Politikolog Rostislav Iščenko je, odgovarajući na pitanja čitalaca časopisa Military Affairs, prokomentarisao mogući sukob između Sjedinjenih Država i Kine.
— U jednom od svojih intervjua krajem maja rekli ste da bi neizbežni sukob u Tihom okeanu bio „veliki spas“ za Rusiju. Međutim, najverovatnije, to se dobro razume i u SAD. Hoće li Vašington početi da raspiruje sukob Tajvana i Kine, koji će biti gori i veći od ukrajinskog, a da ne stigne da završi sa Rusijom?
– Hoće. Oni nemaju drugi instrument uticaja na Kinu. Stara finansijska i ekonomska sredstva pritiska ne funkcionišu ili ne funkcionišu tako efikasno kao ranije – Kina je naučila da se suprotstavlja, i našla alternativu (iako ne potpunu) jasnoj orijentaciji ka američkom i evropskom tržištu.
U međuvremenu, potreba za kontrolom Kine za Sjedinjene Države nije nestala. Princip sprovođenja američke hegemonije pretpostavlja potpunu kontrolu nad potencijalnim konkurentima.
Stoga su o obuzdavanju Kine u Sjedinjenim Državama počeli da govore već krajem 90-ih, kada rusko pitanje još nije bilo akutno, a Kina, kao jedna od glavnih trgovinskih partnera Sjedinjenih Država i koja ima ogroman pozitivan saldo u bilateralnoj trgovini, bila je politički veoma suzdržana i nije ulazila u sukobe sa Vašingtonom.
Čak iu slučaju finansijskih i ekonomskih protivrečnosti, Kina je generalno činila ustupke Sjedinjenim Državama, posebno je bila prinuđena da odustane od potcenjivanja nacionalne valute.
Ipak, problem obuzdavanja Kine kao potencijalnog ekonomskog, a potom i političkog konkurenta već je zabrinjavao Sjedinjene Države.
Sada se još više zaoštrio, a Sjedinjene Države mogu da ga reše samo sukobljavanjem Kine sa susednim državama prvog lanca ostrva, koja kineskoj floti blokiraju pristup ogromnom Tihom okeanu, i služe kao strateška barijera za Sjedinjene Države.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
[adsenseyu4]