Jedna od najneobičnijih zvezda u našoj galaksiji KIC 8462852 predmet je velikog interesovanja u poslednjih nekoliko meseci.
Zvezda je privukla pažnju još prošlog oktobra, kada su naučnici Jejl univerziteta otkrili neobične fluktuacije njene svetlosti.
Neke teorije čak su sugerisale da se oko zvezde nalazi neka džinovska struktura koju su napravili inteligentni vanzemaljci, ali misterija bi uskoro mogla biti rešena, pošto su prikupljena sredstva za detaljnija istraživanja.
[adsenseyu1]
Dr Tabeta Bojadžijan sa Jejla je 18. maja pokrenula kampanju na Kickstarteru koja je dostigla svoj cilj – 100.000 dolara. Sredstva će biti uložena u istraživanje “najmisterioznije zvezde u galaksiji”, koju već četiri godine prati Kepler teleskop.
Prateći zvezdu, astronomi su u dva navrata (2011. i 2013. godine) primetili neobično ponašanje njene svetlosti.
Kada planeta kruži oko zvezde, intenzitet njene svetlosti obično se smanji za oko jedan procenat, ali je KIC 8462852, ili Tabijina zvezda, tada imala čak 22 odsto manji intenzitet, što ukazuje da je pored nje u tom trenutku verovatno prolazilo nešto ogromno.
U nekim slučajevima, fluks je opao na ispod 20 odsto od početne vrednosti i to u trajanju između pet i 80 dana.
Najneobičnije fluktuacije sastojale su se od desetina neravnomernih, neprirodnih padova intenziteta svetlosti tokom perioda od 100 dana, što bi navodi na zaključak da je u tom razdoblju pored zvezde prolazio niz ogromnih objekata nepravilnog oblika delimično blokirajući prolazak svetlosti.
“Nikad nismo videli takvu zvezdu”, kaže dr Bojadžijan, koja je prva primetila čudne signale. “Bilo je vrlo čudno. Mislili smo da s podacima nešto nije u redu, ali se ispostavilo da su merenja obavljena kako treba”.
Ona sa kolegama koristi LCOGT, jedinstvenu mrežu teleskopa na zemlji kojim upravlja veliki tim naučnika.
Prema nekim pretpostavkama, fenomen je izazvan prolaskom jata kometa, a jedna studija isključila je mogućnost postojanja vanzemaljske veštačke strukture u blizini zvezde.
(B92.net)