Samit lidera EU i Balkana u Sofiji posle tačno 15 godina trebalo bi da bude nedvosmislen znak da se EU vraća na Balkan.
Evropski lideri glasno su poručili da ne žele druge uticaje na Balkanu. Rusija je glavni kamen spoticanja u odnosima EU i Srbije. Ali više nije jedina.
„Turska je najveća sila na Balkanu“, rekao je nedavno predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
[adsenseyu1]
A na Balkanu, bar ovom zapadom, uticaj žele svi. Od EU, Amerike preko Rusije, Kine. Pomalo Bliskog istoka i sve više Turske.
„Turska se regionalno osnažila sa ambicijom da postane regionalna sila i da njene veze sa NATO-om i Amerikom budu mnogo relativnije“, navodi diplomata Vladislav Jovanović.
Danas Turska nastupa mudrije. Na ovim prostorima strateški jača najpre ekonomski i politički uticaj. Veroispovest nekada osnova, danas je, čini se, tu tek pomoćna komponenta. Nije ozbiljniji pristup Turaka primeto samo Emanuel Makron, kada je javno rekao da ne želi da se Balkan okrene prema Turskoj ili Rusiji.
Reklo bi se da je Turska na ovim prostorima trn u oku svim liderima u EU.
„EU je do sada već više puta pokazala da je zabrinuta zbog rasta uticaja ne samo Turske, nego i Rusije“, smatra novinar Boško Jakšić..
„EU želi da povrati svoj apsolutno dominantni uticaj na zemlje zapadnog Balkana“, ističe Aleksandra Joksimović iz Centra za spoljnu politiku.
Tako smo posle 15 godina dočekali ovakav samit u Sofiji. Na okupu Balkanski i evropski lideri. U međuvremenu Turska je investicijama prakticno ozivela delove Srbije. Znacajno se uvecava trgovinska razmena sa Srbijom ali i sa drugim zemljama zapadnog Balkana. I o tome ce izvesno biti reči tokom posete i mitinga u BIH .
„Erdogan je pokušavao i u predhodnim predizbornim kampanjama da održi mitinge širom Evrope u nekim ključim zemljama EU i nije dobio dozvolu za to. Ovo je zato jedna od poruka Evropi da i ovde on ima odakle da se obrati svojim sledbenicima“, dodaje Joksimovićeva.
„Ne očekujem da će on tamo biti provokativan. Neće ponavljati greške od ranije ali neće ni propustiti da iskaze istorijske veze, simpatije i solidarnost sa Bošnjacima“, mišljenje je Jakšića.
Pokušaj puča 2016 godine, dodatno je zatalasao pravac spoljne politike Turske. SAD su prve na listi osumljičenih. Ali se nisu prteterano potrudile čak ni da zaglade stvari. Deluje kao da Zapad nije sasvim siguran da će Erdogan na vlasti ostati onoliko koliko on to misli. Pa dok se Turska i Erdogan spremaju za izbore. Zapad se odlučio za čekanje.
(TVPrva)
[adsenseyu6][adsenseyu5]