravnu odluku.
Webtribune.rs