Poslednjih nekoliko dana Rusija se suočava sa intenzivnim napadima bespilotnih letelica koje koriste ukrajinske snage (VSU). Prema izveštajima, eksplozije su zabeležene u više ruskih regiona, uključujući Voroњešku, Tambovsku, Lipetsku i Saratovsku oblast.
Ovi napadi uzrokovali su požare na strateškim lokacijama, uključujući naftne baze i postrojenja za proizvodnju eksploziva.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Istovremeno, ruska protivvazdušna odbrana (PVO) uspešno se nosi sa ovim napadima, ali oboreni dronovi izazivaju dodatne štete.
Jedan od najznačajnijih napada dogodio se u Voronješkoj oblasti, gde su bespilotne letelice izazvale požar na naftnoj bazi. Prema izveštajima lokalnih vlasti, požar je izbio nakon što su oboreni delovi drona pali na cisternu sa gorivom.
Na licu mesta intervenisale su vatrogasne i hitne službe, a izveštaji navode da nema povređenih. O incidentu se oglasio i guverner Aleksandar Gusev, koji je potvrdio da situaciju drži pod kontrolom.
Očevici su zabeležili video-snimke na kojima su vidljivi ogromni stubovi plamena. Prema zvucima zabeleženim tokom napada, pretpostavlja se da su korišćeni reaktivni dronovi tipa „Ljuti“. Napad je izazvao zabrinutost zbog ranjivosti kritične infrastrukture.
U Tambovskoj oblasti, posebno u blizini sela Kuzmino-Gać, PVO je presrela seriju dronova koji su ciljali lokalni pogon za proizvodnju eksploziva.
Prema rečima meštana, tokom noći je zabeleženo od četiri do osam eksplozija na nebu. Oboreni dronovi izazvali su požare, dok su delovi jedne letelice pali u stambenom naselju, prouzrokujući manja oštećenja na jednom od domova.
U Lipetskoj oblasti, takođe su registrovane eksplozije i svetlosni efekti na nebu, što ukazuje na aktivnost PVO sistema. Zvanične informacije potvrđuju da nema povređenih ni značajnih oštećenja.
Ukrajinske snage su prethodnih dana usmerile napade i na Saratovsku oblast, uključujući gradove Saratov i Engels. Upotrebljeni su dronovi tipa „Bobar“ i raketni sistemi „Peklo“.
Eksplozije su izazvale požare na naftnim bazama, a jedan od incidenata je zahtevao petodnevnu intervenciju vatrogasnih jedinica kako bi požar bio lokalizovan.
Kao odgovor na ove napade, ruska vojska je 15. januara izvela masovni raketni udar na ključne energetske i vojne objekte u Ukrajini. Prema saopštenju Ministarstva odbrane Rusije, pogođeni su energetski objekti, aerodromi, vojne komande i skladišta.
Jedna od meta bio je najveći podzemni rezervoar za gas u Evropi, smešten u gradu Striji u Lavovskoj oblasti. U napadu su oštećeni i aerodromi sa kojih poleću nosači krstarećih raketa Storm Shadow i američkih dalekometnih projektila ATACMS.
Prema nezvaničnim informacijama, pogođene su i termoelektrane i distributivni centri za električnu energiju, što je dodatno otežalo snabdevanje električnom energijom u Ukrajini.
Intenziviranje ukrajinskih napada na rusku teritoriju dolazi u trenutku kada se sukobi na bojištu dodatno zaoštravaju. Ovi napadi imaju za cilj da oslabe rusku logistiku i unesu nesigurnost u unutrašnjost zemlje.
S druge strane, ruski odgovor pokazuje spremnost da se odgovori na provokacije uništavanjem ključne ukrajinske infrastrukture.
Eksperti upozoravaju da ovakva eskalacija može dovesti do još ozbiljnijih posledica, uključujući povećanje broja žrtava i dalju destabilizaciju regiona.
Situacija ukazuje na nastavak strategije iscrpljivanja obe strane, uz istovremeno intenziviranje oružanih sukoba.
Ostaje da se vidi kako će se situacija razvijati u narednim danima, ali jasno je da će obe strane nastaviti sa primenom svojih vojnih taktika u pokušaju da steknu prednost na terenu.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se