Naslovnica U FOKUSU Finansijska groznica za dva dana izbrisala 465 milijardi dolara vrednosti akcija

Finansijska groznica za dva dana izbrisala 465 milijardi dolara vrednosti akcija

Tržišna vrednost globalnih finansijskih akcija za dva dana opala je za 465 milijardi dolara zbog toga što investitori, nakon kolapsa SVB banke, brinu hoće li uspeti da povrate svoja sredstva, piše „Blumberg“.

Gubici su se i danas povećali, a MSCI azijsko-pacifički indeks pao je čak 3,1 odsto, odnosno na najniži nivo od 29. novembra. Akcije „Micubiši UFJ fajnanšel grup“ oslabile su za 8,6 odsto u Japanu, dok je južnokorejska „Hana fajnenšl grup“ izgubila 3,9 odsto vrednosti, a deonice „Australija AHZ grup holdings“  manje su za 1,5 odsto.

Problem je i što bi zabrinutost zbog SVB-a mogla da utiče i na ulaganja finansijskih kompanija u obveznice i druge instrumente. Prinosi na obveznice su se pokolebali jer se očekivalo da će Federalne rezerve obustaviti podizanje kamatnih stopa zbog previranja u bankarskom sistemu.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

„Finansijska tržišta se kreću po oštrici noža. Zaista moramo da znamo kakav će tačno uticaj sve ovo imati na šire tržište. Mislim da će FED verovatno pauzirati s tim pošto podizanje kamatnih stopa u velikoj meri utiče i na rizik od nelikvidnosti“, rekao je Džon Vuds, glavni investicioni direktor „Kredit Svis grupe“ za Aziju i Pacifik u intervjuu za televiziju „Blumberg“.

Ukupna tržišna vrednost kompanija uključenih u globalni indeks akcija MSCI i indeks MSCI emerdžing market indeks (prati finansijske performanse ključnih kompanija u zemljama koje se brzo razvijaju) od petka je pala za oko 465 milijardi dolara.

Američke regionalne banke su među najteže pogođenima, pošto je KBV regionalni bankarski indeks potonuo za 7,7 odsto, što je najveći pad od juna 2020.

A najveći gubitnik na „MSCI vorld fajnenšels“ skali, zasad je američka Prva republička banka čije su akcije pale za gotovo 73 odsto u tri.

Kao i američke, oslabile su i akcije evropskih banaka i osiguravača, pa su se tako deonice „Kredit Svis grupe“ srozale za 9,6 odsto i došle na rekordno nizak nivo zbog straha od finansijske zaraze koju je pokrenuo kolaps SVB-a.

U međuvremenu, kompanija je rano jutros izvestila da je identifikovala „materijalne slabosti“ u svojim prethodnim izveštajima i da usvaja plan sanacije.

Što se tiče velikih banaka u severnoj Aziji, one uglavnom imaju „minimalni rizik od iznenadnog pada depozita koji su zgužvali SVB banku“ s obzirom na njihove solidne depozite, mešavinu sredstava i likvidnost, tvrdi analitičar „Blumberg intelidžensa“ Frensis Čen.

„Manji zajmodavci mogu da kriju rizike likvidnosti i kredita koji se lako mogu prevideti“, dodao je on.

Prema podacima o oko 130 azijsko-pacifičkih kreditora sa imovinom od preko 5 milijardi dolara koje je prikupio „Blumberg“, u ovom regionu najugroženije su japanske banke.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

(RT)

[adsenseyu1]