Profesor Rudarsko-geološkog fakulteta u penziji Zoran Stevanović u svom reagovanju je naveo da je Rio Tinto dva puta izneo neistine u reakciji na njegove izjave.
On je reagovao na deo o tome šta je stvarno govorio o podzemnim vodama za N1, a naveo je i da je kompanija u reakciji „pomerila lokaciju“, koja ne odgovara pravom stanju stvari na terenu.
Britansko-australijska kompanija je kada je reč o rezervama pijaće vode u Jadru navela sledeće:
“Kompanija Rio Tinto je prethodno saopštila, što je potvrđeno i u članku, da postojanje „ogromnih rezervi pijaće vode“ u dolini Jadra, o kojima u članku govori Zoran Stevanović, hidrogeolog, profesor Rudarsko geološkog fakulteta u penziji, nijednom studijom nije naučno potvrđeno“.
Međutim, profesor Stevanović je govoreći o vodama na lokaciji rudnika, naveo da „uopšte nije govorio o ogromnim rezervama pijaće vode u dolini Jadra, što implicira da je ova kompanija neozbiljna i tendenciozna“.
Kako kaže, on je u tekstu tvrdio da su jadarske vode povezane sa ogromnim basenom podzemnih pijaćih voda u Srbiji – mačvanskim.
Navodimo citat u celini:
„U pitanju je Jadarski basen koji sa Rađevinom samo delimično izolovan od mačvanskog basena, najvažnijeg za snabedvanje vodom u Srbiji. Jadarski i Mačvanski basen povezani su preko dela ušća Jadra u Drinu i tu imamo kilometar ili dva između Drine i suženja kroz koji teku podzemne vode“, rekao je Stevanović za portal N1.
On je tada istakao da se Mačvanski basen se nalazi nizvodno od lokacije željenog rudnika, udaljen oko 15-17 km i da se u njemu nalaze vrlo dragocene rezerve pijaće vode za beogradsko-posavski region i celu Mačvu.
U tekstu je navedeno i da Stevanović „kaže da Jadarski sliv nije od velikog potencijala za celu Srbiju. Njegov kapacitet je ugrubo 0,2 – 0,3 kubna metra po sekundi, odnosno 200-300 litara u sekundi, dok je kapacitet Mačvanskog basena 19,9 m3/s. Primera radi Beograd troši 6,5 m3/s“.
Hidrogeolog Stevanović je ukazao na još jedan deo reakcije kompanije Rio Tinto. Radi se sledećem pasusu u kome piše o udaljenosti Mačvanskog basena.
„Profesor Stevanović u članku ne navodi da se kompletna dugoročna strategija Republike Srbije zasniva na prostoru Mačvanskog-Sremskog basena, koji se ne nalazi kod Loznice, već ova oblast počinje oko 40 kilometara nizvodno od lokacije planiranog rudnika i prostire se dalje ka mestu Jarak koje se nalazi još 30 kilometara nizvodnije“.
Stevanović kaže da su u pitanju neistine i da “svojevoljno određuju tj. udaljuju lokaciju potencijalnih izvorišta”.
„Mačvanski basen se nalazi nizvodno od lokacije željenog rudnika, udaljen oko 15-17 km“, naveo je hidrogeolog prof. dr Zoran Stevanović.
(N1)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se