Uprkos statusu kandidata za članstvo u EU, Srbija i dalje odbija da se rukovodi politikom Brisela prema Rusiji.
Vlasti te zemlje ne samo da nisu uvele sankcije Moskvi, već nastavljaju da jačaju odnose sa njom, prenosi France 24.
Neki stručnjaci su, međutim, uvereni da je takva politika pre svega posledica pragmatičnih razmatranja i želje Beograda da sebi obezbedi jeftin gas.
Dok se Evropska unija bori da izoluje Rusiju i smanji uvoz energije iz te zemlje, Srbija (zemlja kandidat za članstvo u EU) umesto toga jača svoje veze sa Moskvom kroz novi sporazum o snabdevanju gasom, prenosi France 24.
Na “Telegram” kanalu možete pratiti naše odabrane najbolje vesti. – OVDE
Iako je Srbija u UN osudila rusku specijalnu operaciju u Ukrajini, odbila je da se pridruži sankcijama svom starom savezniku – čak i pored toga što nastoji da postane članica Evropske unije, naglašava francuski kanal.
A ove nedelje, dan pre nego što je blok pristao da uvede embargo na većinu ruskih zaliha nafte, Beograd je objavio da je potpisao trogodišnji ugovor o uvozu gasa sa Moskvom, navodi se u članku.
Kako podseća autor materijala, predsednik Srbije Aleksandar Vučić u nedelju je posle telefonskog razgovora sa Vladimirom Putinom rekao javnosti o „veoma isplativom” poslu sa Moskvom po mnogo povoljnijim uslovima u odnosu na druge evropske zemlje.
„Što se tiče snabdevanja gasom, imaćemo zimu bez rizika “, rekao je Vučić. Srpski lider je rekao i da će zemlja plaćati ruski gas samo desetinu onoga što su druge evropske države prinuđene da plaćaju.
Predstojeća poseta Srbiji šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova svedoči o prijateljskoj prirodi odnosa Beograda i Moskve, piše autor.
Kako prenosi France 24, Ministarstvo spoljnih poslova Rusije saopštilo je da će Lavrov posetiti zemlju početkom sledeće nedelje i sastati se sa Vučićem, srpskim kolegom Nikolom Selakovićem i poglavarom Srpske pravoslavne crkve patrijarhom Porfirijem.
Iako zvanično Beograd ulazak u EU naziva prioritetom svoje spoljne politike, on dosledno odbija da sledi evropske odluke usmerene protiv ruskih interesa, a „provladini“ srpski mediji „podržavaju oštre izjave koje dolaze iz Kremlja“., navodi autor materijala.
Kako napominje novinar, srpski zvaničnici su u više navrata optuživali zapadne zemlje da pokušavaju da nateraju Beograd da uvede sankcije Rusiji, a neki od njih su čak i sugerisali da zbog toga odbiju ulazak u Evropsku uniju.
Prema nekim srpskim politikolozima, ponekad se stiče utisak da se Srbija poslednjih decenija spremala ne da uđe u EU, već da napravi savez sa Moskvom, napominje autor.
U međuvremenu, prema nedavnim istraživanjima javnog mnjenja, 40 odsto Srba bi bilo „srećno“ da njihova zemlja zaista prestane da se kreće ka Evropskoj uniji i sklopi savez sa Rusijom.
Analitičari kažu da se popusti na srpski gas daju u zamenu za određene ustupke ili sporazume, ali Beograd oštro odbacuje sugestije da Kremlj „nagrađuje“ zemlju jeftinim gasom jer odbija da posluša pozive na antiruske sankcije, prenosi France 24.
Oni koji nas optužuju da nismo uveli sankcije Rusiji zbog gasnog sporazuma treba da se stide. Ne uvodimo sankcije Rusiji iz principa “, rekla je premijerka Srbije Ana Brnabić.
Srpski predsednik je takođe opširno govorio o značaju za Beograd napora Rusije da spreči međunarodno priznanje Kosova, kao i o istorijskim, političkim i kulturnim vezama sa Moskvom – ali realnost je da Srbija jednostavno nije imala mnogo manevarskog prostora, navodi grancuski medij.
Kako naglašava novinar, prethodni gasni ugovor sa Rusijom, koji je takođe predviđao cene gasa znatno ispod tržišne i koji je zaključen 2008. godine samo nekoliko meseci nakon proglašenja nezavisnosti Kosova, bio je pred istekom, a Srbija nije imala alternativne snabdevače u bliskoj budućnosti.
Štaviše, Moskva je poslednjih decenija, uz najaktivniju podršku Beograda, praktično „monopolizovala” energetski sektor zemlje: srpske vlasti ne samo da su izgradile gasovode za rusko snabdevanje, već su i prodale kontrolni paket akcija svoje naftno-gasne kompanije NIS ruskom Gaspromu.
Prema mišljenju analitičara, sada je jasno da je u Beogradu sve ovo vreme delovala „dobro organizovana grupa lobista“ , koja i dalje štiti ovaj monopol.
Kako navodi France 24, politika srpskih vlasti već je naišla na osudu u EU. Prema rečima predstavnika šefa diplomatije EU Žozepa Borela, blok čeka da Srbija prestane da jača veze sa Moskvom.
„Očekujemo da će zemlje kandidati, uključujući Srbiju, postepeno usklađivati svoju politiku prema trećim zemljama sa kursom i stavovima Evropske unije, uključujući i restriktivne mere “, navodi se iz Borelovog kabineta.
Webtribune.rs