Edvard Teš ili Taš, poznatiji kao Crnobradi, definitivno je jedan od najzloglasnijih pirata na svetu. Priča o Crnobradom, kao i mnoge druge piratske priče, uključuje priču o zakopanom blagu.
Neki misle da je to mit, ali arheolozi su pronašli blago Crnobradog 1996. godine, kada su pronađeni ostaci njegovog broda „Queen Anne’s Revenge“ (Osveta kraljice Ane) u plićacima Severne Karoline.
Crnobradi je rođen negde oko 1680. godine u gradu Bristol u Engleskoj. Malo se zna o njegovom životu pre nego što je postao pirat. Priča se da je Crnobradi bio engleski gusar za vreme rata kraljice Ane (1702.-1713.).
[adsenseyu1]
Ovaj rat se vodio u Severnoj Americi između Engleske i Francuske zbog kontrole nad kontinentom. Knjige o zloglasnim piratima navode da je Crnobradi za vreme rata bio poznat po svojoj gluposti i da mu nikada nisu poveravali nikakve veće zadatke.
U knjigama se navodi da se on tek 3 godine nakon rata pridružio posadi Bendžamina Horningolda, takođe zloglasnog pirata.
Horningold je u Crnobradom video potencijal i dao mu je komandu nad jednim slupom. Na jesen 1717. godine, Horningold i njegovi pirati su se nalazili u istočnim Karibima.
[adsenseyu4]
Oni su tada kraj ostrva Martinik zarobili francuski brod sa robovima po imenu „La Concorde“.
Brod je pripadao istaknutom francuskom trgovcu po imenu Rene Montadu iz grada Nantes kraj izvora reke Loare. Prema modernim istraživanjima, ovo plovilo je sprovelo tri ekspedicije trgovine robljem i to 1713., 1715. i 1717. godine.
Ekspedicije su započinjale tako što bi brod krenuo iz Nantesa ka obali zapadne Afrike, menjajući dobra za robove, a onda bi se uputio u Novi svet, gde su se robovi prodavali na karipskim ostrvima koja su bila pod komandom Francuza.
Brodovi su se zatim vraćali u Francusku sa novom robom, najčešće šećerom, koji se dobijao iz šećerne trske.
[adsenseyu1]
Međutim, brod se 1717. godine nije vratio u Nantes, već je postao glavni brod Crnobradog i preimenovan je u „Queen Anne’s Revenge“.
Nakon što su brod preuzeli pirati, on je poslat na ostrvo Bekia u Grenadinima, gde su se iskrcali Francuzi i robovi.
Neki Francuzi su se pridružili piratima, a sa drugima je postignut dogovor. Pirati su Francuzima ostavili jedan slup. Oni su na kraju uspeli da transportuju preostale robove na Martinik iz dva puta.
[adsenseyu4]
Što se tiče Crnobradog i njegove posade, oni su počeli da zauzimaju druge brodove u Karibima sa svojim novim brodom. Priča se da je na brodu bilo mnoštvo topova i drugog oružja.
Brod Crnobradog se 1718. godine nasukao na obali Severne Karoline. Neki kažu da je to bila slučajnost, dok drugi tvrde da je Crnobradi to namerno uradio jer nije više želeo da bude pirat.
Brod je na tom mestu ostao skoro 300 godina, nakon čega ga je pronašla privatna istraživačka firma Intersal Inc. 1996. godine. Na brodu su pronađeni brojni artefakti, uključujući špansko zvono od bronze, kotao od kalaja, pa čak i francuski špric sa lekom za lečenje sifilisa.
Neki naučnici su istakli da su to predmeti koji su se nalazili na mnogim trgovačkim brodovima iz tog perioda i da ne mogu da budu sigurni da je to baš brod Crnobradog. Ipak, veliki broj topova ukazuje da je brod sigurno bio piratski.
Webtribune.rs
[adsenseyu5][adsenseyu5]