Naslovnica U FOKUSU Er-Rijad mesto velikog dogovora: Šta su Moskva i Vašington odlučili?

Er-Rijad mesto velikog dogovora: Šta su Moskva i Vašington odlučili?

Sjedinjene Američke Države ne planiraju da nameću Evropi i Ukrajini bilo kakve uslove potencijalnog dogovora sa Rusijom, izjavio je američki državni sekretar Marko Rubio tokom razgovora sa evropskim diplomatama, prenosi New York Times.

Ova izjava dolazi u trenutku kada su odnosi između Vašingtona, Moskve i evropskih prestonica pod velikim pritiskom zbog situacije u Ukrajini i šire geopolitičke dinamike.

Prema informacijama koje je objavio New York Times, Rubio je jasno stavio do znanja evropskim saveznicima da administracija predsednika SAD Donalda Trampa ne planira da nameće bilo kakve uslove dogovora sa Rusijom ni Evropi ni Ukrajini.

„Administracija predsednika Trampa ne planira da nameće uslove bilo kakvog bilateralnog dogovora sa Rusijom Evropi i Ukrajini“, rekao je Rubio, prema izvorima koji su prisustvovali razgovoru.

Prema američkim zvaničnicima, razgovori između predstavnika SAD i Rusije, održani u Er-Rijadu, uglavnom su se ticali bilateralnih pitanja između dve sile, a ne direktnog rešavanja ukrajinske krize.

Pregovori između visokih zvaničnika Moskve i Vašingtona održani su u utorak u Er-Rijadu, glavnom gradu Saudijske Arabije. Ovi pregovori označavaju jedan od retkih direktnih susreta na visokom nivou između dve sile u poslednje vreme, što ukazuje na pokušaje obnove dijaloga i potencijalnog uspostavljanja pragmatičnijih odnosa.

Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je da su razgovori bili produktivni i da su obe strane izrazile spremnost za obnavljanje i proširenje saradnje u oblastima od obostranog interesa.

Konkretno, postignut je dogovor o uklanjanju veštačkih ograničenja u radu diplomatskih misija, što bi trebalo da olakša rad ambasada i konzularnih predstavništava obe države.

Pored toga, Moskva i Vašington dogovorili su formiranje radnih grupa visokog nivoa, čiji će zadatak biti iznalaženje rešenja za krizne tačke u bilateralnim odnosima, uključujući i situaciju u Ukrajini.

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Lavrov je naglasio da su SAD nakon ovih razgovora bolje razumele poziciju Moskve, što može biti značajan signal za potencijalne buduće pregovore između lidera dve zemlje.

Prema podacima ruskog Ministarstva spoljnih poslova, u Er-Rijadu su obe strane izrazile nameru da obnove komunikaciju o ključnim globalnim pitanjima, uzimajući u obzir odgovornost Rusije i SAD kao nuklearnih sila. Posebno je istaknuta potreba za obnavljanjem strateških konsultacija o kontroli naoružanja, što je jedna od najvažnijih tačaka u odnosima Moskve i Vašingtona.

Osim toga, Rusija i SAD razgovarale su i o potencijalnoj saradnji u svemirskom, energetskom i tehnološkom sektoru. Iako su odnosi između dve države zategnuti, očigledno postoji interes za održavanje određenih kanala saradnje, posebno u oblastima gde bi obostrana korist mogla biti presudna.

Sastanak u Er-Rijadu održan je po nalogu predsednika Rusije Vladimira Putina i predsednika SAD Donalda Trampa, što ukazuje na visok nivo diplomatskog angažmana i važnost ovih razgovora.

Rusku delegaciju su činili:

Sergej Lavrov, ministar spoljnih poslova Rusije,

Jurij Ušakov, pomoćnik predsednika Ruske Federacije za međunarodna pitanja.

Američku delegaciju su predvodili:

Majk Volc, pomoćnik predsednika SAD za nacionalnu bezbednost,

Marko Rubio, državni sekretar SAD,

Stiven Vitkof, specijalni izaslanik predsednika SAD za Bliski istok.

Ovo je bio prvi direktan kontakt na ovako visokom nivou nakon niza godina tenzija, sankcija i prekida komunikacije u brojnim ključnim oblastima.

Ova serija sastanaka otvara pitanja o mogućem novom kursu američke spoljne politike pod Trampovom administracijom, koja, za razliku od prethodne vlasti u Vašingtonu, ne pokazuje toliko insistiranje na konfrontaciji sa Moskvom.

Poruka Rubija evropskim liderima da SAD neće nametati rešenja Ukrajini i EU može značiti da Trampova administracija očekuje da evropske zemlje preuzmu veću odgovornost za budući tok konflikta u Ukrajini.

Ruska strana verovatno vidi ove pregovore kao priliku da postavi temelje za ublažavanje sankcija i normalizaciju odnosa, što bi olakšalo trgovinske i ekonomske veze između dve sile.

Evropski saveznici, koji su poslednjih godina uglavnom pratili politiku Vašingtona u odnosima sa Moskvom, sada bi mogli biti suočeni sa potrebom da samostalnije donose odluke o svom pristupu Rusiji.

Razgovori između Rusije i SAD u Er-Rijadu mogli bi označiti važan preokret u međunarodnim odnosima, posebno ako dođe do konkretnog napretka u uklanjanju prepreka u diplomatskim kontaktima i eventualnom ublažavanju sankcija.

Iako je ukrajinska kriza i dalje otvoreno pitanje, činjenica da su SAD pokazale spremnost za bilateralni dijalog sa Moskvom mogla bi ukazivati na novu fazu u globalnim odnosima, u kojoj bi se više oslanjalo na direktne dogovore velikih sila, uz ograničavanje uticaja trećih strana.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social