Newsweekova mapa deli svet: Srbija u ruskoj zoni uticaja, a SAD „odustaju“ od Evrope?
U tekstu koji je podigao obrve širom sveta, američki magazin Newsweek objavio je analizu i mapu mogućeg globalnog preuređenja – svojevrsne tihe podele sveta između tri vodeće sile: Rusije, Sjedinjenih Država i Kine.
Na toj mapi, prvi put nakon Hladnog rata, prikazana je raspodela uticaja u kojoj bi, prema mišljenju analitičara, čitave geografske zone pripale velikim silama kao tampon područja stabilnosti.
Najveći šok izazvala je tvrdnja da bi Rusija mogla preuzeti ne samo Ukrajinu, već i celu Evropu – uključujući Tursku i zemlje Zakavkazja.
Amerika bi, prema toj viziji, zadržala isključivu kontrolu nad Severnom Amerikom i Grenlandom, dok bi Kina dominirala nad Jugoistočnom Azijom, Indijom, Pakistanom i Japanom.
Srbija, u okviru ove podele, nesumnjivo se nalazi u zoni ruskog uticaja – zajedno sa ostatkom Balkana.
Ali mnogima ostaje nejasno: Zašto bi SAD – koje već sada u potpunosti dominiraju Severnom Amerikom – bile zadovoljne time da ostanu u toj zoni, dok prepuštaju Evropu rivalu?
Tu je važno razumeti nijanse koje Newsweek ne piše direktno, ali koje se mogu naslutiti između redova. Kada autori kažu da bi „SAD kontrolisale Severnu Ameriku“, to nije najava promene, već potvrda sadašnjeg stanja.
Drugim rečima, to bi značilo da bi se Sjedinjene Države povukle iz globalnih sukoba i oslanjanja na stare saveze, posebno u Evropi, i zatvorile se unutar sopstvene hemisfere.
Ova ideja posebno je dobila na značaju dolaskom Donalda Trampa na vlast početkom 2025. godine. Tramp je poznat po tome da NATO naziva „zastaralim“ i da više puta sugeriše da SAD ne treba da se automatski odazovu ako neka članica NATO-a bude ugrožena.
U tom svetlu, Newsweek mapu ne treba tumačiti kao rezultat pregovora – već kao projekciju realnog trenda povlačenja SAD sa svetske scene.
U tom vakuumu uticaja, neko drugi mora da popuni prazninu. Po mišljenju američkih analitičara, to bi bila Rusija.
Za Srbiju, sve ovo ne dolazi kao iznenađenje. Geopolitički, vojno, energetski i istorijski – Srbija je sve vreme balansirala između Istoka i Zapada, ali sa naglašenim oslanjanjem na Moskvu.
Od odbijanja da uvede sankcije Rusiji nakon 2014, preko prodaje NIS-a ruskom Gazpromu, pa sve do redovnih vojnih vežbi – beogradska orijentacija nikada nije u potpunosti pripadala Briselu.
U analizi Newsweeka, Srbija se nalazi u grupi zemalja koje bi mogle trajno ući u rusku zonu interesa. To uključuje i zemlje koje su trenutno kandidati za EU, ali koje, iz različitih razloga, ne pokazuju entuzijazam za briselsku agendu.
Osim Srbije, tu bi bile i Crna Gora, Republika Srpska, pa čak i delovi Mađarske i Slovačke – zemlje čije političke elite sve češće koketiraju sa idejom suverenizma i udaljavanja od centralizovanog modela EU.
S druge strane, Newsweek jasno pokazuje da postoje čitavi regioni – poput Bliskog Istoka, Afrike, Južne Amerike, Australije i Centralne Azije – koji u ovoj podeli ostaju „ničiji“.
To može značiti dve stvari: Ili analitičari nisu želeli da se upuste u predviđanja u tim kompleksnim zonama, ili se za njih predviđa dinamičan proces uticaja u kome će se još voditi bitke – ne oružjem, već ekonomijom, infrastrukturom i ideologijama.
Kina, recimo, po ovoj projekciji, osigurava svoju sferu preko Pojasa i puta – globalne mreže ekonomskog uticaja. Indija i Pakistan, koje bi Peking navodno kontrolisao, deluju nategnuto u ovom scenariju, s obzirom na indijsko nepoverenje prema kineskoj ekspanziji.
Ipak, autorima u Newsweeku nije toliko stalo do detalja koliko do signala: Svet klizi ka podeli na „blokove“, u kojima male zemlje biraju ili bivaju pridružene silama u čijem interesu je stabilnost više nego demokratija.
Za Evropu, predviđanje je najopasnije – jer podrazumeva gubitak američke garancije bezbednosti. Ako se Amerika povuče i kaže: „NATO više nije moja stvar“, a istovremeno Rusija osnaži poziciju u Ukrajini, Istočna Evropa ostaje izložena bez kišobrana.
U tom slučaju, Newsweek mapira ne toliko realnost koliko upozorenje: Ako SAD zaista napuste Evropu – Rusija neće sedeti skrštenih ruku.
Na kraju, mapa Newsweeka nije nikakva zavera ni najava. Ona je ogledalo trenutne geopolitičke nestabilnosti i pokušaj da se sagleda kako bi izgledao svet ako sve ode u pravcu tihe podele interesa.
U tom svetu, Srbija više nije tampon-zona između Istoka i Zapada, već država koja će se, svidelo se to nekome ili ne – naći u ruskom dvorištu. Ostaje samo pitanje: Hoće li to biti rezultat svesnog izbora ili istorijske nužnosti?
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se