ISTORIČAR ANTIĆ: One što na jedno planinarenje troše svoju sedmogodišnju platu HITNO POSLATI NA VIŠEDECENIJSKU ROBIJU – EVO ŠTA URADITI

antic

Uspostavljanje Vučićevog režima neuspeh je četvrt veka naše borbe za demokratiju. Zato danas moramo imati plan: kratkoročan i dugoročan. Ovih pet tačaka su predlog kratkoročne politike, kaže za „Blic“ istoričar i predsednik Naprednog kluba Čedomir Antić.

On objašnjava zbog čega je odlučio da u javnost izađe sa predlogom od pet tačaka oko kojih bi, kako je rekao, opozicija trebalo da se ujedini. To su novi ustav, nezavisno sudstvo po modelu Rumunije, progresivni porez, država jeftinija za građane i ograničenje mandata predsednicima republike, vlade i skupštine.

– Vučića neće srušiti ova ili ona stranka, već narod. Dužnost je opozicije da posle svrgavanja režima sprovede kratkoročni program koji će omogućiti poštene izbore za Ustavotvornu skupštinu. To znači donošenje antiautoritarnih zakona, nacionalizaciju imovine SPS i SNS, regulisanje biračkog spiska, otvaranje medija, zatvaranje paradržavnih medija, otvorenu i poštenu kampanju za skupštinske izbore po većinskom izbornom sistemu.

Pomenuli ste i „sudstvo po rumunskom modelu“, poreze, jeftiniju državu…

– U Rumuniji je jedna posebna komisija pročistila sudstvo. Nema tu filozofije ni osvete: analiza desetogodišnjeg rada sudija i tužilaca, pod šiframa. Treba tražiti proceduralne greške i propuste. Posle toga valja uvesti sudstvo, koje je kao i u SAD nezavisno i jače od ostalih grana vlasti. Jednostavno. To do sada nije urađeno zato što je nepovoljno po partijske vlasti. Treća tačka je reforma poreza, koja je osnova reforme države. Naše reformske vlade su tek posle pet godina reformisale poreze. Privreda se ne podstiče dotacijama već umanjivanjem poreza. Svi to ovde moraju da razumeju. Ne može neko za hiljaditi stan plaćati isti porez kao i za prvi. Takođe, svi moraju plaćati neki porez. Ako neki političar samo na jedno planinarenje potroši svoju sedmogodišnju platu, a preduzeća mu loše posluju, na osnovu poreske utaje treba da završi na višedecenijskoj robiji. Četvrta tačka je jeftina država. Naša država je skupa i glomazna, u njoj, baš kao i u njenom školstvu i u zdravstvu, nema tržišta. Rešenje je u održivoj, postepenoj reformi koja će pojeftiniti državu. Država mora da sanira penzioni fond svojom imovinom i prestane da servisirajući ga bude na ivici bankrota. Isto je i sa javnim preduzećima koja su u gubicima, a direktori im primaju plate desetak puta veće od prosečnih neto zarada.

Predlažete i ograničavanje mandata za one koji rukovode državom..

– Da, ograničenje mandata. U ovom trenutku narodni poslanici su izaslanici partija, i finansiraju ih udelom u upravi javnih preduzeća ako su uz vlast. To će sređivanjem suda, poreza i stvaranjem jeftine drzave biti donekle sprečeno. Predsednik vlade i ministri treba da budu neposredno izabrani narodni poslanici. Ogranićenjem mandata predsednika republike, vlade i skupštine na jedan i to zauvek, biće dodatno sprečena đukanovicizacija drzave i uspostava autoritarnih partijskih režima.

Šta mislite o tri zahteva koja je opozicija postavila vlasti i najavljenom bojkotu izbora?

– U pitanju je kozmetika. Zajednička komisija je put ka relativizaciji. Mislim da do ispunjenja poštenih uslova možemo doći samo radikalizacijom protesta, svrgavanjem režima i uspostavom vlade nacionalnog spasa koja će pripremiti zemlju za izbore za Ustavotvornu skupstinu.

Rekli ste da opozicija prolazi dečije bolesti objedinjavanja kao devedesetih?

– Da. Osim spremnosti Jeremica i njegove NS da traže lustraciju i nacionalizaciju posle dolaska opozicije na vlast, ne čujemo ništa novo. Razni derivati DS-a i DSS-a se ponasaju isto kao i prema Đinđiću 1997. – smetaju.

KRIZA VOĐSTVA, A NE PROTESTA

Da li smatrate da protesti „1 od 5 miliona“ treba da se održavaju svake subote iako je vidljivo da je broj ljudi znatno manji nego krajem prošle ili početkom ove godine?

– Svaki protest je neophodan i opravdan. Ovo nije kriza protesta, već njegovog vođstva, koje nije spremno da rizikuje da ga Vučićev režim pošalje u zatvor. Posle dečijih bolesti doći će, verujem, do daljeg sazrevanja, prenosi „Blic“