Naslovnica SPEKTAR GROM IZ VEDROG NEBA: Srbija je sama tražila da se, umesto tehničkih,...

GROM IZ VEDROG NEBA: Srbija je sama tražila da se, umesto tehničkih, vode pregovori o statusnom rešenju za Kosovo

Predsednica Evropskog pokreta Srba sa Kosova Rada Trajković je za Danas komentarisala obnovljeni dijalog Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom Brisela.

Trajković ističe da je Vučić definitivno sve podredio svojoj viziji lične sigurnosti. Ona smatra da je naša država sama tražila da se radi na statusnom rešenju, a ne na tehničkim pregovorima. Trajković kaže da je to bilo u vreme kada su Tači i Vučić personalno pregovarali i pravili projekat pripreme za razmenu teritorija.

[adsenseyu1]

– Vi znate kako funkcioniše međunarodna zajednica; ona jedva čeka da dobije signale i da prelazi na projekte koji završavaju posao, jer znamo da status suštinski treba da završi posao. Problem za nas jeste to što su ovi pregovori potpuno netransparentni. Sada se vode u stvari razgovori koji treba da budu deo pravno obavezujućeg sporazuma, najverovatnije po segmentima, poput nestalih i kidnapovanih i razjašnjavanja njihove sudbine, navodi Trajković.

Prema njenim rečima, kada razgovarate o privatnoj, društvenoj i državnoj imovini i sličnim temama, znate da ulazite u nešto što je završna faza. Trajković ocenjuje da se Evropskoj uniji žuri, te da Nemačka želi da što više ispregovara za vreme njenog predsedavanja.

[adsenseyu4]

Ona navodi da je mandat Miroslava Lajčaka vrlo ozbiljan i dodaje da on ne može da se stavi u poziciju u kakvoj je bila Federika Mogerini.

– On ima iskustva, vrlo je ozbiljan pregovarač koji razume naše balkanske prevare i podmetačine i veoma je nezgodan s te strane. Lajčak pošalje poruku koja malo sadrži, a mnogo govori. On pokušava da iz razgovora sa Amerikancima, unutar Evropske unije i sa Rusima proceni sopstvene mogućnosti. Bojim se da sve ide jako brzo, ukazuje Trajković.

Kada je reč o srpskoj delegaciji, ona zapaža da mi i nemamo „neku ekipu“, već da na pregovore stalno ide direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić.

Trajković kaže da ne zna zašto Đurić uopšte prihvata ogromnu odgovornost za ogromno državno pitanje. Govoreći o kosovskom premijeru Avdulahu Hotiju, ona navodi da su možda u početku Hašim Tači i Aleksandar Vučić pomislili da je Hoti njihov proizvod, u smislu rušenja Kurtija sa Srpskom listom.

[adsenseyu1]

Vučić hoće da se udomi u Ameriku

Ona dodaje da Vučić trenutno lansira priču sukoba sa Rusijom, te da se Nemačka sve češće prikazuje u vrlo negativnom kontekstu. Trajković smatra da se Vučić sa pozicije „nekoliko stolica“ sada usmerio prema NATO i Atlantskom savezu.

Ona zaključuje da predsednik Srbije želi da udomi sebe u politički sigurnije vode uz podršku Amerike, što će biti vrlo teško uz toliki antagonizam koji trenutno za sobom seje i prema SAD i prema Rusiji.

– Sve u svemu, vidim ozbiljnost međunarodne zajednice i neozbiljnost Vučića i Tačija, koji najverovatnije imaju neki nivo komunikacije, naglašava Trajković.

Podsetimo, dijalog Beograda i Prištine obnovljen je posle 20 meseci zastoja sastankom Aleksandra Vučića i Avdulaha Hotija u Briselu, kojim je moderirao izaslanik EU Miroslav Lajčak.

[adsenseyu4]

Prošle nedelje održan je drugi krug sastanaka na ekspertskom nivou o nestalim i raseljenim osobama, a Lajčak je na Tviteru ocenio da su razgovori bili produktivni i konstruktivni.

Avdulah Hoti ima jake pozicije na Zapadu

– Hoti je trebalo da bude čovek čija sudbina zavisi od Tačija i od Vučića. Međutim, prema onome što ja vidim i saznajem, njegova pozicija što se tiče međunarodne zajednice je vrlo snažna. Uopšte ne mislim da će u dogledno vreme postojati mehanizam njegovog rušenja. S te strane treba ga mnogo ozbiljnije doživeti. Hoti je intelektualac, završio je škole u Londonu. On je tih, nije nametljiv, ali je inteligentan čovek. Vidim da širi odgovornost, određuje eksperte za oblasti i o tome obaveštava skupštinu, tako da se tamo pravi vrlo širok tim, ističe Trajković.

(Danas.rs)