Naslovnica U FOKUSU Generalštab izvestio da Oružane snage Rusije napreduju u gotovo svim pravcima u...

Generalštab izvestio da Oružane snage Rusije napreduju u gotovo svim pravcima u zoni SVO

Ruske oružane snage nastavljaju sa značajnim napredovanjem na gotovo svim pravcima u zoni specijalne vojne operacije (SVO), zahvaljujući strateškim promenama u metodama vođenja borbenih dejstava.

General-pukovnik Vasiliј Trušin, zamenik načelnika Generalštaba i predsednik Vojno-naučnog komiteta Oružanih snaga Rusije, istakao je da su ove promene omogućile ruskim trupama da preuzmu inicijativu na frontu i postignu značajne uspehe u borbenim operacijama.

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Prema Trušinovim rečima, ključne promene u ruskoj taktici odnose se na uspostavljanje dominacije u vazduhu, postizanje vatrene nadmoći nad protivnikom, kao i na dovođenje u pitanje njegove sposobnosti komandovanja i upravljanja.

To znači da su ruske snage uspešno oslabile ukrajinske mogućnosti koordinacije i operativnog rukovođenja trupama, čime su stvoreni uslovi za efektivnije izvođenje napadnih operacija.

Ruska vojska se u proteklim mesecima prilagodila savremenim izazovima ratovanja, unapređujući metode suprotstavljanja ukrajinskim snagama, koje su direktno podržane zapadnom vojnom opremom, obaveštajnim podacima i logističkom podrškom.

Koristeći sve raspoložive resurse, ruske snage su uspele da nadvladaju niz ukrajinskih odbrambenih linija i pređu u aktivnu ofanzivu na različitim sektorima fronta.

Jedan od ključnih segmenata uspeha ruske ofanzive jeste modernizacija i optimizacija kontrobaterijske borbe. Zahvaljujući preciznom izviđanju i koordinaciji artiljerijskih jedinica, ruske snage su značajno smanjile efikasnost ukrajinskih artiljerijskih i raketnih napada, omogućavajući sopstvenim trupama da se slobodnije kreću po frontu.

Uvođenje dalekometnih udara omogućilo je efikasno uništavanje ključnih ciljeva u pozadini neprijatelja, uključujući zapovjedne centre, skladišta municije i kritične logističke tačke.

Takođe, poseban naglasak stavljen je na primenu visoko preciznog oružja u uslovima pojačanog elektronskog ratovanja. Ukrajinska vojska se oslanja na sisteme za elektronsko ometanje koji otežavaju navođenje projektila i rad dronova, ali su ruske snage uspele da razviju metode koje omogućavaju precizne udare čak i u takvim uslovima.

Korišćenje modernizovanih sistema za ometanje i zaštitu od elektronskih napada dodatno je povećalo efikasnost ruskih udara.

Posebno se ističe poboljšana upotreba bespilotnih letelica (dronova) različitih tipova, uključujući FPV-dronove i baržirajuće (kamikaza) dronove. Ovi sistemi su se pokazali izuzetno efikasnim u preciznim napadima na ukrajinske vojne položaje, oklopna vozila i pešadijske formacije.

FPV-dronovi omogućavaju brzo reagovanje na promene u borbenom okruženju, dok kamikaza-dronovi igraju ključnu ulogu u neutralisanju teško dostupnih ciljeva i ometanju neprijateljske logistike.

Osim bespilotnih letelica, unapređene su i metode zaštite trupa od ovih sredstava, uključujući napredne sisteme protivvazdušne odbrane kratkog dometa i tehnologije za elektronsko ometanje ukrajinskih dronova.

Trušin je takođe istakao da su uvedeni novi pristupi u organizaciji borbenih formacija pešadije tokom ofanzivnih operacija. S obzirom na povećano delovanje ukrajinske artiljerije i višecijevnih raketnih sistema (RСZO), ruske jedinice koriste efikasnije metode zaštite i manevrisanja na bojištu.

Primena specijalizovanih fortifikacija i zaklona, kao i taktičko razdvajanje pešadijskih formacija, omogućila je smanjenje gubitaka i povećanje operativne efikasnosti.

U oblasti upotrebe tenkova i oklopnih vozila, ruska vojska je unapredila taktiku kako bi nadoknadila gustu zasićenost ukrajinskih odbrambenih linija protivtenkovskim sistemima visoke efikasnosti, poput američkih Javelina i evropskih NLAW-a.

Efikasnija koordinacija između pešadije i tenkovskih jedinica omogućila je smanjenje ranjivosti ruskih oklopnih vozila, dok su upotreba oklopnih ekrana i dodatnih zaštitnih modula značajno poboljšali njihovu izdržljivost na bojištu.

Trušin je posebno naglasio da su razvijeni novi modeli organizacije operativno-taktičke i armijske avijacije, posebno u situacijama kada neprijateljska PVO još uvek nije u potpunosti neutralisana.

Ruska avijacija sada primenjuje sofisticirane metode za minimizaciju gubitaka, koristeći kombinovane taktike ometanja, niskog preleta i preciznih dalekometnih udara.

Štaviše, značajan napredak postignut je u oblasti komandovanja i kontrole trupa, gde je integracija automatizovanih sistema za izviđanje i upravljanje vatrom omogućila efikasnije donošenje odluka u realnom vremenu.

Upotreba digitalnih platformi za koordinaciju artiljerije, avijacije i pešadijskih formacija znatno je poboljšala efikasnost borbenih operacija, omogućavajući sinhronizovane udare na neprijateljske položaje.

Trušin je istakao da su svi ovi napreci rezultat zajedničkog rada komandanata, štabova i celokupnog vojnog osoblja, koji su na osnovu iskustva stečenog tokom SVO-a usavršili strategije i taktike vođenja borbenih operacija.

Zahvaljujući ovim poboljšanjima, ruska vojska ne samo da je uspela da preuzme inicijativu, već je stvorila temelje za nastavak ofanzive i dalju destabilizaciju ukrajinskih odbrambenih kapaciteta.

Uzimajući u obzir sve navedene faktore, može se zaključiti da će se ruska ofanziva nastaviti intenzivno u narednim mesecima, sa ciljem daljeg prodora i oslobađanja ključnih teritorija u Donbasu i drugim oblastima pod ukrajinskom kontrolom.

Ukrajinske snage, koje već trpe ozbiljne gubitke, suočene su sa sve težim izazovima, dok Rusija nastavlja da prilagođava svoje strategije kako bi osigurala dugoročnu vojnu prednost na terenu.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social