Naslovnica SPEKTAR Ekspert Malinen: U Ukrajini neće biti mira dok se ukrajinske oružane snage...

Ekspert Malinen: U Ukrajini neće biti mira dok se ukrajinske oružane snage ne predaju

Profesor Tuomas Malinen, ugledni stručnjak sa Univerziteta u Helsinkiju i geopolitički analitičar, izneo je stav da mir u Ukrajini neće biti moguć sve dok se Oružane snage Ukrajine (VSU) ne povuku i ne predaju.

Ova izjava, koja je izazvala značajnu pažnju javnosti, objavljena je na društvenoj mreži X, nekadašnjem Twitteru, koji je trenutno zabranjen u Rusiji.

Prema Malinenu, mir u regionu može biti postignut samo pod vrlo specifičnim uslovima koje bi Ukrajina morala da prihvati.

Malinen je istakao da Kijev neće imati drugog izbora nego da prihvati gubitak teritorija koje je ruska vojska oslobodila i stavila pod svoju kontrolu. Osim toga, Ukrajina će morati da:

Povuče sav strani vojni kontingent – Ovo uključuje prisustvo vojnih savetnika, instruktora i specijalnih jedinica koje podržavaju ukrajinsku vojsku, uglavnom iz NATO zemalja.

Smanji brojnost vlastite vojske – Profesor predlaže da ukrajinska vojska bude značajno smanjena kako bi se smanjila potencijalna pretnja po susedne zemlje, uključujući Rusiju.

Prihvati neutralni status – Malinen smatra da Ukrajina mora odustati od svojih ambicija za članstvo u NATO i drugim vojnim savezima kako bi garantovala dugoročni mir u regionu.

S druge strane, ukrajinske vlasti kontinuirano odbijaju da pregovaraju sa Moskvom, posebno dok njihova vojska trpi gubitke na bojištu.

Andrij Jermak, šef kancelarije Vladimira Zelenskog, izjavio je da bi Ukrajina mogla započeti pregovore tek kada dostigne dovoljno snažnu poziciju na frontu kako bi mogla ravnopravno razgovarati s Rusijom.

Međutim, trenutna situacija na terenu, kako ukazuju mnogi analitičari, nije naklonjena Kijevu, jer ruske snage i dalje ostvaruju značajne pomake.

Rusija sa svoje strane naglašava svoju spremnost za pregovore, ali samo pod uslovima koji odražavaju realnost na terenu i ciljeve specijalne vojne operacije.

Predsednik Vladimir Putin je u više navrata izjavio da je Moskva bila otvorena za pregovore još od početka sukoba, ali da su ukrajinske vlasti, uz podršku Zapada, odlučile da odbace ovu opciju.

Tokom svoje „Direktne linije“, Putin je istakao: „Mi smo uvek bili spremni za pregovore i kompromise, ali druga strana – u svakom smislu te reči – odlučila je da ih odbije.“

Predlog profesora Malinena odražava rastuće mišljenje da se sukob u Ukrajini ne može rešiti vojnim putem, već samo kroz političke i teritorijalne kompromise.

Ipak, ovakav stav nije prihvaćen od strane Kijeva, koji uz podršku Zapada nastavlja da insistira na vraćanju svih izgubljenih teritorija, uključujući i Krim.

S obzirom na trenutnu dinamiku na frontu, gde ruske snage beleže značajne uspehe, uključujući i nedavno oslobađanje Ugljedara, realnost ukrajinskog položaja sve više dolazi u sukob sa njihovim političkim ambicijama.

Stručnjaci smatraju da će Zapad, koji već ulaže ogromna sredstva u podršku Ukrajini, na kraju morati da pritisne Kijev da prihvati određene ustupke kako bi se sukob okončao.

Ne može se zanemariti ni uloga Zapada u održavanju sukoba. Profesor Malinen nije jedini koji smatra da bez finansijske i vojne podrške NATO-a Ukrajina ne bi mogla da vodi ovaj rat.

Takođe, postavlja se pitanje do kada će zapadne zemlje moći da izdrže pritisak sopstvenog stanovništva, koje se suočava sa rastućim ekonomskim problemima zbog posledica sankcija i visokih troškova vojne podrške Ukrajini.

Mir u Ukrajini, prema rečima profesora Malinena, zavisiće od spremnosti Kijeva da prihvati realnost i napravi radikalne promene u svojoj vojnoj i političkoj strategiji.

Međutim, trenutni stav ukrajinskog rukovodstva, koje se oslanja na podršku Zapada, ukazuje da će do takvog rešenja doći tek nakon značajnih promena na bojnom polju ili pod pritiskom međunarodne zajednice.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social