Naslovnica SPEKTAR EU u Rusiji gubi još jednu bitku

EU u Rusiji gubi još jednu bitku

Promenljivo globalno okruženje pomoglo je preusmeravanju ekonomskih odnosa Rusije na istok, posebno prema Kini. Kinesko-ruske veze takođe se razvijaju u kontekstu velike kineske inicijative Pojas i put.

Kineska ekonomija se razvijala veoma brzo tokom poslednje dve decenije, postajući najveći svetski izvoznik. Ta roba je preplavila je Rusiju, smanjujući izvozni udeo EU.

[adsenseyu1]

Ovakva situacija nameće pitanje u kojoj meri bi Kina mogla da zameni EU u Rusiji, u pogledu trgovine, investicija i pozajmljivanja novca. U radnom dokumentu Brisela (napisanom uz podršku Ekspertske mreže EU za spoljnu politiku) ocenjeno produbljivanje ekonomskih veza Rusije sa Kinom i šta to može značiti za EU.

Podaci bacaju svetlo na neka ključna pitanja na koja kreatori politike EU treba da obrate pažnju. Od 2002. godine udeo EU u ruskom uvozu smanjen je sa 53 odsto na oko 40 odsto, dok je udeo Kine porastao sa manje od 3 na 21 odsto.

[adsenseyu5]

Stoga EU i dalje dominira, ali ono što se izvozi u Kinu menja se – i to bi takođe trebalo da izazove zabrinutost. Udeo domaćeg sadržaja u robi koju Kina prodaje svetu je u porastu, a kineski izvoz sve više zamenjuje izvoz iz EU na rusko tržište, naročito u sektorima sa velikim kapitalom. Značajna preklapanja su vozila, industrijske mašine, elektronika i metalne komponente.

U pogledu ulaganja, kinesko rušenje položaja EU u Rusiji je manje očigledno. Iako su kineske investicije širom sveta u 2016. i 2017. godini porasle, izloženost Kine u Rusiji je ograničena i ostaje mnogo manja nego u EU. Kineske investicije u Rusiju su čak pale na -13 miliona dolara u 2018. godini.

[adsenseyu4]

Industrijski fokus kineskih investicija takođe se vrlo razlikovao od EU interesa.

U 2018. godini, najveći cilj kineskih direktnih investicija u Rusiji bio je sektor nekretnina.

Kompanije iz EU imaju mnogo šire interese za proizvodnju i nekoliko uslužnih sektora, uključujući veleprodaju i maloprodaju. Ipak, izgleda da je kupovina kineskih naftnih kompanija u 2019. godini udela u jednoj od najznačajnijih ruskih kompanija, proizvođaču prirodnog gasa Novoteku, izgleda da ukazuje da Rusija postaje glavni strateški partner za Kinu.

Krediti EU Rusiji su u međuvremenu opali u kontekstu sankcija. Ali kinesko finansiranje projekata u Rusiji se neprestano povećava. Ipak, EU je i dalje mnogo veća finansijska izloženost od Kine u Rusiji.

[adsenseyu1]

Portfeljna ulaganja EU u Rusiju su očigledno veća od kineskih portfeljskih ulaganja. Što se tiče bankarskih zajmova, iako nema zvaničnih statistika o ulozi kineskih banaka kao prekograničnih zajmodavaca, znakovi su da kinesko finansiranje projekata, iako raste, još uvek ne odgovara čak jednoj trećini protoka kredita EU u Rusiju.

Evropa je i dalje najveći ruski trgovinski partner, zajmodavac i investitor, ali Kina brzo napreduje, posebno u vezi sa trgovinom i finansiranjem projekata. Na osnovu podataka o trgovini najjasnije se pokazuje konkurencija između EU i Kine na ruskom tržištu, pri čemu je EU izgubila tržišni udeo, a Kina povećala dodatnu vrednost svog izvoza u Rusiju.

[adsenseyu5]

[adsenseyu4]