Naslovnica U FOKUSU Francuska predviđa moguće velike sukobe u Evropi do 2030. godine: Rusija centralna...

Francuska predviđa moguće velike sukobe u Evropi do 2030. godine: Rusija centralna tema bezbednosnog dokumenta

Francuske vlasti procenjuju da do 2030. godine postoji realna mogućnost izbijanja ozbiljnog sukoba u Evropi, u koji bi mogli biti uključeni Francuska i njeni saveznici.

Ovo se navodi u najnovijem izdanju „Strateškog nacionalnog pregleda“ za 2025. godinu, koji je objavila vlada u Parizu.

U tom dokumentu se više puta ukazuje na potencijalne bezbednosne izazove u vezi sa Rusijom. Kako prenosi jedan medijski portal, termini „Rusija“, „ruski“ i „Moskva“ pominju se više od 80 puta u tekstu pregleda.

Autori dokumenta navode mogućnost da bi u roku od tri do pet godina mogla doći do oružanih konflikata većeg obima u Evropi, a potencijalne oblasti konflikta uključuju Moldaviju, Balkan, pa čak i zemlje članice Severnoatlantskog saveza.

„Sada je jasno da ulazimo u novu epohu povećanih rizika od sukoba visokog intenziteta van teritorije Francuske, a na evropskom kontinentu. U takve sukobe mogli bi biti uključeni i Francuska i naši evropski saveznici do 2030. godine“, navodi se u dokumentu.

Takođe se dodaje da bi i teritorija Francuske mogla biti izložena različitim oblicima hibridnih pretnji.

U međuvremenu, Spoljna obaveštajna služba Ruske Federacije (SVR) iznela je sopstvenu procenu bezbednosne situacije u regionu. U saopštenju koje prenosi agencija RIA Novosti, navodi se da NATO, prema informacijama koje SVR prikuplja, planira da u većoj meri uključi Moldaviju u regionalne bezbednosne procese koji bi mogli imati oružani karakter.

„Prema informacijama koje pristižu u SVR, NATO se aktivno priprema da iskoristi Moldaviju u potencijalnom oružanom sukobu sa Rusijom. U Briselu je, prema tim saznanjima, doneta odluka da se ubrza transformacija Moldavije u operativnu bazu Alijanse na njenom istočnom krilu, imajući u vidu razvoj događaja u Ukrajini“, saopšteno je iz SVR.

Kako se dalje navodi u tom izveštaju, cilj aktivnosti je da moldavska teritorija postane pogodna za brzo raspoređivanje savezničkih trupa bliže granici sa Rusijom. Zvanične potvrde iz NATO-a na ovu temu za sada nema.

Ovi navodi dolaze u trenutku kada brojne evropske zemlje intenziviraju strateške bezbednosne analize, uzimajući u obzir promene u geopolitičkom okruženju i potencijalne scenarije budućih kriza.

Webtribune.rs