Istraživači otkrivaju: Redovno konzumiranje jaja može da umanji rizik od gubitka vida povezanog sa starenjem
Istraživanja pokazuju da redovno konzumiranje jaja može da smanji rizik od degeneracije žute mrlje povezane sa starenjem (AMD). Ova očna bolest, koja pogađa ljude starije od 50 godina, je jedan od vodećih uzroka gubitka vida kod starijih osoba.
[adsenseyu1]
Istraživači iz Australije su saopštili da su od 3.654 osobe, koje su pratili tokom 15 godina, oni koji su jeli između dva do četiri jajeta svake nedelje imali 49 odsto manje verovatnoće da razviju AMD od onih koji su jeli samo jedno jaje ili ih nisu jeli uopšte.
„Rezultati ove studije su stoga važni, jer ukazuju na značajnu i nezavisnu povezanost između umerene konzumacije jaja i nižeg rizika od razvoja AMD-a u starosti“, izjavio je jedan od istraživača.
Degeneracija makule (žute mrlje), koja je povezana sa starenjem, je hronična očna bolest zbog koje polako gubite centralni vid. Makula je ono što omogućava ljudima da prepoznaju boje i jasno razlikuju detalje.
Sposobnost jaja da smanje rizik od AMD-a može biti posledica velike količine hranljivih materija koje se nalaze u njima. Jaja su izuzetan izvor „vitamina za oči“ poput luteina i zeaksantina. Oni pomažu u zaštiti makule od degeneracije i takođe mogu da spreče kataraktu.
[adsenseyu4]
Kako starite, nivo luteina i zeaksantina u vašim očima značajno opada, povećavajući verovatnoću za razvoj AMD-a. Ali jaja bogata luteinima i zeaksantinom nude prirodni lek za to i mogu da budu odličan način za održavanje zdravih nivoa ovih korisnih jedinjenja.
Pored luteina i zeaksantina, jaja sadrže i druge hranjive sastojke koji poboljšavaju zdravlje očiju. Iako ne nude zaštitu od AMD-a, vitamin A može da pomogne u zaštiti rožnjače od oštećenja, dok cink može da održi mrežnjače zdravim i pomaže ljudima da vide u mraku.
Međutim, zdravstvene prednosti jaja nisu ograničene samo na oči. Takođe su sjajan izvor vitamina D, B2, B6 i B12. Jaja su takođe bogata proteinima i mineralima poput bakra, gvožđa i cinka. Zbog toga, jaja predstavljaju jeftinu prehrambenu silu.
Druga istraživanja su ustanovila da davanje jaja bebama – između šest i devet meseci starosti – pomaže u smanjenju rizika od usporenog rasta.
[adsenseyu1]
Otkriveno je i da jedenje barem jednog jajeta dnevno smanjuje čovekov rizik od moždanog udara za 12 procenata.
Umerena konzumacija jaja povezana je i sa manjim rizikom od kardiovaskularnih bolesti.
Sva ova istraživanja dokazuju da jaja pripadaju kategoriji superhrane. Međutim, to što su korisna, ne znači da treba pržiti i jesti desetine jaja svaki dan. Iako studije kažu da jedenje tri jajeta dnevno nije štetno za vaše zdravlje, umerenost u pogledu hrane je i dalje važna. Uključite jaja u dobro izbalansiranu ishranu kako biste održali svoje zdravlje.
Webtribune.rs
[adsenseyu4]